Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - 2014

294 replies to this topic

#21 ivascu_gaby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 February 2014 - 05:00 PM

Multumesc, o sa ma interesez mai mult referitor la cursurile respective, sunt pentru contabil autorizat ?



#22 zaza2014

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 February 2014 - 11:29 AM

CECCAR va organiza examenele pentru accesul la profesie din acest an dupa urmatorul calendar:
  • pentru admiterea la stagiu in vederea obtinerii calitatii de expert contabil si de contabil autorizat in zilele de 5 si 12 octombrie;
  • pentru admitere la stagiu pentru contabilii autorizati, membri activi ai Corpului, care indeplinesc conditia de studii superioare economice, in data de 12 octombrie;
  • pentru aptitudini in vederea dobandirii calitatii de expert contabil si de contabil autorizat, in zilele de 16 si 23 noiembrie.
Conform Ordonantei de Guvern nr. 65/1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati, accesul la profesia de expert contabil si de contabil autorizat se face pe baza de examen de admitere.
In plus, la acest examen trebuie sa se obtina cel putin media 7 si minimum nota 6 la fiecare disciplina.
De asemenea, pentru accesul la profesia de expert contabil si de contabil autorizat, trebuie efectuat un stagiu de 3 ani si sa se sustina un examen de aptitudini la terminarea stagiului.
Totodata, la cerere, se pot inscrie direct la stagiu absolventii cursurilor de master, organizate de facultatile de profil, pe baza protocoalelor de echivalare a disciplinelor de la examenele de master cu cele de la examenul de admitere in profesie, incheiate de universitati cu CECCAR, potrivit OG nr. 65/1994.
Persoanele care vor sa se prezinte la examenul de admitere pentru profesia de expert contabil trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
  • capacitate de exercitiu deplina;
  • studii economice superioare cu diploma recunoscuta de Ministerul Educatiei
  • nu a suferit nicio condamnare care, potrivit legislatiei in vigoare, interzice dreptul de gestiune si de administrare a societatilor comerciale.
Pe langa acestia, la cerere, persoanele care au titlul de academician, profesorii si conferentiarii universitari, doctorii in economie si doctorii docenti, cu specialitatea finante sau contabilitate, au acces la profesia de expert contabil pe baza titlului de doctor, daca au capacitatea de exerciu depina si nu au suferit nicio condamnare, precum si dupa ce sustin un interviu privind normele de organizare si functionare a CECCAR.
In plus, la cerere, persoanele care au calitatea de contabil autorizat si care, ulterior dobandirii acestei calitati, fac studii economice au acces la profesia de expert contabil prin sustinerea unui examen de diferenta la disciplinele: Contabilitate, Expertiza contabila, Doctrina si deontologia profesiei contabile, Audit financiar si Evaluare economica si financiara a intreprinderilor. Aceste examene se sustin in cadrul sesiunilor de examene organizate pentru admiterea la stagiu a expertilor contabili.
Pentru inscrierea la examenul de admitere pentru profesia de expert contabil si profesia de contabil autorizat este nevoie de urmatoarele documente:
  • cererea de inscriere;
  • curriculum vitae;
  • certificatul medical care sa ateste capacitatea deplina de exercitiu pentru profesia de expert contabil/contabil autorizat, stampilata de neurolog/psihiatru;
  • fotocopie legalizata de pe diploma de studii recunoscuta de Ministerul Educatiei Nationale;
  • certificat de cazier judiciar cu termenul de valabilitate neexpirat;
  • 3 fotografii tip buletin.
Actele trebuie prezentate in ordinea mentionata, in dosar cu sina, si depuse la Filiala CECCAR in raza careia solicitantul are domiciliul.




#23 Robaciu84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 February 2014 - 02:19 PM

Buna , si eu vreau sa dau admiterea anul acesta.In ceea ce privesc informatiile suplimentare legate de efectuarea stagului eu le-am gasit pe site-ul cecar.ro unde sunt informatii despre dreptul la profesie.Va rog sa-mi spuneti si mie daca in afara de Ghidul de pregatire ma puteti sa ma ajutati cu titlurile altor carti in vederea rezolvarilor sub .Va multumesc anticipat si spor la invatat!



#24 fabian.s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 March 2014 - 11:01 AM

Buna ziua, ma numesc Alexandru, sunt din Suceava, am 40 ani, am absolvit Univ.Petre Andrei Iasi, facultatea Stiinte Economice, sectia finante-contabilitate , cu sustinerea examenului de licenta in anul 2001.
Pot sa spun ca am ceva experienta practica in contabilitate(bugetara si financiara), am lucrat in sistemul bugetar(salarizare buget propriu), iar in prezent tin evidenta contabila la trei firme.
Ma gandesc si eu sa sustin acest examen.Mi-e f.greu sa ma apuc de invatat ,dar consider ca profesia de expert contabil i-mi va oferi o varianta de rezerva.
Salut pe toti cei care vor sa dea examen in acest an, si sper sa colaboram.
cu stima,
Alexandru



#25 diana04

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 May 2014 - 02:12 PM

Vezi postareamariuspdm, la 28 November 2013 - 04:05 PM, a spus:

Si eu vreau sa dau examen de admitere la stagiu in 2014. am materiale de invatat ( intrebari si raspunsuri) care s-au cerut in 2013....sper sa fie aceleasi si in 2014 , eventual cu putine modificari. as vrea daca se poate sa posteze pe forum subiectele si raspunsurile la examenul din 2013 cineva care a luat examnul in 2013. si sa ne spuna daca sunt intrebarile de la examen exact cu cele dupa care a invatat el. zic asta pt ca in acest caz mai ramane doar STUDIU.

sper sa binevoiasca sa faca acest lucru cineva!...chiar daca a intrat...


Buna ziua,

Va rog mult daca puteti, sa ma ajutati si pe mine cu materialele pt studiu (intrebari si raspunsuri) pe care le aveti.
Aceasta este adresa mea de email : ..@yahoo.com.

VA multumesc mult!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 May 2014 - 02:26 PM
eliminare adresa mail privat !! citeste regulamentul !! avertisment public !




#26 crieangel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 08 May 2014 - 03:09 PM

Buna ziua, si eu mi-am propus in acest an sa dau examenul de acces la CECCAR si as avea mare nevoie de materiale pentru acest examen. Stie cineva care mai este taxa anul acesta pentru examen?



#27 fabian.s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 May 2014 - 08:03 AM

175 euro



#28 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 May 2014 - 03:14 PM

Buna, vreau sa dau si eu examenul in 2014!! Este cineva din Ploiesti si cumva stie cand trebuie sa ne inscriem pentru cursuri ?? Va rog sa imi spunteti si mie.



#29 fabian.s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 June 2014 - 09:33 AM

este cineva din suceava care vrea sa sustina examenul ptr.expert contabil?
ma numesc alexandru stanciuc, sunt din suceava si as dori sa colaboram

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 June 2014 - 01:33 PM
eliminare adresa privata de mail ! avertisment public ! citeste regulamentul !




#30 miracol

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 June 2014 - 11:52 AM

Buna ziua,


Ma adresez celor care au trecut de examenul de acces la stagiul pentru expert contabil cu intrebarea daca problemele gresit rezolvate in ghid (la fiscalitate, de exemplu) au fost corectate sau invatate ca atare pentru examen.
Stiu ca intrebarea poate parea fara sens, insa nu stiu ce sa mai cred despre cei care vand o carte scrisa parca la betie.....plina de greseli inadmisibile pentru un manual.




Multumesc,



#31 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 06 June 2014 - 02:46 PM

Eu ma pregatesc pentru examenul de aptitudini si in manual gasesc destul de multe greseli care ma dau peste cap.....mna ce sa zic....nu mai zic nimic mai bine. Trecem si peste asta cumva.... :wacko2:



#32 Meeroona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 June 2014 - 12:42 PM

Am si eu o intrebare..in ghid sunt si raspunsirile de la probleme?



#33 elia^

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Galati

Postat 11 June 2014 - 12:18 PM

Nu sunt si raspunsurile, din pacate :sad:



#34 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 11 June 2014 - 04:19 PM

M-am apucat si eu de invatat. Am inceput cu ce era mai usor, ca sa-mi fac curaj :biggrin: : evaluare. Saptamana asta sper sa finalizez si cu auditul si apoi mi-am propus sa ma apuc de drept.
Am vazut postate raspunsurile la intebarile din ghid pentru materiile pe care le-am parcurs deja. Unele dintre ele mi s-au parut prea sintetizate. Sa fie oare pentru ca nu ai efectiv timp la examen sa scrii mai mult?



#35 ikosar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 June 2014 - 09:49 AM

buna ziua,
nu stiu daca postez bine dar incerc! scuze daca gresesc topicul!
Pentru cei care au mai trecut prin examenul de acces la stagiu pt expert contabil....este tarziu pentru a incepe studiul pentru examen?
va multumesc anticipat ptr pareri!



#36 exva

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 June 2014 - 03:22 PM

Vezi postareaMeeroona, la 07 June 2014 - 12:42 PM, a spus:

Am si eu o intrebare..in ghid sunt si raspunsirile de la probleme?

Da sunt, la contabilitate, fiscalitate si drept.



#37 Meeroona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 June 2014 - 02:23 PM

Irinaelena de unde ai invatat la expertiza si audit-



#38 angy113

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Postat 23 June 2014 - 02:02 PM

Buna.Si eu sunt din Ploiesti si vreau sa dau examenul in toamna. De unde ai luat materiale de studiu?



#39 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 23 June 2014 - 06:33 PM

Vezi postareaMeeroona, la 22 June 2014 - 02:23 PM, a spus:

Irinaelena de unde ai invatat la expertiza si audit-
de expertiza nu m-am apucat; la evaluare am invatat din "Initiere in evaluarea inteprinderilor" si la audit din "Initiere in auditul situatiilor financiare ale unei entitati", ambele ale D-ului profesor Marin Toma si ambele cumparate de la CECCAR



#40 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 23 June 2014 - 06:38 PM

Desi am zis ca ma apuc de drept, n-am facut-o. Am luat contabilitatea la mana pentru ca m-am ingrozit cate probleme sunt in ghid. Si nu prea am spor pentru ca a tot intervenit cate ceva: ba la serviciu, ba cu copilul...deh!... De miercuri o iau serios "de coada"






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL