Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examene ACCA - topic 2013

181 replies to this topic

#1 loisium

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 January 2013 - 05:23 PM

Pantim, am primit si eu acelasi mesaj(la mine au fost 3 exceptari), le-am scris celor de la ACCA Ro si iata raspunsul lor:


"Formatul acestui text pe care l-ati primit de la ACCA si care confirma faptul ca de acum sunteti inscrisa la ACCA Qualification este trimis tuturor studentilor.

Paragraful in care vi se recomanda sa renuntati la echivalarile primite se aplica doar celor care „wish to subsequently apply for an ACCA practicing certificate and audit qualification”, adica doar in cazul in care ati dori sa obtineti mai tarziu un certificat de libera practica ACCA si o calificare in audit, ceea ce de fapt exista momentan doar in UK. Nu sunteti obligata sa renuntati la echivalari si nu are legatura cu faptul ca ati absolvit facultatea cu mai mult de 5 ani in urma."


Cu alte cuvinte, nu trebuie sa sustii F1, ci doar sa-l achiti!
As dori un sfat, chiar daca intrebarea se repeta... F4 English sau F4 Global?
Multumesc.


"

Aceasta postare a fost editata de loisium: 08 January 2013 - 05:25 PM




#2 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 09 January 2013 - 12:28 PM

Eu am dat varianta GLOBAL si nu stiu cum arata cea UK, dar pot sa-ti spun ca in prima cea mare parte din prevederi se refera tot la UK. Nici nu ar avea cum, intr-un singur manual, sa cuprinda toate sistemele posibile.




#3 loisium

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 January 2013 - 02:12 PM

Multumesc Diana-Veronica! Crezi ca as putea sa ma "aventurez" sa dau si F5 impreuna cu F4, tinand cont ca e primul examen ACCA?



#4 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 09 January 2013 - 04:38 PM

Depinde de cat timp ai la dispozitie pentru studiu. In F5 e destul de multa informatie, si sunt destul de multe tipuri de probleme. Uita-te prin articolele de pe site-ul ACCA si pe subiectele date in anii anteriori ca sa-ti faci o imagine despre cele doua materii. Daca ceea ce lucrezi acum practic corespunde cu materia din F5, atunci te poti incumeta linistita (daca si timpul iti permite).
Stiu ca pare tentant sa "scapi" cat mai repede de examene, dar mie nici unul nu mi s-a parut usor (nici macar cele care se leaga aproape integral de job-ul meu), asa ca ia-o incet si planifica-ti cu grija timpul de studiu si examenele. Incet-incet o sa le dai pe toate.



#5 loisium

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 January 2013 - 06:31 PM

Diana-Veronica esti super! Mi-a placut cum ai pus problema si cred ca voi face asa cum mi-ai recomandat: politica pasilor marunti. Voi invata doar pentru F4. Vazusem combinatiile lui F4 cu F5 sau F6, de pe Opentuition si ma gandeam ca as putea imbina teoria - F4 cu practica - F6. Dar, imi rezerv avantul pe mai tarziu...



#6 Madalnuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 January 2013 - 02:22 PM

Buna,
As dori si eu sa ma inscriu pentru sesiunea din vara 2013 a examenelor ACCA la Cluj-Napoca.
Am terminat in Cluj la FSEGA facultatea si masteratul (pe conta) si lucrez de 3 ani ca si economist . Exista posibilitatea unor exceptari de la primele examene in cazul asta? Pe site la ACCA vazusem ca doar ASE are incheiat acord cu ACCA in Romania.Mai este cineva care a terminat la Cluj facultatea si a primit exceptari?

Multumesc !!



#7 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 25 January 2013 - 04:37 PM

Am terminat eu facultatea la Cluj, la sectia Finante - Banci si am primit exceptari de la primele trei examene. Cred ca ai sanse sa primesti si tu cel putin tot atatea echivalari. Succes!



#8 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 January 2013 - 09:23 AM

Vezi postareaMadalnuta, la 25 January 2013 - 02:22 PM, a spus:

Buna,
As dori si eu sa ma inscriu pentru sesiunea din vara 2013 a examenelor ACCA la Cluj-Napoca.
Am terminat in Cluj la FSEGA facultatea si masteratul (pe conta) si lucrez de 3 ani ca si economist . Exista posibilitatea unor exceptari de la primele examene in cazul asta? Pe site la ACCA vazusem ca doar ASE are incheiat acord cu ACCA in Romania.Mai este cineva care a terminat la Cluj facultatea si a primit exceptari?

Multumesc !!
Da cred ca o sa ti se echivaleze primele 3, mai ales ca ai terminat conta. Eu am terminat la cluj dar sectia informatica-economica si din pacate nu prea am facut conta dar totusi mi-au echivalat 1 examen. Nu este vorba doar de ASE sa sti.



#9 Madalnuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 January 2013 - 11:40 AM

Multumesc fetelor !!! Am prins curaj mai mult acum :)



#10 ela89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 January 2013 - 11:54 PM

Buna,
Am si eu 2 intrebari pentru ca nu mi-e foarte in clar, daca se poate sa ma ajutati.

Zilele astea vreau sa ma inregistez la ACCA prin intermediul site-ului acca si, nelamurirea mea e daca e nevoie de a le trimite (in cazul meu, sa uploadez) si foaia matricola a cursurilor din facultate cu traducerea aferenta. Nu pretind exceptari, vreau sa incep examenele cu F1, si atunci mai e necesara foaia matricola?

Apoi, dupa cat timp dupa ce ai devenit proaspat student acca poti sa aplici pentru un examen? De exemplu, eu vreau sa ma inscriu la acca la inceputul lui februarie si undeva la sfarsitul lunii urmeaza sa primesc aprobarea ca sunt eligibila pentru a deveni student acca (sper). Prin urmare, pot sa ma inscriu sa dau primul examen in martie-aprilie (ma refer la CBE) sau in sesiunea din iunie? Pentru ca, desi la ei pe site n-am citit de vreo restrictie, dar am citit si pe forumul asta ca daca te inscrii dupa 15 decembrie poti da primul examen in sesiunea urmatoare din decembrie....



#11 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 29 January 2013 - 08:16 AM

Draga ela, cred ca cel mai bine ar fi sa-i intrebi pe cei de la ACCA Romania, pentru ca ei pot sa-ti dea un raspuns exact.



#12 ela89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 January 2013 - 06:47 PM

Vezi postareadiana-veronica, la 29 January 2013 - 08:16 AM, a spus:

Draga ela, cred ca cel mai bine ar fi sa-i intrebi pe cei de la ACCA Romania, pentru ca ei pot sa-ti dea un raspuns exact.

Asa e, ai dreptate. Am luat azi legatura cu ei si mi-au spus ca trebuie si foaia matricola, iar dupa ce imi valideaza inregistrarea pot incepe examenele oricand (ma refer la cbe).



#13 Diana.Dobre

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 February 2013 - 07:34 PM

Buna! Am si eu nevoie de un sfat cat mai urgent :D am inceput inscrierea online la ACCA si am ajuns la pagina unde imi afiseaza echivalarile. Am o mare nedumerire pt ca nu stiu daca sa renunt la ele/ la cateva dintre ele ( mi se echivaleaza 8 examene ) sau sa nu renunt la niciuna. Ma gandeam ca daca tot platesc echivalarile sa dau si examenele. Cu siguranta o sa am multe de invatat care ma vor ajuta la urmatoarele examene si pe langa asta imi reimprospatez cunostintele dat fiind faptul ca am terminat ASE-ul in 2009. Ce ma sfatuiti sa fac? Care dintre primele 8 examene vi s-au parut cele mai grele si care credeti ca are multe implicatii in urmatoarele de la F9 in sus? Multumesc anticipat!!!!



#14 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 04 February 2013 - 08:26 AM

Draga Diana, in locul tau as sari pana in tavan de bucurie si as "accepta" toate cele 8 echivalari.
F9 nu se leaga de nimic pana la el. P1 are niste legaturi cu celelate examene in care au fost prezentate notiuni legate de etica, dar se reiau oricum, asa ca nu ai nevoie de vreun refresh. P2 se leaga de F7 dar, intrucat ai terminat recent facultatea, presupun ca iti amintesti suficiente lucruri ca sa poti aborda examenul fara sa treci prin materia de F7; uita-te pe "Past exam papers" pentru ambele ca sa-ti faci o idee. P3 pe care vreau sa-l dau anul acesta in iunie nu prea se leaga de F-uri.
Iar pana ajungi la P-urile optionale, ai timp sa te uiti prin materia din F-uri, daca simti nevoia sa-ti improspatezi cunostintele.
Succes!



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2013 - 01:43 PM

Vezi postareaDiana.Dobre, la 02 February 2013 - 07:34 PM, a spus:

Ce ma sfatuiti sa fac?

eu nu ma pricep la examenele ACCA, dar la logica simpla (de baza) cred ca @veronica-diana are mare dreptate !! :biggrin2:
sa fiu in locul tau, as tine cont de sfatul ei si as accepta toate echivalarile :smile:



#16 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 04 February 2013 - 02:28 PM

Nu am auzit pana acum de la alti colegi de pe aici de pe forum sa fi obtinut atatea "ëxempltions"... Presupun ca acum te indiviaza foaaaarte multi :) .. Insa sa tii cont de faptul ca toate aceste echivalari din ce am inteles eu se achita la un loc.

Aceasta postare a fost editata de brenda_sv_ro: 04 February 2013 - 02:28 PM

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#17 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 04 February 2013 - 04:56 PM

Nu conteaza banii aceia, faci tu cumva rost de ei, dar fa repede si plateste pana nu se razgandesc :smile: . Si nu-ti fa griji de eventualii invidiosi. Nu te-a invidiat nimeni nici cand invatai ca sa termini facultatea aceea pentru care primesti atatea echivalari, si presupun ca exista un motiv pentru care cei de la ACCA au incheiat un acord sau asa ceva cu ASE Bucuresti - Facultatea de contabilitate si cum ii mai zice, si nu cu alte universitati/facultati.



#18 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 February 2013 - 11:29 AM

Diana Dobre, pot sa fac o gluma? Tu esti precum Pacala care nu voia sa fie primar in satul lui (daca isi mai aminteste cineva nuvela lui Slavici)....
Eu ma incadrez in categoria "eventualilor invidiosi" :wink2: . Daca ai sti cat am tras pana sa iau primele 9 examene....Intr-adevar, a fost o experienta foarte utila, care m-a ajutat sa evoluez dpdv profesional, dar nu m-as fi suparat daca puteam sari peste toate hopurile astea.
Materia oricum se repeta la anumite examene, deci nu pierzi nimic daca primesti aceste echivalari.
Economisesti banii pe care i-ai fi dat pentru 9 manuale, 9 culegeri si vreo 2-3 taxe anuale. Si eventualele taxe de examinare replatite, in caz ca ai fi picat vreun examen (mi s-a intamplat o data) sau nu te-ai fi prezentat sa il sustii (si aici ma "laud" cu 3 chiuluri).
Multa bafta cu ACCA si felicitari pentru echivalarile primite!
Iar noi ceilalti asteptam cu mare nerabdare rezultatele: just 2 days left :unsure: !



#19 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2013 - 07:41 AM

Dupa 2 luni de asteptare, rezultatele examenelor din decembrie sunt disponibile. Din cate am vazut, site-ul merge mai greu decat in alte dati, m-am logat de nenumarate ori pana sa-mi vizualizez contul.
Eu am scapat de P3, nu am luat cine stie ce nota, dar 57 puncte suna perfect...chiar nu voiam sa il repet.
Optional Papers, here I come :biggrin2: !
Sper ca, toata lumea va primi vesti bune astazi. Diana-veronica, ai aflat rezultatul la P1?



#20 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 08 February 2013 - 09:42 AM

Felicitari tuturor si multumesc Dianei si Lunei pentru incurajari, am trecut de F4 cu 85%. Imi planific acum sesiunea din vara, incerc sa combin F7 cu F5. Sper sa fie OK.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL