Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
compensare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

compensare


4 replies to this topic

#1 Alina_87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 December 2013 - 08:53 PM

Buna seara,

Am o intrebare in legatura cu compensarea datoriilor intre firme.
Firma A (firma mea) are o datorie de 600000 la firma B. La randul ei firma B are o datorie la firma C. Pot face o compensare in 3 daca eu nu am emis nici o factura catre aceste doua firme?



#2 Liana15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 December 2013 - 08:14 PM

Vezi postareaAlina_87, la 20 December 2013 - 08:53 PM, a spus:

Buna seara,

Am o intrebare in legatura cu compensarea datoriilor intre firme.
Firma A (firma mea) are o datorie de 600000 la firma B. La randul ei firma B are o datorie la firma C. Pot face o compensare in 3 daca eu nu am emis nici o factura catre aceste doua firme?

Aceasta postare a fost editata de Liana15: 30 December 2013 - 08:23 PM




#3 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 23 February 2014 - 09:01 AM

buna ziua
am si eu o intrebare
M are datorie la firma c (mi-a facturat de 14000)
firma A are datorie la firma M de aceeasi valoare
cum sa procedez in acest caz ,adica firma A sa achite datoria firmei C in contul meu si eu sa pot primi chitanta de la firma C sa pot inchide facturile sa pot deduce tva
va rog un raspuns urgent daca se poate
va multumesc



#4 alextsayfb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 April 2014 - 12:48 PM

Buna ziua,

Am urmatoarea speta:

Eu sunt firma A. Firma B imi datoreaza 48.000 euro dar nu are lichiditati.Are in schimb un apartamet de 48.000 euro pe care ar vrea sa il vanda unuia dintr asociatii firmei A pentru a factura cu 5% TVA. Asociatul firmei A are de recuperat bani din firma (creditare firma). Se poate face ceva compensare intre acestia 3? Cum sa procedez?



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2014 - 01:54 PM

cred ca operatiunea la care te referi este o stingere de creanta cu dare in plata.

cf OMFP 3055/2009, sectiunea 7 - principii contabile generale - art. 45
(1) Principiul necompensării. Orice compensare între elementele de active şi datorii sau între elementele de venituri şi cheltuieli este interzisă.
(2) Toate creanţele şi datoriile trebuie înregistrate distinct în contabilitate, pe bază de documente justificative. Eventualele compensări între creanţe şi datorii faţă de aceeaşi entitate efectuate cu respectarea prevederilor legale pot fi înregistrate numai după contabilizarea veniturilor şi cheltuielilor corespunzătoare.
(3) În cazul schimbului de active, în contabilitate se evidenţiază distinct operaţiunea de vânzare/scoatere din evidenţă şi cea de cumpărare/intrare în evidenţă, pe baza documentelor justificative, cu înregistrarea tuturor veniturilor şi cheltuielilor aferente operaţiunilor. Tratamentul contabil este similar şi în cazul prestărilor reciproce de servicii.

dupa parerea mea, pt. stingerea creantei/datoriei prin cedarea imobilului resp. si compensarea intre parti, ar trebui intocmit un contract de dare in plata.
desigur ca vanzarea-cumparea imobilului va avea la baza un ctr. de V/C clasic.

cred ca speta asta, dpv al documentelor si al compensarii ca procedura, este mai intai o chestiune juridica si abia apoi una contabila. de aceea, te sfatuiesc sa te adresezi unui avocat cu specializare in drept comercial.

alte pareri, oameni buni ?? :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL