Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - 2014

294 replies to this topic

#41 AlexM.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 June 2014 - 08:05 AM

Buna. Am tot cautat pe internet dau nu gasesc absolut nimic legat de modul in care trebuie abordate subiectele la examen.De exemplu la disciplina Audit, abordam subiectele pe larg sau doar punctam anumite idei?



#42 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 25 June 2014 - 06:13 AM

Vezi postareaAlexM., la 24 June 2014 - 08:05 AM, a spus:

.De exemplu la disciplina Audit, abordam subiectele pe larg sau doar punctam anumite idei?
Si eu am aceeasi nedumerire: la audit subiectele din ghid sunt de fapt capitole intregi. O fi suficient doar sa "punctezi anumite idei"?




#43 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 25 June 2014 - 06:19 AM

S-a inscris cineva la cursurile de pregatire pentru examenul de acces? Ma bate gandul sa ma inscriu, dar nu stiu cat de utile sunt... Aveti ceva informatii despre acest aspect?



#44 Irina Maria B

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 July 2014 - 01:37 PM

Cursurile sunt destul de utile pentru cine vrea sa promoveze examenul. Sunt multe noutati cu privire la materie, pe mine ma ajuta destul de mult. Imi reverific cunostintele, asa vad ce lipsuri am!



#45 petma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 July 2014 - 09:24 AM

si eu o sa ma inscriu la cursuri. parca in septembrie incep...
a gasit careva nereguli in rezolvarea problemelor de la fiscalitate ??



#46 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 03 July 2014 - 11:48 AM

Vezi postareapetma, la 03 July 2014 - 09:24 AM, a spus:

si eu o sa ma inscriu la cursuri. parca in septembrie incep...
a gasit careva nereguli in rezolvarea problemelor de la fiscalitate ??
de fiscalitate eu inca nu m-am apucat. Pot sa-ti zic ca la contabilitate am urmatoarele remarci:
problema 5: pt determinarea valorii veniturilor din exploatare, la 'Alte venituri din exploatare' (ct 758+7417+7815) s-au scazut cheltuielile privind cedarea activelor, ceea ce este gresit; deci raspunsul corect pt venituri din exploatare este 1.240.000;
problema 8: in enunt, la 'Plati din rambursarea de aporturi la capitaluri de numerar' ar trebui sa fie 400.000 lei, altfel nu-ti iese fluxul de trezorerie
problema 17: nu am inteles de ce la sfarsitul perioadei de amortizare cheltuielile de constituire sunt scoase din evidenta (2801=201)

Postati greselile descoperite astfel incat sa le vada si ceilalti si sa ne ajutam reciproc!



#47 aliceM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 July 2014 - 12:04 PM

Buna ziua! E cineva din Constanta pe aici? M-am inscris si eu la cursurile de pregatire profesionala in vederea sustinerii examenului de acces la stagiu pt expert contabil. Ma poate ajuta cineva si pe mine cu ceva materiale?

Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 July 2014 - 01:02 PM
eliminare adresa de mail privata ! citeste regulamentul ! avertisment public !




#48 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 03 July 2014 - 03:25 PM

Buna Alice! Eu sunt din Constanta. Pentru audit si evaluare am citit din cartile cumparate de la CECCAR. (vezi numele lor in postarile mele anterioare). M-am uitat si pe materialele postate de cei care au sustinut examenul anul trecut (Acces stagiu expert -2013) si mi s-au parut ok; nu sunt modificari fata de continutul cartilor. Nu are sens sa le mai postez si eu ca le poti lua de acolo. Dar, degeaga citesti niste raspunsuri la intrebari daca nu parcurgi si cartile pentru ca e rupt din context si e mai greu de invatat.

Spor!



#49 petma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 July 2014 - 02:00 PM

Fiscalitate problema 4- pare ca la venituri scutite pt org non profit nu le au pus pe cele din donatii



#50 mariaivan68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 July 2014 - 09:05 PM

Vezi postareapetma, la 04 July 2014 - 02:00 PM, a spus:

Fiscalitate problema 4- pare ca la venituri scutite pt org non profit nu le au pus pe cele din donatii
La curs, am avut problema 4 cu aceasta rezolvare.
Corect este incluzand donatiile.
total venituri scutite 14000+20000+26000=60000*10%=6000
15000-6000=9000
cheltuieli deductibile 8000*9000/15000=4800
impozitul pe profit 9000-4800=4200*16%=672



#51 mariaivan68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 July 2014 - 09:10 PM

Vezi postareairina_helena, la 03 July 2014 - 11:48 AM, a spus:

problema 17: nu am inteles de ce la sfarsitul perioadei de amortizare cheltuielile de constituire sunt scoase din evidenta (2801=201)

Postati greselile descoperite astfel incat sa le vada si ceilalti si sa ne ajutam reciproc!
http://fiscalitatea....onstituire-544/
link pentru a te lamuri de acea contare la problema 17



#52 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 July 2014 - 05:47 PM

In legatura cu amortizarea cheltuielilor de constituire, la finalul amortizarii complete a unei imobilizari corporale sau necorporale trebuie efectuata scaderea din gestiune a imobilizarii respective prin nota Amortizare cumulate = Imobilizare corporala/necorporala, chiar daca exercitiul nu iti cere acest lucru... am observat ca in majoritatea problemelor din ghid ei se asteapta sa faci toate notele necesare chiar daca nu ti le cer specific pe acelea.



#53 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 05 July 2014 - 06:01 PM

M-am inscris la cursurile de pregatire. Am platit 450 lei. Ce m-a surprins, in mod neplacut, ce-i drept, este ca totalul orelor de pregatire, adica la conta, audit, fiscalitate, evaluare si doctrina,sunt 30 de ore. Si mi se pare taaare putin.



#54 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 July 2014 - 08:52 PM

Vezi postareairina_helena, la 05 July 2014 - 06:01 PM, a spus:

M-am inscris la cursurile de pregatire. Am platit 450 lei. Ce m-a surprins, in mod neplacut, ce-i drept, este ca totalul orelor de pregatire, adica la conta, audit, fiscalitate, evaluare si doctrina,sunt 30 de ore. Si mi se pare taaare putin.
450 de ron in total pentru toate cursurile sau pentru fiecare in parte .... eu cand am sunat la ceccar, filiala din Ploiesti, mi s-a spus ca sunt 1200 ron cursurile per total



#55 petma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 July 2014 - 09:01 PM

Buna! Despre ce curs este vorba?
Multumesc!



#56 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 July 2014 - 09:06 PM

Vezi postareaangy113, la 23 June 2014 - 02:02 PM, a spus:

Buna.Si eu sunt din Ploiesti si vreau sa dau examenul in toamna. De unde ai luat materiale de studiu?
eu am luat ghidul, si cele doua carti Audit si Initiere in evaluarea intreprinderii de la CECCAR, mai sunt inca doua carti pe care ar trebui sa le iau care sunt in jur de 300/350 ron fiecare, dar nu stiu dak are rost sa le mai iau pentru am gasit pe internet rezolvari la probleme. Si eu voi da examenul anul acesta tot in Ploiesti..... Nu cunosc alte persoane care vor sa dea examenul de acces din Ploiesti si chiar mi-as dorii sa am cu cine sa ma consult, iti las adresa mea de email in caz ca vrei sa colaboram. irinuk_ghe@yahoo.com



#57 irina_helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 06 July 2014 - 06:11 AM

450 toate cursurile, dar sunt foarte putine ore. Din cate stiu eu trebuiau sa fie 260 ore de pregatire. Poate la voi sunt mai ample cursurile.



#58 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 July 2014 - 10:43 AM

Vezi postareapetma, la 05 July 2014 - 09:01 PM, a spus:

Buna! Despre ce curs este vorba?
Multumesc!
cursurile din cate am inteles eu sunt contabilitate (500 ron), audit (400 sau 300 ron)si inca unul... nu mai stiu sigur. Oricum eu nu m-am mai inscris deoarece mi s-a spus ca incep in Iulie cursurile si ca ma vor anunta ei sigur cand anume, dar cei de la CECCAR m-au anuntat in ultima clipa..... si eu deja am parcurs aproape toata materia la conta, fiind singurul curs pe care vroiam sa il fac de fapt, asa ca am hotarat sa nu ma inscriu, dar cred ca daca vrei sa te inscri la filiala de unde apartii, ar trebui sa te interesezi deja cand incep cursurile. Daca in Ploiesti au inceput, ma indoiesc ca in alta parte vor incepe mai tarziu....



#59 Inna Miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 July 2014 - 10:51 AM

Vezi postareairina_helena, la 06 July 2014 - 06:11 AM, a spus:

450 toate cursurile, dar sunt foarte putine ore. Din cate stiu eu trebuiau sa fie 260 ore de pregatire. Poate la voi sunt mai ample cursurile.
Posibil sa fie mai ample cursurile, nu stiu, oricum eu nu o sa mai merg la cursuri deoarece am parcurs aproape toata materia la conta, mai am in jur de 150 de pagini, iar la celelalte stiu doar ca e mult de tocit si asta pot sa fac si acasa. dar daca totusi faceti ceva nou la cursuri, in functie de reglementarile noi aparute sau in cazul in care veti corecta problemele gresite din carte, poate ne anunti si pe noi :D



#60 andreeamihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 July 2014 - 08:40 PM

Salut! Eu sunt din Bucuresti si vreau sa ma inscriu sa dau examenul pt acces anul asta. Stiam din anii trecuti ca taxa pentru cursuri ar fi undeva tot pe la 175 euro, insa nimic oficial. M-am interesat la CECCAR cand incep cursurile aici si mi s-a spus ca imediat dupa ce se termina perioada de inscrieri si ca se vor tine zilnic, timp de aprox 30 de zile, intre orele 16:30-20:30.
Sper sa colaboram in rezolvarea problemelor si in impartasirea informatiilor.
Spor la invatat tuturor!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL