Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probleme descarcare gestiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

probleme descarcare gestiune

3 replies to this topic

#1 micky81bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Postat 17 December 2013 - 10:57 AM

buna ziua

ma scuzati daca nu postez unde trebuie, dar e prima data cand postez pe acest forum

tin o gestiune global-valorica si ma confrunt cu o problema
decarcarea de getiune o fac cumulat de la inceputul anului: k=tsc378/tsd371-tsc4428
k*ts707-tsd378=378lunar
707lunar-378lunar=607luna

adaosul lunar mediu este de 24%
problema e ca luna aceasta am o factura de achizitie in valoare de 21000 fara tva, la care am adaos de peste 100%
in aceste conditii la descarcarea de gestiune imi apare 378 mult mai mare decat 607 (607= 8400, 378=14954)
este corect? nu mi s-a mai intamplat niciodata ca 607 sa fie mai mic decat 378, dar nici nu am avut adaos asa mare

formula apare cam asa %= 371 28,960.21 607 8,331.80 378 15,023.21 4428 5,605.20

am incercat sa adun manual preturile de cumparare la marfa vanduta in luna dar asa imi iese o suma mult mai mare la 607 -probabil nu trebuie sa tin cont de asta

va rog daca se poate sa ma ajutati




#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 December 2013 - 10:01 AM

Vorbind in general, fara a ma referi strict la modul de calcul, daca de obicei eveti un adaos in medie de 24% si apoi intr-o luna apare adaos de peste 100% e firesc sa fie si rulajul lunar al lui 378 mai mare decat rulajul lui 607. Pentru ca adaosul il aplicati la pretul de achizitie fara tva adica tocmai la valoarea din 607.

Aceasta postare a fost editata de GEORGE NEAGU: 18 December 2013 - 10:02 AM




#3 micky81bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Postat 18 December 2013 - 10:54 AM

multumesc din suflet pt raspuns
asa ma gandisem si eu, dar aveam nevoie de inca o opinie sa fiu linistita



#4 erikaioana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 March 2014 - 01:01 PM

va rog sa -mi spuneti cum e corect sa tin o gestiune a cerealelor ?? la util stas sau fizic util ?? daca tin la util stas si cantitatea rezultata in urma ajustarii cu dif. de % la indicii de calitate este mai mica decat cantitatea fizica utila care ar fi implicarea finala ?? mentionez ca nu fac comert cu cereale ci productie .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL