Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


examene ACCA - topic 2014

237 replies to this topic

#181 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2014 - 07:12 AM

Buna dimineata fetelor!

luna_plina te felicit pentru P5, e o victorie importanta in lupta asta asa ca trebuie sa sarbatoresti. Acum ti-a ramas ultimul "bastion", care se lasa cucerit mai greu, dar privind in spate, la tot ce ai obtinut pana acum, e ca si rezolvat...e doar o chestiune de timp. :smile:

Situatia mea e oarecum asemanatoare cu a ta, adica am luat F8, insa am picat P1 cu 46 de puncte. Cu toate astea eu sunt foarte fericita pentru ca preconizam un dezastru total sesiunea asta (bine, mult nu aveam si era asa, pentru ca am luat F8-ul la limita :biggrin2: ), dar am mai bifat un Pass.

De aici inainte si lupta mea va fi din ce in ce mai grea, in primul rand datorita dificultatii P-urilor si apoi datorita schimbarii din viata mea, odata cu revenirea la munca, dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, sper sa pot inainta si eu cu pasi micuti, dar fermi spre Finish. :biggrin:

Felicitari tuturor pentru reusite si asteptam mai multe raspunsuri legate de rezultate!

O zi minunata va doresc! :rolleyes:

Vezi postareaalexandra_stanca, la 08 August 2014 - 06:53 AM, a spus:

Buna din nou,

sunt super-fericita, cred ca nu m-am mai bucurat (si nu am mai avut asa emotii) pentru niciun examen... am reusit sa il iau cu 54. Ma bucur ca timpul pe care nu l-am petrecut cu fetita mea nu a fost irosit!

Multa bafta tuturor!

Felicitari alexandra_stanca!

Ma bucur tare mult ca ai luat F8-ul. Intr-adevar, e o bucurie care nu se poate descrie in cuvinte. Dupa atatea sacrificii, sa vezi ca nu a fost totul in zadar, e un lucru mare. :smile:

Te-ai gandit ce vrei sa dai mai departe?

Numai vesti din astea sa auzim la rezultate de aici inainte!



#182 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2014 - 08:22 AM

Multumesc mult Marcela! Felicitari si tie! Am primit niste super rezultate fata de cat de dezamagite am plecat amandoua dupa examen :smile:
Stiu ca tu intelegi bine ce zic, cu timpul pe care nu il petrecem cu copiii...tot asa sa fie sesiunile de acum inainte!

Oscilez intre P1 si P2...nu cred ca o sa mai am asa mult timp pentru studiu in perioada urmatoare. Te anunt cand ma hotarasc. Tu ce dai?

@mva012: ce ai facut la examene?? Iti pot inapoia cartea, sa imi lasi te rog adresa (multumesc mult inca o data)




#183 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2014 - 08:32 AM

Eu zic ca ai obtinut un rezultat destul de bun si la P1...deci ai reusit sa studiezi 2 materii intr-o sesiune destul de bine...dar de acum daca te intorci la munca nu vei mai avea acelasi timp disponibil...mai vorbim privind strategia de studiu, trebuie sa ne organizam un pic.

@luna_plina: ai mare dreptate cu ce ziceai intr-un post anterior, in legatura cu nemultumirea fata de feedback-ul pe care il primim pe acest forum dupa ce raspundem la intrebari... Eu iti multumesc tie pentru implicare, mi se pare ca esti cea mai activa dintre noi si mereu saritoare si operativa in a-i ajuta pe ceilalti.



#184 sabina vasilache

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 08 August 2014 - 08:39 AM

Buna fetelor,

felicitari pentru rezultatele primite si mult spor la invatat in continuare.

Am primit si eu rezultatul mult asteptat. Eu am optat pentru primirea rezultatului si prin SMS si la 2.11 am primit:: Pass cu 70 la F5. Este aproape dublu, fata de primul fail de 38, care se pare ca m-a zguduit un pic :). Sunt bucuroasa si as vrea ca pe viitor sa nu-mi mai trebuiasca, teoretic, un an de zile ca sa iau un examen :D.

Mult, mult spor in continuare.



#185 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2014 - 08:52 AM

Felicitari sabina vasilache! Ai obtinut un rezultat foarte bun pentru F5, se vede ca ai muncit mult de data asta. :smile: Tot asa rezultate sa ai de acum inainte!

Se pare ca a fost o sesiune reusita de data asta, cu multe Pass-uri :biggrin2:

Bravo inca o data tuturor! Si nu uitati sa va destindeti si sa faceti tot ce va place, acum ca am scapat de un mare stres! :rolleyes:



#186 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 August 2014 - 07:11 AM

@ alexandra_stanca

Felicitari, Alexandra, tine-o tot asa! Si nu renunta niciodata la timpul petrecut impreuna cu cei dragi. Examenele ACCA sunt importante, dar nu sunt totul....

@marcela100

Felicitari, atat pentru F8 cat si pentru P1 (il vei lua si pe acesta in decembrie, sunt convinsa)! Si iti doresc ca, intoarcerea la job sa fie o experienta cat mai placuta! Legat de gradul de dificultate al P-urilor: nu sunt neaparat mai grele examenele in sine; important e sa deprinzi "mecanismul" de examinare, nu neaparat materia propriu-zisa (valabil pentru P1, P3 si P5). In masura in care obligatiile familiale si profesionale iti permit, ai putea incerca sa sustii P1 impreuna cu P3 (preferatul meu, e un examen pentru care inveti de placere, e ca un joc de strategie, de fapt este axat pe diferite strategii de business, marketing, etc).

@sabina vasilache
Felicitari pentru pass si (mai ales) pentru punctaj! Trebuie sa marturisesc ca, nu am obtinut niciodata 70 de puncte la un examen ACCA, jos palaria in fata ta! Tine-o tot asa!

Bucurati-va de rezultate si sa aveti inspiratie in alegerea urmatoarelor examene! Si sa ne povestiti si noua. Mult spor la invatat!



#187 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2014 - 02:49 PM

Fetelor, FELICITARI ! :biggrin2: sincer, ma bucur f mult pt voi !
ati facut o treaba super si sunt tare mandra de asa colege ! chiar si eu am avut ceva emotii fiindca stiu bine cat ati muncit pt aceste examene, dragele mele !

va imbratisez cu bucurie, va pupacesc cu sarg si va doresc sa aveti parte numai de reusite, in continuare ! :wub:

inca o data va felicit cu mare drag siiiiii ... la distractie cu voi !!! :laugh:



#188 IMAndrei21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 August 2014 - 05:29 PM

Multumesc pentru raspuns luna_plina.

Felicitari atat tie cat si celorlalti memberi de pe site care au luat examanele din sesiunea trecuta.

Sa aveti spor in tot ceea ce faceti.



#189 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2014 - 01:56 PM

@Otilia Alupei va multumim din suflet pentru felicitari! Cum v-am mai spus, sunteti printre putinii oameni care ne inteleg eforturile si ne apreciaza, si pentru asta multumim inca o data! :smile:

@luna_plina, ca de obicei esti o draguta si iti multumesc pentru vorbele frumoase si pentru incurajari. Acum parca vad lumea cu alti ochi si am speranta ca poate voi ajunge si eu, in anii ramasi, la performanta ta. :biggrin2:

@alexandra_stanca nu stiu cum esti tu, dar eu inca plutesc dupa ce am primit rezultatele. E o bucurie imensa ca am scapat de acest bau-bau numit F8. Pentru ca nu stiu ce ma asteapta la munca o sa ma rezum doar la P1 in decembrie. Tu te-ai hotarat ce dai?



Distractie placuta tuturor! :rolleyes:



#190 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 August 2014 - 03:15 PM

@ luna_plina: multumesc mult pentru felicitari! Sa avem multa bafta in continuare cu totii!
Cum stai cu scoala de soferi?

@ Otilia Alupei: va multumim mult pentru urari, eu una v-am simtit aproape pe parcursul perioadei de studiu, prin incurajari repetate si sustinere morala atunci cand aveam nevoie (plus impartasirea de experiente, convingeri si sfaturi din viata). Nu stiu cum reusiti sa urmariti atatea categorii ale forumului si sa mai si incurajati studentii atunci cand au nevoie :smile:

@ marcela100: si eu ma bucur inca, ieri am citit ce s-a mai scris pe forum si m-au "gadilat" toate aprecierile! Imi era teama de examen, mai ales dupa experienta prin care a trecut luna_plina si o alta colega care s-a "impiedicat" de F8...ca sa nu mai zic de "frumusetea" materiei si usurinta de a o asimila :D, plus pass rate "incurajator"...

Stiu ca luna_plina ne sfatuia sa dam P1 dupa F8. Merge relativ usor studiul? ... m-as inscrie pentru el daca da. Si m-am gandit ca daca merge bine, o sa urmeze P3, ca sa aman cat pot P2, alt examen care am inteles ca e f greu (oricum am vazut manualele si ma sperie cantitatea de informatii....)

Cand mai vorbesti cu Mihaela, roag-o sa iti dea adresa, ca sa ii pot trimite inapoi PRK. Mersi.

@sabina vasilache: Felicitari pentru rezultat! Mi se pare o performanta deosebita! Multa bafta in continuare.



#191 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2014 - 06:05 PM

Am vorbit acum cu Mihaela (mva012) si din pacate a picat si ea P1. :sad:

In perioada asta e foarte aglomerata cu job-ul si nu prea are acces la intenet, dar va intra in curand pe forum.

Va saluta si va felicita pe toate! :smile:

@alexandra_stanca, i-am transmis mesaju tau legat de carti si o sa te caute ea.
Daca te hotarasti si tu pentru P1 o sa fim o mica "gasca" in sala. :biggrin2:
Nu stiu ce sa iti spun legat de studiul pentru P1. Nu pot sa spun ca e cel mai frumos paper, dar nici cel mai urat...e mult de citit, asta e clar. :smile:

Sa ne anunti ce hotarasti! Eu ma apuc de pe acum de el ca nu ma mai intalnesc cu timpul asta. :rolleyes:



#192 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 August 2014 - 08:10 PM

@ Otilia Alupei: multumim din suflet pentru cuvintele frumoase, pentru felicitari, incurajari, aprecieri si pentru tot suportul pe care ni-l oferiti constant. Impartim felicitarile cu dumneavoastra, le meritati din plin. Si va acordam si diploma de "ACCA coach" :biggrin2: .

@IMAndrei 21
Cu mare placere, sa ne spui daca te mai putem ajuta cu ceva. Si te asteptam cu impresii despre ACCA, dupa ce te inscrii si sustii examenele.

@marcela100
Fii optimista, vei termina cu brio ACCA. Iti multumesc pentru aprecieri, dar eu chiar nu consider ca am facut performanta, sunt un student mediocru, nu am obtinut niciodata 70 de puncte (nota mea cea mai mare a fost 62, la F7) si nici nu am invatat, avand in acelasi timp in grija si copilasi (abia am grija de mine :blush2: ). Asa ca, performanta e a ta!!!

@alexandra_stanca
Legat de scoala de soferi: m-am urnit mai greu, am facut abia 3 sedinte de sofat, mai am de studiat legislatie (aici mi-a fost mai greu sa ma concentrez, imi statea mintea la ACCA, de-acum ma pot focusa pe deplin), dar sunt optimista. Am de gand sa ma prezint la examen numai dupa ce sunt 100% convinsa ca, stapanesc pe deplin masinuta si nu exista riscul sa fac vreo boacana...

@mva012
Imi pare rau pentru P1, insa fii optimista, va fi mai bine in decembrie. Oricum, in sesiunea aceasta ACCA a cam exagerat cu notele mici. Prietena mea a dat F8 si P1 si le-a picat pe amandoua cu 38 puncte....care sunt sansele sa sustii 2 examene si sa le pici pe amandoua cu acelasi punctaj??? Iar eu am picat P6 tot cu 38 puncte...nu vreau sa spun mai multe despre modul in care ne puncteaza ACCA, prefer sa ma focusez pe studiu....

Multa bafta la invatat, dragelor si tinem legatura!

Aceasta postare a fost editata de luna_plina: 11 August 2014 - 08:12 PM




#193 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2014 - 10:38 AM

Vezi postarealuna_plina, la 11 August 2014 - 08:10 PM, a spus:

Si va acordam si diploma de "ACCA coach" :biggrin2: .

sunt fan-ul vostru, fara indoiala !! :biggrin2:
va admir cu toata sinceritatea fiindca va pretuiesc f mult efortul considerabil pt care il depuneti pt aceste examene atat de grele (chiar daca, uneori, le mai picati).
preocuparea pt. evolutia profesionala este o calitate de necontestat si de aceea nu pot decat sa va sustin in acest demers.

bravo, fetelor !! ... si baietilor (daca sunteti prezenti p-aici) ! :biggrin:



#194 sabina vasilache

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 August 2014 - 02:43 PM

Multumesc pentru felicitari. Nu-mi dau seama cum am reusit sa iau 70 puncte, doar am invatat cu gandul de a-l trece. Cred ca daca nu-l luam nici a doua oara as fi fost asa de dezamagita incat as fi crezut ca nu e ACCA de mine.

Sper sa iau si in continuare note bune, dar cel mai important, sa fie PASS.

Deja vreau sa ma apuc de invatat pentru urmatorul, F6 ROM, astept sa-mi ajunga manualul de la BPP Romania. Eu m-am hotarat sa dau doar un examen pe sesiune, am impresia ca ar fi o confuzie prea mare la mine in cap cu 2 examene odata.

Spor la invatat la toata lumea!



#195 beyaz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:ACCA

Postat 24 August 2014 - 06:54 PM

Buna, fetelor!

Intru si eu in cursa pentru calificarea ACCA. In decembrie sustin F6. Ma descuc destul de greu in limba engleza. Din pacate, nu pot conversa la job si asta a fost motivul pentru care in iunie am renuntat la examen.
Ma bucur sa va vad fericite pentru rezultatele pozitive si sper sa apar si eu pe aici cu zambete.

Va astept cu sfaturi pt F6 Rom.

MUltumesc.
Be The One,not anyone!



#196 sabina vasilache

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 August 2014 - 10:59 AM

Bine ai venit beyaz.

Ma bucur ca mai este cineva pe forum care va da in decembrie F6 ROM. Poate mai schimbam idei si rezultate. Dupa ce manual vei invata?

Din experienta de la F5, as putea spune ca nu trebuie sa stii engleza foarte bine, in manual cuvintele nu sunt grele si nici propozitiile prea intortocheate. Poate doar termenii economici care trebuie invatati cu dictionarul in fata. Si mai stiu ca la examen poti sa mai faci cateva greseli de limba, nu asta corecteaza cei de la ACCA ci ideea si interpretarea. Plus ca 50 % din examen are calcule. Tu ai dat F5 sau l-ai sarit?

Spor la invatat si sper ne mai auzim pe forum.



#197 beyaz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:ACCA

Postat 26 August 2014 - 07:09 PM

Buna, Sabina!

am sarit F5. M-am gandit sa imi fac curaj cu F6 pentru ca imi place fiscalitatea.
F5 vreau sa il dau in iunie 2015 si as vrea sa-mi achizitionez matrialele de studiu de pe acum. dupa o mica pauza in decembrie m-as apuca de invatat pentru F5. nu imi pare a fi un examen usor.

Bafta si tie la invatat.
Be The One,not anyone!



#198 lara 07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 27 August 2014 - 04:20 PM

Buna,

Am si eu o intrebare: ce reprezinta ACCA practising certificate? La ce foloseste, concret, si ce te impiedica sa faci daca nu il ai, in Romania? Am fost inscrisa prin firma la care lucrez in programul ACCA si am primit de la ACCA un mail prin care mi se spune ca mi se echivaleaza F1-F4 avand in vedere studiile pe care le am, dar pt ca am terminat facultatea cu mai mult de 5 ani in urma, trebuie sa renunt la aceste echivalari daca vreau respectivul certificat: "As the exemptions awarded to you are based on a qualification gained more than 5 years previously, you are required to forfeit these exemptions and sit the relevant ACCA examinations should you wish to subsequently apply for an ACCA practicing certificate and audit qualification. Should you fail to meet this requirement you will not be eligible to apply for these practicing rights once converted to ACCA membership".
Pana vineri trebuie sa zic daca renunt sau nu la echivalari...aveti idee ce poti face ca membru ACCA daca nu ai acest certificat? De pe site-ul lor nu reusesc sa ma lamuresc prea bine, poate stie cineva mai multe detalii.

Multumesc.



#199 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 August 2014 - 05:47 PM

@ lara 07

Parca imi amintesc ca, in trecut a mai adresat cineva intrebarea asta pe forum. Iti sugerez asa te uiti prin topicurile anilor anteriori.
Totusi, mai simplu ar fi sa iti intrebi colegii/superiorii. Daca firma la care lucrezi te-a inscris la ACCA, inseamna ca stiu cu ce se mananca :rolleyes: ...
Poti suna si la numarul de telefon al ACCA Romania si vei fi directionata in UK, e cea mai buna varianta ca sa te lamuresti: 0317800012 (vei fi taxata la tarif convorbire nationala).
Succes!



#200 bratu.alexa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 August 2014 - 01:15 PM

Buna fetelor!

Sunt o proaspata studenta a ACCA. Am primit exceptie doar pentru F1 si vreau sa dau F2 si F3 anul acesta. Am nevoie de ajutorul vostru sa imi spuneti de unde pot cumpara materialul pentru invatat (si ce material) si unde sa dau examenul. Am auzit ca sunt tarife diferite la locurile de examinare.

Mentionez ca platesc eu toate costurile ACCA si nu imi permit sa merg la cursuri. Vreau sa stiu care este varianta cea mai ieftina ca sa iei examenele.

Multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL