Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 101- topic 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratia 101- topic 2014

certificare declaratia 101
25 replies to this topic

#1 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 09 January 2014 - 01:41 PM

Legea nr. 162/2012, a amanat certificarea declaratiilor anuale de impozit pe profit pana la 1 ianuarie 2014. Pana in prezent, Executivul si Ministerul de Finante au lasat nemodificat acest ultim termen de intrare in vigoare a certificarii declaratiilor anuale de impozit pe profit.

Aveti informatii mai multe in acest sens?



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 January 2014 - 04:26 PM

nefiind alte informatii, D101/2013 se cerifica cf. CFP - sunt si Norme pentru certificare, dar tot nu exista amenda pentru necertificare.....




#3 P G

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 13 January 2014 - 09:59 PM

Cand vom sti cu adevarat daca se vor certifica declaratiile fiscale de catre un consultant fiscal ?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2014 - 12:01 PM

avand in vedere ca suntem la jumatatea lui ianuarie, daca in circa 1 luna nu apare nimic oficial pt amanarea termenului cu inca 1 an (cum s-a intamplat anii trecuti), eu cred ca putem fi siguri ca incepand cu acest an se vor certifica decl.

chichita e ca daca nu exista amenda si nici o alta metoda de constrangere, atunci putine firme mici se vor conforma acestui articol de lege.
in plus, cum suntem in an electoral, guvernantii (care si asa sunt plini de "bube-n cap") nu cred vor sa supere si mai mult aceste firme ...
oricum, certificarea asta n-a fost o idee buna de la inceput - si-au dat seama si ei de asta, motiv pt care sunt deja cativa ani de cand se tot amana .

parerea mea ...



#5 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 14 January 2014 - 01:39 PM

Vad astazi ca pe ANAF Brasov au dat o circulara in acest sens. Este obligatorie certificarea.

(Nu stiu daca am voie sa postez circulara).



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2014 - 08:57 PM

ai voie orice de pe ANAF ! :smile:

eu nu m-as baza 100% pe circulara asta fiindca, daca va mai aduceti aminte, in primul an de aplicare a fost o intreaga tevatura cu certificarea - admin. financ. nu primeau decl. NEcertificata si asta tot in baza unei circulare ... dar, pana la urma, s-a renuntat; apoi a venit amanarea oficiala.

eu o sa mai astept depunerea - oricum nu exista sanctiune, cum zicea si Lexiroxi.
cei care dorim o noua amanare (sau chiar abrogare), poate n-ar fi rau sa manifestam public, pe forum, ca si alta data - sigur vom fi vazuti !
hmmm ? ce ziceti, fac topic la "subiectul lunii" ? e cineva interesat (in afara de mine) sa nu faca (sa nu dea bani pt. ) certificarea asta ??



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2014 - 09:09 PM

CERTIFICAREA DECLARAIILOR FISCALE ANUALE


Ca urmare a încetrii suspendrii prevederilor art. 83 alin. (5) din Codul de procedur fiscal, începând cu 1 ianuarie 2014 exist obligaia certificrii de ctre un consultant fiscal, în condiiile legii a declaraiilor fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice, respectiv formularului 101 - “Declaraie privind impozitul pe profit”,

cu excepia celor pentru care este obligatorie auditarea.


Termen de depunere “Declaraie privind impozitul pe profit” : 25 martie 2014


Baza legal: art. 83 alin. (5) din O.G. nr. 92/2003 privind Codul de procedur fiscal, cu modificrile i completrile ulterioare, art. II din Legea nr. 162/2012, art. 35 din Codul fiscal.

Material informativ

http://bv.finantepub...alrul%20101.pdf



#8 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 January 2014 - 11:13 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 14 January 2014 - 08:57 PM, a spus:


cei care dorim o noua amanare (sau chiar abrogare), poate n-ar fi rau sa manifestam public, pe forum, ca si alta data - sigur vom fi vazuti !
hmmm ? ce ziceti, fac topic la "subiectul lunii" ? e cineva interesat (in afara de mine) sa nu faca (sa nu dea bani pt. ) certificarea asta ??

De acord!



#9 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 January 2014 - 12:30 PM

si eu doresc acest topic in semn de protest
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#10 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 15 January 2014 - 12:38 PM

de acord



#11 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 17 January 2014 - 11:00 AM

http://bv.finantepub...alrul%20101.pdf


Am atasat link-ul. Nu reusesc sa atasez fisierul.

Am citit ieri pe alt site, ca sunt discutii in Minister si ca ar deveni optionala certificarea, si obligatorie doar pentru declaratiile de TVA cu solicitare de rambursare, si pentru rectificativele la declaratia 101 in care valoarea creantei depaseste 10.000 lei.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2014 - 01:58 PM

deja am pus eu si textul si link-ul (la postul 7) :smile:



#13 MariusDaniel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 January 2014 - 09:13 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 14 January 2014 - 08:57 PM, a spus:

...
eu nu m-as baza 100% pe circulara asta fiindca, daca va mai aduceti aminte, in primul an de aplicare a fost o intreaga tevatura cu certificarea - admin. financ. nu primeau decl. NEcertificata si asta tot in baza unei circulare ... dar, pana la urma, s-a renuntat; apoi a venit amanarea oficiala.
eu o sa mai astept depunerea - oricum nu exista sanctiune, cum zicea si Lexiroxi.
...
Pai cea mai mare sanctiune e sa nu ti-o primeasca la Fisc. Desi, avand in vedere ca acum Declaratia 101 e electronica, nu stiu cum ar putea face asta.
Iar in ce priveste certificarea, cum vor face? Caci declaratia electronica nu prevede si o rubrica de certificare...



#14 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 21 January 2014 - 11:00 AM

http://www.mfinante....acasa&locale=ro
Proiect Ordonanţă pentru modificarea unor acte normative - publicat în data de 20.01.2014

S-a publicat la transparenta decizionala un proiect ce clarifica situatia

Aceasta postare a fost editata de cristib: 21 January 2014 - 11:00 AM




#15 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 21 January 2014 - 05:52 PM

Vezi postareaMariusDaniel, la 21 January 2014 - 09:13 AM, a spus:

Caci declaratia electronica nu prevede si o rubrica de certificare...

Este cel mai simplu lucru sa fie introdus campul pt. consultantul fiscal. Probabil ca acesta va trebui sa valideze cu propria SD formularul electronic si numai dupa aceea se poate retransmite la fisc.



#16 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 19 February 2014 - 09:44 AM

Pana in momentul de fata nu a fost atasat pe ANAF.ro formularul D101 pentru 2013 si primul termen de depunere scadent in cazul ONG si firmelor din agricultura este 25.02.2014.

Depunerea formularului D101 varianta din anul 2013 nu este validata online, desi permite inscrierea anului 2013 in formular.

Probabil vor emite un ordin dedicat D101 pentru 2013 si vor decala termenul de depunere din data de 25.02.2013. In mod evident, conform celor publicate in presa si pe net, certificarea va fi optionala si va permite "selectarea" firmelor (ne)prietenoase.

Banuiesc ca, mai ales in Bucuresti, va fi importanta certificarea declaratiilor marca "Chitoiu", "Blejnar" sau "persoana cunoscuta din MFP si ANAF" pentru evaluarea minimala a riscului fiscal pentru firmele orientate pe piata.



#17 irinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Falticeni

Postat 19 February 2014 - 10:28 AM

Recent am preluuat o evidenta de la un consultant fiscal si pot spune ca lasa de dorit..... Sunt curioasa ce asteapta ANAF-ul sa obtina prin certificarea declaratiei anuale; noi stim doar ce asteapta acesti consultanti de la noi
__"*"__



#18 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 19 February 2014 - 08:29 PM

Odata cu limitarea deductibilitatii ch. cu amortizarea la autoturisme la 1500 lei lunar (ce depaseste devenind nedeductibila), la sfr. anului 2013 am avut pe 6811 amortizare deductibila 18000 lei iar analitic distinct, pe 681101 amortizare nedeductibila 1600 lei, total amortizare contabila 19600 lei.
In registrul de evidenta fiscala am trecut cei 1600 lei la ch. nedeductibile (alaturi de alte ch. nedeductibile) iar la total ch. cl.6. inclusa val. contabila, din balanta, 19600 lei.
In D101, apare la rd. 14 Amortizare fiscala iar la rd.29 Ch, cu amort. contabila. Acum nu stiu cum e mai bine, desi in final rezultatul (impozitul pe profit datorat) este acelasi, sa trec atat la rd,14 cat si la 29 aceeasi val.19600 iar la rd.34 Alte ch. nedeductibile sa includ acolo cei 1600 nedeductibili (asa ar fi ca in registrul de evidenta fiscala) sau mai corect e sa trec la rd.14 doar 18000, la rd.29 val.19600 iar atunci nu mai includ suma nededutbila cu amortizarea la rd.34 ?



#19 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2014 - 09:21 AM

Pe site exista de cateva zile varianta A2 0 1 /24.01.2014 pe care o poti completa pentru 2013 si alegi varianta de situatie unde se incadreaza societatea.

La mine a fost validata fara nici un fel de problema.
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#20 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 February 2014 - 10:14 AM

Personal consider ca la "Amortizarea contabila" se trece exact amortizarea contabila, la "Amortizarea fiscala" se trece exact amortizarea fiscala ... iar la alte chelt. nedeductibile se trec cheltuielile nedeductibile care nu apar distinct in declaratie (50% combustibili si reparatii auto de ex., depasirile de limite la chelt.deductibile limitat ... etc)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL