Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
APTITUDINI - 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

APTITUDINI - 2014

33 replies to this topic

#1 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 05 January 2014 - 05:25 PM

Buna ziua,
am citit mesajele postate despre examen, eu anul acesta voi da examenul de aptitudini si deja am foarte mari emotii. Materia este enorma, si nici nu stiu de unde sa incep sa invat. Voi cand ati inceput sa studiati pt examen? Imi ajung oare 10 luni? Acum vreau sa pun la punct OMFP 3055 si mai am din conta financiara cateva nelamuriri ( care nu le folosesc in contabilitatea de zi cu zi). Am procurat si Ghidul pentru examenul de aptitudini si am sa incep sa-l studiez cand termin cu bazele. Cu IAS o sa am problema.....n-am timp efectiv de citit toate cartile (cele 2 volume) de IFRS. Voi cum ati procedat? :sad: :blink2:



#2 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 21 January 2014 - 08:10 PM

Dragi colegi....nimeni nu este interesat de acest subiect in 2014? Ar fi bine totusi o colaborare ce ziceti? Eu am inceput cu Ias-urile. Din cartea "Ghid pentru pregatirea candidatilor la examenul de aptitudini" am gasit multe exercitii gresite printre care exempl. 68/p. 374 si ex. 71/ p. 384. Astept pareri....




#3 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 24 January 2014 - 10:38 AM

Voi sustine si eu examenul de aptitudini anul acesta. Numai ca eu nu am fost asa de harnica si nu m-am apucat inca de invatat :rolleyes:. Si nici nu cred ca ma apuc prea curand. Mai intai sa finalizez cu bilanturile pe anul 2013 si de prin martie ma apuc si eu de invatat. Deci ma intereseaza sa colaboram, doar ca deocamdata nu pot sa te ajut cu nimic pana nu ma apuc de invatat. :smile:



#4 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 26 January 2014 - 03:41 PM

:) ok, astept atunci ptr colaborare, oricum eu am sa mai postez exercitii care nu imi sunt clare sau gresite, poate gasim impreuna rezolvare :) spor la bilanturi si la invatat!



#5 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 03 February 2014 - 08:02 PM

Problema nr. 12/ p. 116 din "Ghid pentru pregatirea candidatilor la examenul de aptitidini" nu inteleg de ce in situatia fluxurilor de trezorerie apare de doua ori Cheltuieli cu dobanzile aferente finantarii o data cu +100.000 si inca o data cu +80.000 cand in problema am gasit doar +80.000 lei. Gresesc oare undeva? :unsure: :sad2: . Problema nr. 13/p. 121, la punctul g) daca ajustarile pentru depreciere existente din anul precedent este de 4.000 lei iar val. de inventar-val. contabila= diferenta 2.000 lei, de ce se anuleaza intreaga ajustare de 4000 lei si nu doar 2.000 lei se trece la venituri? :unsure:



#6 alexandrapaula

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 March 2014 - 12:21 PM

Buna. si eu am examenul de aptitudini anul acesta. Credeti ca e suficient sa facem aplicatiile din ghidul pentru pregatirea candidatilor la examenul de aptidudini??? Din cate stiu nu doar din conta o sa avem subiecte. Stiti voi exact la ce materii?



#7 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 30 March 2014 - 05:28 PM

Examen scris: ne poate pica orice din contabilitate, analiza, evaluarea intreprinderii, audit, si doctrina. Iar la exam. oral cred ca 2 sau 3 intrebari din fiscalitate, audit, doctrina, evaluare, expertiza....deci cam tot trebuie sa stii. Desi la noi la sediul ceccar am inteles ca la scris se vor axa mai mult pe contabilitate si sa luam ghidul pt pregatirea candidatilor dar nu am vazut deocamdata nimic oficial.



#8 Popovics

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 April 2014 - 07:32 PM

Buna! eu sunt anul I Ceccar, am primit setul de probleme de rezolvat si nu ma descurc la cateva probleme de conta....de aceea va rog tare mult sa ma ajutati in rezolvarea lor.

22 (204). SC VESTMETAL SA are in stoc materiale de natura obiectelor de inventar de 20.000 lei.
In cursul exercitiului financiar 2005 se primesc materiale de natura obiectelor de inventar, de la furnizor, la pretul de facturare de 7.500 lei, TVA 24% si se elibereaza in folosinta materiale de natura obiectelor de inventar de 10.000 lei.
Sa se efectueze inregistrarile in contabilitate atat in cazul inventarului permanent cat si in cazul inventarului intermitent.
23 (205). SC “DORIS” SA cumpara obiecte de inventar in valoare de 1.450 lei. Cheltuielile de transport sunt in suma de 150 lei, TVA 24%. Se dau in folosinta obiecte de inventar in valoare de 2.500 lei, repartizandu-se cheltuielile de transport aferente.
24 (253). SC CRISUL SA are ca activitate de desfacere cu amanuntul si dispune la inceputul lunii martie de marfuri in valoare de 11.900 lei la pret cu amanuntul inclusiv TVA de 1.900 lei, cu un adaos comercial de 2.000 lei.
Din “Jurnalul cumparaturilor” si “Jurnalul de vanzare” rezulta ca in cursul lunii martie au avut loc urmatoarele operatii:
a)
Se achizitioneaza si se receptioneaza marfuri stind ca: pretul de cumparare de 14.000 lei, adaos commercial 25%, TVA 24%
b)
S-au vandut marfuri, in numerar, in valoare de 14.000 lei, din care TVA 2.235 lei
c)
Se descarca gestiunea pentru marfurile vandute.

Sa se efectueze inregistrarile necesare dupa metoda inventarului permanent.
25 (254). SC ORINTEX SA prezinta la 01.05.2000 urmatoarea situatie:
- stoc initial de marfuri 2.500 lei
- cumparari de marfuri 400 lei TVA 24%
- vanzari de marfuri 1.500 lei TVA 24%
- stoc final de marfuri 1.400 lei
Inregistrari in contabilitate dupa:
-
A – metoda inventarului intermitent;
-
B – metoda inventarului permanent.

26 (307). SC METALICA SA incaseaza, conform extrasului de cont, un avans de 1000 lei, TVA 24% de la SC MECANICA SA pentru o reparatie la utilaje, pe care o va executa ulterior. SC METALICA SA factureaza contravaloarea lucrarilor la pretul de deviz de 4000 lei, TVA 24%. Unitatea beneficiara a lucrarii emite un bilet la ordin unitatii executante, aceasta remitandu-l la scadenta spre incasare unei banci. Comisionul bancar 7 lei.

27 (312). S.C. “EXMOB” S.A. achizitioneaza materii prime, la pretul negociat de 1000 lei, cu cheltuieli de transport facturate la 75 lei, TVA 24%.
Pentru suma de plata se emite un bilet la ordin.
Factura cuprinde:
Pret negociat 1000 lei
Cheltuieli de transport 75 lei
Costul de achizitie 1075 lei
TVA 24% x 1075 204.25 lei
Suma de plata 1279.25 lei
28 (355). SC OMEGA SA cumpara un calculator, pretul de cumparare 1700 lei, TVA 24%, prorate de deducere 60%.
29 (356). SC STAR SA cumpara un teren in rate, al carui pret de cumparare este de 10000 lei, TVA 24%, cu termen de scadenta la plata de 10 luni.
30 (408). SC PREMAGRO SA cumpara la bursa un pachet de 1000 de actiuni la pretul de 1.2 lei / bucata in scop de revanzare. Dupa 10 zile, vinde un pachet de 6000 de actiuni din cele cumparate la pretul zilei de 1.5 lei/bucata. Dupa inca 10 zile vinde restul de 4000 actiuni, la pretul zilei la bursa de 1.1 lei/bucata.



#9 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 07 April 2014 - 10:29 AM

@alexandrapaula: Nu este suficient doar ghidul de la Ceccar, acela contine doar modele pentru examenul la contabilitate(vezi ca mentioneaza si in titlul cartii). Trebuie sa invatam si doctrina(cartea albastra de vreo 500 pg a lui Toma), audit (este o carticica albastra cu diligente, din asta au picat cel mai des subiecte), evaluare, expertiza contabila, fiscalitate, drept. Sunt pe internet subiectele din anii anteriori. Eu atasez aici variantele de subiecte din 2012.
Nu ne poate ajuta cineva si cu variantele de subiecte din 2013 sa le ataseze aici? Ca eu le-am cautat dar nu le-am gasit.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Nicoleta_Z: 07 April 2014 - 10:31 AM




#10 alexandrapaula

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 April 2014 - 12:59 PM

auzisem la CECCAR filiala Suceava ca nu o sa mai fie atat de multe obiecte din care o sa fie examenul de aptitudini. din aceasta cauza eram nedumerita. dar se pare ca nu e nimic oficial. multumesc pt lamuriri. destul de mult de invatat :(



#11 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 07 April 2014 - 02:24 PM

Am auzit si eu la noi la filiala ca se va da doar din conta......dar pana nu este ceva oficial mai bine invatam cam tot ce a picat in ultimii ani. :wacko2:



#12 Judit2013

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 April 2014 - 10:14 PM

Buna. Si eu dau examenul anul acesta. Vad ca voi ati cumparat ghidul pentru candidati. Deja a aparut si pentru anul acesta, sau este valabil cel din anul trecut? Eu am inceput cu studierea variantelor din anii trecuti, inca n-am cumparat ghid. Are cineva variantele din anul trecut, 2013?
Spor la treaba.



#13 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 28 April 2014 - 02:05 PM

Ghidul nou va aparea din cate am inteles eu prin iunie, pana atunci ramane cel din anul trecut. Subiectele din 2013 eu nu am reusit sa fac rost, dar daca parcurgem cele din anii trecuti, macar 2010-2012 cred ca nu vom avea probleme la examen. :unsure:



#14 ichim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 June 2014 - 07:05 PM

Da intradevar la problema 12 acel 100.000 cheltuieli cu dobanzile nu este prezentat in enunt , deci nu are ce cauta pe acolo in rezolvare;
Si eu am examen anul acesta.



#15 lana81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 September 2014 - 07:58 PM

buna, eu merg luni la CECCAR sa vorbesc si cu persoana care se ocupa de stagiri, voi cumpara ghidul, am vazut ca este varianta 2014 si voi mai cere informatii cam pe ce sa ma axez, am tot cautat pe net si nu prea am gasit postari si materiale pt 2014...oare sa fim mai putini anul acesta?



#16 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 22 September 2014 - 07:34 AM

Buna lana81 daca ajungi la filiala te rog sa ne scrii ce informatii primesti. Materia este foarte multa plus ca nici nu stii de multe ori de unde sa scoti teoria. In noul ghid au mai aparut 2 capitole noi (destul de multe formule din evaluarea intreprinderii/analiza). Spor la invatat !



#17 elena.c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 September 2014 - 09:24 AM

Buna ziua,
Si eu sustin anul acesta examenul de aptitudini.
Chiar nu are nimeni subiectele din 2013?



#18 Florinino

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:0745818847

Postat 22 September 2014 - 10:42 AM

Buna ziua,

Eu o sa sustin examenul de intrat in stagiatura si din greseala am achizitionat ghidul pentru examenul de aptitudini, daca doreste cineva sa il cumpere in Bucuresti va rog sa luati legatura cu mine fac un mic discount :)

Multumesc!

Postati aici sau mesaj privat.



#19 mishurm1981

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 October 2014 - 01:46 PM

ARE CINEVA REZOLVARILE LA EXAMENUL DE APTITUDINI CECAAR 2013?



#20 lana81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 October 2014 - 05:02 PM

Vezi postareaContahld, la 22 September 2014 - 07:34 AM, a spus:

Buna lana81 daca ajungi la filiala te rog sa ne scrii ce informatii primesti. Materia este foarte multa plus ca nici nu stii de multe ori de unde sa scoti teoria. In noul ghid au mai aparut 2 capitole noi (destul de multe formule din evaluarea intreprinderii/analiza). Spor la invatat !
Buna,
Am fost, m-am inscris, am platit si cursurile obligatorii care incep maine.
Vali de la stagiari m-a "linistit" ca ghidul e baza plus ca doctrina si deontologia sunt jumatate din nota, problema esta cam am "frunzarit" ghidul si mi se par problemele f grele, am peste 10 ani experienta in conta insa nu ma descurc mai ales la IAS uri cu care nu am avut treaba, sunt foarte descurajata, sper macar la cursurile astea sa ne mai orienteze ce sa invatam....
ps. de ce facem curs si la drept ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL