Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA la incasare - optional de la 01.01.2014 ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

TVA la incasare - optional de la 01.01.2014 !

1 reply to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2013 - 12:37 PM

Guvernul a decis ca plata taxei pe valoarea adăugată la încasare pentru firmele cu până la 500.000 de euro să devină opţională începând cu 1 ianuarie 2014.

http://www.mediafax....ionala-11791111

Ministrul delegat pentru IMM, mediul de afaceri şi turism, Maria Grapini, a declarat agenţiei MEDIAFAX că decizia a fost luată în şedinţa de miercuri a Guvernului.
Sistemul TVA la încasare, introdus la 1 ianuarie, presupune colectarea taxei la momentul încasării contravalorii livrărilor sau prestărilor efectuate, dar nu mai târziu de 90 de zile de la data emiterii facturii. Firmele obligate să aplice acest sistem sunt cele cu o cifră de afaceri anuală inferioară plafonului de 2,25 milioane de lei.
Ministrul Grapini afirma recent că aplicarea obligatorie a sistemului de TVA la încasare a creat distorsiuni în piaţă şi a dezavantajat întreprinderile mici şi mijlocii şi că se va renunţa la această obligativitate.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 December 2013 - 11:44 AM

Modificarea pt. tva la incasare a devenit oficiala.

Mai oameni buni chiar este publicata in MO 809 in forma asta ... s-a scos si obligativitatea si limita de 90 de zile!
Am citit de 3 ori si parca nu-mi vine sa cred.

Iata ca este buna la ceva si UE cu infringement-urile ei :laugh:
Acum asteptam si formularul nou.

PS: Otilia , muta tu te rog postul la locul lui, l-am scris din graba aiurea, la D94. Scuze de zapaceala.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 21 December 2013 - 11:48 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL