Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


examene ACCA - topic 2014

237 replies to this topic

#121 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2014 - 08:49 AM

Fetelor, ati intrat pe noul site acowtancy.com ? Pare sa fie tot un fel de opentuition, doar ca nu au materiale pentru toate examenele. Se pare ca incearca o abordare noua a invatatului pentru ACCA. Chiar sunt curioasa in privinta lor si am de gand sa trec macar prin partea de Revision pentru ambele examene (de restul nu cred ca mai am timp).
Sper sa fie o alternativa de succes a cursurilor platite, asa cum se lauda. :smile:

@luna_plina, m-ai facut sa ma simt mai putin vinovata ca citesc repede raspunsul intrebarilor. Daca la tine a functionat metoda asta, atunci merg si eu tot asa. :biggrin2:
Tu in ce oras dai examenele? Din cate am vazut ai unul din ele tot pe 5, cum avem si noi F8-ul. Daca o sa fii in Bucuresti putem sa stam la mica sueta dupa examen, impreuna cu Alexandra si cine mai vrea sa se alature. :rolleyes:

Spor!



#122 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 May 2014 - 05:40 PM

@ Marcela

Voi fi in Bucuresti pe 5 si 6 iunie, impreuna cu o prietena care sustine F8 si P1, insa suntem insotite si de baieti, si mai avem cateva task-uri pe lista; ar fi fain sa ne cunoastem, dar nu as vrea sa promit nimic.
Tinem legatura. Spor la invatat!




#123 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2014 - 10:22 AM

Daca ai examenele in zile consecutive e de inteles ca dupa primul abia ai timp sa te refaci pentru a doua zi. Daca nu acum, cine stie, cu alta ocazie ne vom vedea si live. :smile:
Multa bafta si pentru prietena ta! Cum se descurca cu cele doua, e prima data cand le da?

Un weekend fructuos sa aveti!



#124 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 May 2014 - 11:17 AM

Vezi postareamarcela100, la 23 May 2014 - 10:22 AM, a spus:


Multa bafta si pentru prietena ta! Cum se descurca cu cele doua, e prima data cand le da?

Un weekend fructuos sa aveti!

E prima data cand prietena mea sustine F8 si P1, am sfatuit-o sa le dea in aceeasi sesiune.
Cum mai stati cu invatatul? Eu am trecut prin 50% din problemele din PRK P6 si am facut cam 30% din subiectele din anii anteriori la P5. Incerc sa raman zen, sa nu ma panichez; voi avea cateva zile libere inainte de examene si sper sa "ingras porcul in ajun" cat mai mult; nu e cea mai buna strategie, dar e singura disponibila acum :blush2: .
Spor la invatat!



#125 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2014 - 01:48 PM

luna_plina, si eu ma bazez tot pe "ingrasatul porcului" inainte de fiecare examen. Eu cred ca functioneaza metoda asta pentru ca ai totul proaspat in minte. Adica ai deja baza si in zilele alea doar "fixezi" cunostintele in tandem cu problemele.

Saptamana asta incerc sa mai citesc din PRK pentru P1. Ma misc destul de greu, dar sper sa trec prin aproape 50% din probleme. Intrebarile alea de 50 de puncte imi par ingrozitoare....numai sa citesc cum trebuie textul, adica sa si inteleg si deja obosesc, dar sa ma mai pun si pe scris...Sper sa am parte de o problema "draguta" in examen. :sad:

De luni ma ocup doar de F8 si sper sa fiu in forma maxima pana la examen si mai ales in ziua examenului. Acum sunt si putin racita si asta imi taie din energie. :angry2:

Sa ne adunam toate fortele si cu siguranta vom vedea si acel Pass mult dorit! :biggrin:



#126 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 May 2014 - 03:26 PM

Salut,

Eu am trecut cam prin 60% din problemele din PRK, insa daca ma intrebati ce am citit cu 5 probleme in urma nu reusesc sa imi amintesc in detaliu (cateodata deloc) si asta ma sperie...cu atat mai mult stau si ma intreb cu ce se mancau primele capitole ...iar cu cititul problemelor mi se pare ca am ajuns la saturatie si ca nu mai intra nicio informatie noua in cap...de-asta si inaintez foarte greu.

Si eu tot sper sa ingras porcul, dar porcul meu pare satul...in ultima instanta daca vad ca raman fara timp trec mai repede prin problemele aferente ultimelor capitole iar saptamana viitoare, macar 1 zi -2 sper sa stau pe definitii...si sa imi amintesc cat de cat materia prin care am trecut deja...

Spor!

p.s.- am citit subiectele din dec 2013 si mi se par problemele mai stufoase decat in manualul BPP...mult mai mult de scris. Sper sa fiu in forma!



#127 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2014 - 11:50 AM

Vezi postareaalexandra_stanca, la 27 May 2014 - 03:26 PM, a spus:

Si eu tot sper sa ingras porcul, dar porcul meu pare satul...
:laugh:
Doamne, ce dulce ai fost ! :biggrin2: o s-o tin minte pe asta cu porcul care pare satul !

multa bafta si minte sprintena va doresc, dragele mele !



#128 alexx88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 May 2014 - 04:55 PM

Buna,
Da cineva F6 acum, marti? Eram curios daca ati observat ca in cartea de probleme de la BPP, sectiunea raspunsuri este plina de erori. (se omit venituri, depreciarea anuala e confundata cu cea lunara, etc). Ma refer la F6 ROM



#129 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2014 - 08:51 AM

Ce mai faceti dragilor? Cum sunteti pe ultima suta de metri? Motivati si plini de viata? :biggrin2:

Eu incep "zilele de foc" pentru F8, dupa care urmeaza cele pentru P1. Sper sa ma pot concentra ca sa retin cat mai mult. Chiar ma bazez pe aceasta perioada.

Vroiam sa va transmit si din partea Mihaelei (mva012) mult succes si putere de munca. Ea nu poate sa intre mereu pe net asa ca mi-a trimis un mesaj pe telefon.

@alexx88, din pacate nu pot sa-ti dau un raspuns legat de F6. Daca tu ai observat erori, probabil acestea exista. Nu-ti face griji daca nu ajungi la acelasi rezultat final. Important e sa cunosti foarte bine "schema de calcul" pentru ca aceasta e punctata in principal. Multa bafta marti si sa ne spui cum a fost!

@alexandra_stanca, ai mare dreptate cu porcul ala :laugh: . Si eu stau cateodata cu cartea in mana si parca nu retin nimic, mai rau intru in ceata. Cred ca e nevoie sa mai facem o mica pauza in momentul ala si apoi sa reluam, ca doar nu suntem roboti.

Spor maxim la invatat!



#130 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 June 2014 - 11:02 PM

@alexx88: am mai auzit studenti ACCA plangandu-se de calitatea informatiei din manualul BPP pentru F6 RO. Din acest motiv, recomand F6 UK; unde mai pui ca, ai ocazia sa inveti despre un alt sistem fiscal! Si, in plus, daca te vei hotari sa sustii P6, te-ar fi ajutat cunostintele de la F6 UK. Oricum, conteaza cat de bine te-ai pregatit si cunosti materia, F6 e un examen usurel, sigur il vei lua cu bine. Multa bafta marti si te asteptam pe forum, sa ne povestesti cum a fost!

@alexandra si marcela: mult, mult spor in aceste "zile de foc", sa acumulati cat mai multe informatii. Daca va ajuta, impartasesc cu voi un "truc" citit de curand pe Opentuition: inserarea unor scurte comentarii pe marginea foilor cu probleme, ca si indicii privind rezolvarile, un mic rezumat al solutiei prezentate in partea cu raspunsurile. Mai ales la examenele cu multa teorie, cand citesti raspunsurile problemelor, zici ca ai inteles, e totul clar, dar dupa o zi nu mai esti in stare sa abordezi coerent o problema de tip "discurssive", asa cum se asteapta examinatorul. Eu mi-am notat ideile principale la problemele din culegerea de P6 (mai am de parcurs cateva, dar las pe zilele urmatoare).
Cat despre progresul la invatat, porcusorii mei sunt "in big trouble": pe ala de P6 l-am ghiftuit de nu mai stie nici sa spuna cum il cheama, nu-si mai aminteste nimic; iar ala de P5 e mai "fit", mai atletic, traieste din ce i-am dat anul trecut, anul asta a primit numai informatiile esentiale, tehnici de rezolvare, o abordare mai sintetica, fara multa toceala. Nu stiu care din ei o fi mai castigat...
Bine ca-s numai 2, altfel era povestea "cei 3 purcelusi".

Multa bafta la examene (salutari si lui mva) si sa auzim de bine in august!



#131 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 June 2014 - 11:34 PM

@ Otilia Alupei: :) fac si eu haz de necaz...

@alexx88: si eu am gasit erori in special de cifre din ce imi amintesc...F6 RO nu mi s-a parut asa de usor (problemele sunt stufoase..), insa daca ai trecut prin toate problemele sunt foarte mari sansele de pass! Succes!

@luna_plina si marcela100: e bine ca ne pastram simtul umorului :)! Mult spor in zilele care au ramas. De maine atac in forta ultimele probleme si recapitularea. Am niste super emotii, dar mai e putin...cred ca e bun trucul cu rezumatul solutiei, insa cartea mea e subliniata si colorata si adnotat pe margini (indicator a cat de mult a studiat mva012 pentru a trece examenul :) - studiez dupa cartea ei). Sunt curioasa cat mai tin minte din capitolele initiale...

Spor si sa auzim de bine!



#132 alexx88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 June 2014 - 12:22 AM

Mersi, luna_plina. Spor si tie. Din pacate e prea tarziu pentru mine, deja am marti F6 RO. Nu-mi fac probleme pentru P6, eu lucrand in audit, asa ca nu am de gand sa imi aleg acest examen. Nu am nimic exceptat, asa ca daca tot a fost sa dau F6, am ales varianta ROM, ca ma gandesc ca totusi ma mai lovesc in activitatea de zi cu zi de chestiile astea.



#133 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2014 - 08:49 AM

luna_plina, alexandra_stanca si toti cei care mai aveti maine examene, multa bafta, sa aveti parte de subiecte cat mai usoare!

Sa fiti in cea mai buna forma si sa scapam cu bine de sesiunea asta!



#134 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2014 - 10:05 AM

subscriu si eu urarilor Marcelei !! :biggrin:

multa bafta, minte sprintena si emotii minime va doresc cu mare drag ! :wub:
va tin pumnii !!!!



#135 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2014 - 10:33 AM

Multumim pentru urari!

Multa bafta tuturor de subiecte abordabile si cat mai multa inspiratie!

p.s.- Marcela ne vedem maine :smile:



#136 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 04 June 2014 - 09:27 PM

Succes, sa aveti parte de subiecte pe placul vostru.
Bafta!!!!!!



#137 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2014 - 07:08 AM

luna_plina, cum au fost cele 2 examene? Sunt convinsa ca nu usoare, dar macar ai scapat de un stres si te poti bucura de aceasta vara. Iti doresc din tot sufletul sa le iei si sa te vedem in curand in poza cu noii membrii. :rolleyes:

Din cate am inteles, in sala in care am dat noi F8 erau si studenti pentru P5....cumva ai fost si tu acolo? (o sala mare de la etajul 1, nu stiu exact cum se numeste)

Eu am dat F8-ul...fata de data trecuta am reusit sa stau cu ochii pe ceas si sa abordez toate subpunctele, dar in niciun caz nu a fost usor asa cum sustin unii studenti pe opentuition sau cum auzeam dupa examen pe cineva care spunea "sigur il iau". Vom vedea la rezultate.
Partea interesanta a zilei a fost ca m-am intalnit cu alexandra_stanca, o draguta. :smile:

Acum incerc sa ma concentrez pentru P1, fara prea mare spor. Sper sa fie digerabila intrebarea de 50 de puncte si sa am inspiratie. :biggrin2:

Spor la invatat mva012 si cine mai are examene si rezultate 50+ pentru cine a terminat! :smile:

Aceasta postare a fost editata de marcela100: 07 June 2014 - 07:10 AM




#138 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 June 2014 - 04:31 PM

@marcela100
Cele 2 examene (pe care le susțin a doua oara, btw) au fost oribile. Nu atât dpdv al gradului de dificultate, ci din cauza ca, era imposibil sa tratezi toate subiectele în timpul alocat. Vorba cuiva de pe Opentuition, doar un computer ar putea face fata. In problema mare (50 puncte la P5, respectiv 35 puncte la P6) ești sufocat cu 3 pagini de informații, care trebuie parcurse cuvânt cu cuvânt înainte de a te apuca sa scrii. Și e imposibil sa citești toate problemele în cele 15 minute alocate. La F-uri mai mergea, dar la opționale e bătaie de joc. Și am auzit câteva studente care, la P5 s-au aruncat la scris pentru primul subpunct din problema principala (avea 14 puncte), fără sa citească cu atenție toate informațiile din probleme, si-au analizat performanta celor 2 divizii, în loc de a analiza raportul destinat board-ului. E doar un mic exemplu... Subiectele sunt făcute în bătaie de joc, prima problema de la P6 a fost cea mai haotica, o tocăniță cu te toate, pe care trebuia sa o citești de vreo 3 ori, ca sa înțelegi ce ai de făcut și cum îți structureze răspunsul (ca sa iei și cele 4 puncte profesionale). Iar P5 a testat orice, numai materia nu.
Nu e doar părerea mea, ci a tuturor celor de pe Opentuition care au sustinut P5 si P6: ACCA își bate joc de noi, de banii și eforturile noastre și ne considera "cash-cows", vaci de muls bani, subiectele sunt în bătaie de joc. Și nu ca ar fi dificile, dar sunt formulate foarte ambiguu, și pierzi mult timp pana sa înțelegi cu abordezi subiectelea, nu apuci sa scrii de 50 puncte. Chiar am auzit mai multe studente de la P5 spunând ca, nu e prima oara când susțin examenul asta. Și, apropos de P5, l-am sustinut la etajul 13, nu la 1.
Nu am picat decât un examen pana la opționale, acum simt ca-s luata în bătaie de joc; și repet, toți cei care au postat pe Opentuition se plang de aceleași lucruri. Suntem ca niste șoricei prinși în capcana și trebuie sa cotizam la bunăstarea ACCA pana obosim. Eu nu mai dau a 3-a oara P5 si P6, ma orientez către celelalte doua. Și iau în calcul sa renunt, dacă vad ca e aceeași bătaie de joc.
Repet, am dat destule examene ACCA pana acum, nu ma împotmolesc la primul obstacol, dar sunt foarte dezamăgită. Nu e vorba ca-s grele examenele, ci sunt destinate sa pici, o bătaie de joc.
Scuze dacă am greșit la tastare, scriu de pe telefon.
Multă bafta cu P1 și "pass-uri tuturor studentilor ACCA.



#139 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2014 - 08:44 AM

luna_plina, imi pare rau ca trebuie sa treci prin acest stres si dezamagire, in loc sa te bucuri :sad:
Am citit si eu o parte din comentarii pentru cele 2 examene si intr-adevar, toti spun ca sunt facute de asa natura intrebarile incat sa te incurci si sa pici in final.

Chiar nu inteleg de ce ACCA adopta aceasta tactica...au doar un anumit numar de membrii noi care trebuie sa se alature anual sau au nevoie de bani? Oricum ar fi nu au un comportament prea "ethic" asa cum il promoveaza in materialele de studiu. Poate ar fi bine sa le trimiti toate aceste nemulturi, desi raspunsul lor, probabil va fi unul sec...

Nu vreau sa te gandesti sa renunti la tot dupa atatia ani in care ai tras din greu...trebuie sa le iei ca sa le demonstrezi ca nu te lasi doborata de tactica lor. La celelalte optionale nu m-am uitat, crezi ca sunt mai usurele?

Oricum, ai nevoie de o perioada in care sa uiti de tot, sa te bucuri de cei dragi, pentru ca viata nu inseamna numai ACCA si cine stie, poate in august o sa ai o surpriza placuta si iei macar unul din examene.

Sa ai o vara frumoasa!



#140 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 June 2014 - 01:00 PM

@marcela100
Iti multumesc foarte mult pentru sustinere si pentru incurajari.
Dupa cum ai mentionat si tu, toate comentariile celor care sustin optionalele (cel putin P5 si P6) sunt similare: subiecte stabilite in bataie de joc, continand o cantitate uriasa de informatii (eu personal, am pierdut 45 minute la P6 citind subiectele si facandu-mi planul de bataie, pentru a-mi pune oridine in minte, fiindca in probleme lipsea cu desavarsire, cel putin la Q1), pe principiul "ia sa vad daca puteti sa-l luati".
Nu asa vedeam eu ACCA, stiti doar ca intotdeauna am sustinut aceasta calificare pe forum (si in fata tuturor celor pe care ii cunosc). Pentru mine ACCA era un ideal foarte inalt, dar tangibil, cu conditia sa muncesti din greu. Si-am muncit, am picat un singur examen (chiar la inceputul experientei ACCA) pana sa ajung la optionale. Acum, incep sa inteleg ca-i mai mult un fel de poleiala imaginea asta ideala, ca "etica" pe care o promoveaza, te lasa sa ajungi pana in "finala", ca sa-si bata joc de tine (fiindca pot) si sa te stoarca de bani, pana se indura sa te lase sa promovezi.
Am fugit dintotdeauna de CECCAR sau alte organisme de profil, ca stim-noi-cine de tamaie, din motive pe care nu vreau sa le detaliez acum, desi cred ca le cunoastem toti. M-am orientat catre ACCA, desi eforturile au fost foarte mari, atat dpdv financiar (salariile din domeniul financiar in zona in care locuiesc eu nu-s cine-stie-ce), cat mai ales al procesului de invatare si promovare al examenelor. Am facut asta, fiindca credeam in ACCA si visam momentul in care voi deveni membru. Acum, dupa ce am sustinut de 2 ori cele 2 optionale, sunt dezamagita de felul in care isi trateaza ACCA "clientii" (ca, pana la urma, asta suntem), au disparut onestitatea, integritatea si obiectivitatea in procesul de testare al studentilor, e doar o cursa de sorcei, si - in acelasi timp- o cursa pentru bani.
Cunosc un student ACCA din orasul meu care a picat pana acum de 3 ori P5, si de 2 ori P7, obtinand punctaje din ce in ce mai mici. Iar saptamana trecuta, cand am sustinut P5 la Bucuresti, toti studentii din sala (nu era foarte mare incaperea, dar intelegeti ideea) nu erau la prima incercare cu acest examen. Daca mai citesti si parerile celor de pe Opentutition, iti pui mainile in cap, sunt oameni care au picat de 6 ori P5.
Nu e ceva ciudat la mijloc? Studenti care au luat din prima toate examenele pana sa ajunga la optionale, acum sustin acelasi examen de cateva ori si tot nu reusesc sa il promoveze... Buba e la ei sau la ACCA si ciudatul lor mod de testare a materiei la acest nivel?
Chiar daca le-as scrie un email, nu as rezolva nimic. Sunt o organizatie foarte opaca. Ca si dovada, daca faci contestatie (si platesti pentru asta cat pentru un examen obisnuit), nu ai dreptul sa vezi modul in care ti-au corectat si notat lucrarea, ci te informeaza daca au adunat sau nu corect punctajul. Si n-am auzit sa fi gresit vreodata ACCA la adunatul punctelor... Pentru asta platesti cateva zeci de lire, ca sa iti spuna ca 1+1=2. Eu nici acum nu stiu cum de-am luat 49 puncte la P5 vara trecuta, am vrut sa fac contestatie, dar erau bani aruncati pe fereastra.
Eu refuz sa fiu stoarsa de bani cu buna stiinta, nu am de gand sa invat pentru acelasi examen de 6 ori. Chiar daca am investit foarte mult in ACCA in acesti 6 ani, prefer sa renunt daca vad ca e aceeasi bataie de joc si la P4 si P7. La fel ca si in relatiile inter-umane, vine un moment cand trebuie sa spui stop, oricat de mare a fost dragostea, daca simti ca esti inselat.
Multa bafta cu P1 Marcela, si sper ca - pana vei ajunge la optionale - lucrurile sa se schimbe in privinta modului de examinare.
O vara cat mai frumoasa va doresc tuturor si sa primiti vesti bune in august!






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL