Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


examene ACCA - topic 2014

237 replies to this topic

#61 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2014 - 04:07 PM

eu sunt de acord cu tine, Alexandra ! :smile:

in facultate (ASE, acum f multi ani) un profesor ne-a spus cam asa : dupa ce terminati facultatea n-o sa mai tineti minte tot ce ati invatat, dar cele mai importante lucruri cu care veti ramane sunt :
- sa (va) puneti intrebarile corecte
- sa stiti unde sa cautati raspunsurile

cata dreptate avea !! :biggrin:



#62 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2014 - 08:00 PM

alexandra_stanca si eu sunt de acord cu ce ai scris. E normal ca toti cei care investim in ACCA timp, bani etc. sa traim cu speranta ca tot acest efort nu va fi in zadar si in final vom gasi un job bun. In plus, ne mai trebuie acea doza de "noroc" pentru a fi apreciati cum se cuvine.

Si eu patesc la fel dupa fiecare examen, adica uit multe aspecte studiate, dar cum ai zis si tu, nimeni nu ne va cere sa detinem adevarul absolut. Important e sa avem imaginea de ansamblu si sa stim unde sa cautam detaliile pentru rezolvarea problemelor.

Pe voi cum va privesc colegii si sefii care nu fac ACCA-ul, la locul de munca? Ati fost promovati sau mai bine vazuti doar pentru ca sunteti studenti?
Va intreb pentru ca din toamna revin si eu la munca (dupa 4 ani de absenta) si nu stiu daca ar trebui sa scot in evidenta ce am facut si fac legat de aceasta calificare sau mai bine sa nu fac "valuri" pana nu reusesc sa devin membru (daca voi ajunge sa vad ziua aia).

Aceasta postare a fost editata de marcela100: 12 February 2014 - 08:01 PM




#63 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 12 February 2014 - 09:32 PM

Nu prea mai cred ca ACCA te ajuta in a obtine in tara un plus in cariera de genul proiecte noi, pozitii mai bune si implicit un salariu mai atractiv. Cunosc povestea unui membru ACCA cu un CV remarcabil care in ultimii 2 ani nu a mai fost selectat pentru vreun interviu. De altfel, unii au spus pe buna dreptate ca piata muncii nu mai este o piata a angajatilor ci a angajatorilor.



#64 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 February 2014 - 08:00 AM

@ alexandra stanca
De acord cu tine, nimeni nu se asteapta ca un student/membru ACCA sa aiba raspuns la toate problemele, desi te ajuta sa gandesti “outside the box”.
Legat de gradul de retentie a materiei invatate: nici eu nu imi amintesc punctual fiecare capitol, dar baza a ramas. Mai ales ca, la nivelul Professional (P-urile), se reia materia de la examenele initiale, dar privita din alt unghi, top-down. Dupa cum ti-am spus, la fostul job am avut ocazia sa aplic multe din informatiile acumulate: partea de costuri (P5), raportare financiara IFRS (F7 si P2), guvernanta corporativa (P1). Pe mine m-au ajutat mult examenele ACCA, consider ca facultate doar m-a bombardat cu multa materie inutila si nu m-a pregatit pentru “real world”, asa cum a facut-o ACCA.

@ Marcela
In primii ani de ACCA, colegii de serviciu si sefii ma priveau amuzati, de parca invatam limba vreunui trib african: ceva exotic si complet inutil. Intre timp, am schimbat 2 joburi si (odata cu asta) s-a schimbat si perspectiva sefilor; adica, sunt incantati ca angajatul lor urmeaza un astfel de program si…cam atat, nu exista sustinere financiara. Cat despre colegi, multa invidie…
Iar prietena mea a facut “greseala” sa ii spuna sefei ca e studenta ACCA si membru CECCAR, in conditiile in care aceasta e doar inscrisa la stagiul CECCAR; iar sefa nu a lasat netaxata o asemenea “aroganta” si a avut grija sa-I iasa pe nas ACCA si CECCAR. In Romania nu e bine sa fii mai competent decat seful si (mai ales) sa lasi sa se vada asta.
Nu stiu daca e bine sa le spui colegilor de realizarile obtinute cu ACCA, depinde foarte mult de calitatea morala a colectivului din care faci parte. Sa nu patesti precum prietena mea…

@mva012
Adevarat grait-ai, piata de munca e a angajatorilor si de aici decurg multe abuzuri. Tot ceea ce poti face este sa incerci sa pui pe picioare propriul tau business (daca poti) sau sa emigrezi. Ca, altfel ajungi la balamuc.



#65 ivascu_gaby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 13 February 2014 - 04:16 PM

mai am o intrebare referitor la ACCA, cum se sustin examenele, trebuie neaparat sa mergem la Bucuresti la BPP sa sustine examenle, eu nu sunt in tara de aceea intreb, as putea sustine examenle online? ce stiti despre asta?



#66 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 13 February 2014 - 11:15 PM

Vezi postareaivascu_gaby, la 13 February 2014 - 04:16 PM, a spus:

mai am o intrebare referitor la ACCA, cum se sustin examenele, trebuie neaparat sa mergem la Bucuresti la BPP sa sustine examenle, eu nu sunt in tara de aceea intreb, as putea sustine examenle online? ce stiti despre asta?




#67 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 13 February 2014 - 11:22 PM


examenele F1-F3 se sustin online in centrele partenere ACCA. BPP este certificat pentru CBE.



#68 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 February 2014 - 09:29 AM

Vezi postareaivascu_gaby, la 13 February 2014 - 04:16 PM, a spus:

mai am o intrebare referitor la ACCA, cum se sustin examenele, trebuie neaparat sa mergem la Bucuresti la BPP sa sustine examenle, eu nu sunt in tara de aceea intreb, as putea sustine examenle online? ce stiti despre asta?
exam se pot sustine de oriunde,nu neaparat in Romania;ideea este cand te inscrii sa specifici locul de unde vrei sa dai;daca esti in alta tara intereseaza-te unde este centrul de examinare de acolo si le poti da de acolo;eventual trimite-le un mail celor de la acca sa te indrume;oricum nelamurirea asta am avut-o si eu,iar cei de la BPP mi-au raspuns ca se pot sustine si din alta tara.



#69 ivascu_gaby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 February 2014 - 05:03 PM

Va multumesc, am inteles, mai bine astept sa ajung in tara .



#70 crinaburaga

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 February 2014 - 03:21 PM

Buna feelor,
Abia astazi am aflat de ACCA, spre rusinea mea :(. din cate vad pe acest forum e cam greu de parcurs ACCA. Dorinta mea a fost initial sa ma inscriu in CECAR si asa am aflat de ACCA ( urmaza in vara sa sustin examenul de licenta FEAA Iasi, Contabilitate si Informatica de Gestiune). Va spun cu mana pe inima ca am lungit cu 2-3 ani facultatea, nemergand la examene din cauza serviciului si a programului incarcat la locul de munca. am lucrat 8 ani in contabilitate pe stocuri si 1.5 ani pe productie. Engleza o stiu la nivel de incepator..... Va intreb pe voi care stiti ce nivel de pregatire trebuie pt a parcurge ACCA: CREDETI CA AM VREO SANSA SA PARCURG ACCA CU ENGLEZA INCEPATOR SI DOAR CU LICEUL DE CONTABILITATE FARA FACULATEA IN DETALIU? AM VREO SANSA DIN PUNCTUL VOSTRU DE VEREDE?

Aceasta postare a fost editata de crinaburaga: 18 February 2014 - 03:23 PM




#71 anat333ma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2014 - 06:45 PM

Buna tuturor,

As vrea sa dau in iunie F6 si F7, cum vi se par, merg impreuna?

La F6 o sa dau varianta UK, am inteles ca e mai ok, dar nu mi-e clar daca si la F7 sunt variante..parca scrie ceva de international si uk. Si aici trebuie sa aleg? Daca da, voi ce ati dat?

Multumesc



#72 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 February 2014 - 11:00 PM

@anat333ma
F6 UK e super ok, nu prezinta un grad ridiat de dificultate si e foarte interesant, vei invata de placere. F7 (in schimb) e considerat ce mai greu dintre F-uri. Mie una mi-a placut, fiindca raportarea financiara e prajitura mea preferata :biggrin2: . Dar e un examen pentru care trebuie sa stapanesti foarte bine toate chichitele din IAS-uri (crede-ma, se intra foarte in detaliu) si sa le poti aplica in conditii foarte dure de time-management. Daca ai timp sa inveti pentru ambele examene, e ok. Ce alte F-uri ti-au mai ramas de dat? Poate gasesti totusi o combinatie mai buna.
Legat de variantele pentru F7, in afara de INT mai exista optiunea de a da examenul pentru UK sau IRL. In Romania exista mai putine companii britanice sau irlandeze, asa ca mai bine mergi pe INT.

@crinaburaga

Nu e obligatoriu sa fi absolvit facultatea pentru a te inscrie la ACCA. Insa, daca iti iei licenta la CIG FEAA obtii echivalare pentru primele 3-4 examene, ceea ce nu-i de ici-colo. Pe de alta parte, avand in vedere ca, cunosti limba engleza la nivel de incepator, poate ar fi util sa o iei de la zero cu ACCA (fara sa ceri echivalari) si astfel poti invata din mers Business English. Si impusti 2 iepuri :cool: .
Oricum vei proceda, finalizeaza-ti intai studiile universitare! Nu sunt un fan al sistemului de invatamant economic din Romania, dar pentru viitorii tai angajatori va conta lucrul asta. ACCA nu se termina in 1-2 ani, asa ca, pana atunci diploma FEAA reprezinta cartela de acces pentru un job ok. Si apoi, cum poti sa te iei la "tranta" cu ACCA daca nu izbutesti sa iti iei licenta? Programul incarcat va fi o problema si mai mare cand te apuci de ACCA, un examen ACCA face cat o sesiune intreaga de la FEAA, crede-ma...
Ai toate sansele din lume (ca tot ai intrebat), dar ia-o metodic. Nu lasa probleme nerezolvate si treci la etapa urmatoare abia dupa ce ai incheiat-o pe cea curenta. Si fii pregatita de multa, multa munca, mai ales ca ai de invatat si limba engleza.
Sper sa faci cum e mai bine pentru tine si te asteptam si cu alte intrebari.


Bafta si spor la invatat!



#73 anat333ma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2014 - 10:52 AM

Multumesc mult pentru raspuns, luna_plina.

Pana acum mi s-au echivalat f1-f3 si am dat f4-f5 si sesiunea aceasta as vrea sa incerc sa dau 2 examene...deci mi-au ramas f6-f9...ti se pare o alta combinatie mai buna decat f6 f7 din ce mi-a ramas?



#74 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 February 2014 - 11:37 AM

Dupa cum am mai spus, F6 e ok. Toate cele 3 F-uri ramase (F7-F9) sunt dificile. Depinde mult de sectorul in care activezi tu, daca ai experienta cu IFRS (F7), in audit (F8) sau management financiar (F9).
Avand in vedere ca, au ramas doar 3 luni si jumatate pana in sesiune, eu as da F7 singur, ai foarte mult de studiat.
Sau incearca combinatia F6+F9...F9 mi s-a parut ok, l-am luat fara sa studiez la fel de mult ca si pentru F7 sau F8.
Multa bafta!



#75 anat333ma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2014 - 01:34 PM

SIngura retinere la F9 era sa nu aiba vreo legatura cu F7 sau F8...am auzit tot felul de povesti. Ideea e ca as vrea sa scap anul acesta de F-uri :) SI daca dau acum F6+F9 sa nu fie apoi prea greu in dec F7+F8...nici nu stiu, decizii decizii :) Acum imi pare rau ca am dat F4, respectiv F5 fara niciun alt examen...se combinau mai bine cu cele mai grele de acum de la final...



#76 Alin@1988

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 March 2014 - 05:52 PM

Buna,

Vreau sa ma inscriu la ACCA, doar ca nu am studii in domeniul contabil-economic. Am lucrat 3 ani in Finante si mi-am dat seama ca asta vreau sa fac pe viitor. Ideea este ca va trebui sa sustin toate cele 14 examene (sau macar 9), doar ca as avea 3 intrebari:

1. As fi vrut sa stiu daca exista sanse reale de a trece F1-F4 in 2 sesiuni (un an). Ma intereseaza acest lucru pentru ca ma voi muta din tara si vreau sa obtin F1-F4 pana plec.

2. Modulul F1-F4 sunt echivalentul cunostintelor unei facultati de profil economic? Am vazut ca cei cu licenta in ASE de ex. pot fi scutiti de F1-F3 sau chiar F1-F4.

3. Mai este cineva in situatia in care vrea sa inceapa cu F1 din vara aceasta?

Multumesc mult pentru ajutor, multa bafta celor ce se pregatesc pentru sesiunea din vara si felicitari celor care au luat testele.



#77 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 March 2014 - 02:50 PM

Vezi postareaAlin@1988, la 24 March 2014 - 05:52 PM, a spus:

Buna,

Vreau sa ma inscriu la ACCA, doar ca nu am studii in domeniul contabil-economic. Am lucrat 3 ani in Finante si mi-am dat seama ca asta vreau sa fac pe viitor.

Scuza-ma, dar nu pot sa ma abtin: cum se face ca, ai lucrat in Finante (nu se intelege prea bine: Finante=ANAF sau domeniul financiar-contabil in general), desi nu ai studii de specialitate? Ai cunostinte solide de contabilitate, finante, economie sau te bazezi doar pe cele prinse "din zbor"?
Imi permit sa te intreb lucrul asta fiindca ACCA prezinta un grad ridicat de dificultate chiar si pentru cei care au studii si experienta in domeniul financiar-contabil.
Te poti inscrie la ACCA chiar daca nu ai absolvit o forma de studii superioare economice, trebuie insa sa fii capabil sa promovezi examenele. De aceea, iti sugerez sa incerci sa iti testezi nivelul de cunostinte in domeniu, inainte sa te inhami la asa ceva.
Nu vreau sa te judec (imi exprim parerea in baza putinelor informatii pe care le-ai furnizat), insa cunosc multe persoane care s-au inscris la ACCA (crezand ca, seamana cu CECCAR) si-au ramas doar cu inscrierea (si banii pierduti). Nu degeaba zis-au membrii Junimii: "Intra cine vrea, ramane cine poate".
Bafta!



#78 Alin@1988

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 March 2014 - 10:17 PM

Luna_plina, inteleg ce imi spui. Eu sper, nu numai sa raman, ci sa si ies! :)

In ceea ce priveste activitatea mea profesionala, am fost angajata pentru limbile straine pe care le vorbesc si am fost trainuita la job in finante-contabilitate. Am lucrat pentru 3 clienti internationali si imi doresc sa lucrez in continuare in Finante. Ideea este ca am vrut sa ma inscriu la Ase la un moment dat, doar ca am lucrat cu multi absolventi ASE si am observat clar ca facultatea nu te pregateste pentru piata muncii. Situatia a fost de asa natura incat am experimentat mai intai practica facilitata de traininguri foarte bune, si nu teoria din facultate. Nu spun ca este bine sau rau, spun doar ca asa a fost situatia.

Acum m-am hotarat sa sustin examenele ACCA unul cate unul, si de aici si intrebarile mele punctuale de mai sus. Sunt in perioada in care imi stabilesc obiectivele si de aceea caut cat mai multe informatii. Multumesc!







#79 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 March 2014 - 07:05 AM

Alin@1988,

Inscrierile la ACCA se fac pana in luna februarie a fiecarui an (pentru sesiunea din iunie), respectiv august (pentru decembrie).
Daca nu te-ai inscris deja si trebuie sa astepti pana in august, poti sa iti cumperi manualele pentru examenele vizate (recomand BPP) si sa te apuci de studiat, mai ales daca vrei sa sustii anul acesta F1-F4. Pentru aceste examene eu am obtinut echivalarea pe baza studiilor universitare, deci nu stiu cat de dificile sunt. Insa te sfatui sa nu te arunci dintr-o data la 4 examene ACCA, decat daca ai foarte-foarte mult timp liber.
Sper sa iti raspunda alti colegi de pe forum la intrebarile legate de F1-F4. Intre timp, poti arunca un ochi pe www.opentuition.com, vei gasi foarte multe informatii si sectiuni de forum dedicate fiecarui examen in parte. Si, nu uita de site-ul oficial ACCA: www.accaglobal.com.



#80 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 March 2014 - 04:35 PM

Buna,

M-am apucat de ceva timp sa citesc ST (BPP) pentru F8, insa merge foarte foarte greu...mi se pare destul de greu de digerat materia (sunt la cap 2) si am vazut ca si pe Opentuition lumea se plange ca ST celor de la BPP este stufos si dificil de parcurs...a studiat cineva dupa un alt furnizor de materiale?

@ marcela100: cum stai cu studiul? cum ti s-a parut materia?

Multumesc.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL