Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inventarierea patrimoniului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


inventarierea patrimoniului

inventariere
21 replies to this topic

#21 ANAKINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 03 October 2020 - 02:16 PM

Multumesc mult , cu toate acestea am mai fost numita de curand tot presedinta a unei comisii de inventariere de predare primire a unei gestiuni , am semnat decizia cu obiectiuni, cu trimitere la acel articol din norme pe care il mentionati si dvs dar din pacate nu s-a schimbat nimic. Am fost obligata sa efectuez acea inventariere deoarece gestionarul se pensiona si era un interval de timp scurt in care se putea finaliza inventarierea.( exista si alte persoane cu pregatire corespunzatoare )
Nu am gasit nimic specificat in norme despre cine poate, respectiv nu poate face parte din comisia centrala de inventariere , dar prin analogie deduc ca articolul din OMFP 2861 face referire la orice comisie de inventariere .
Ceilalti doi membri sunt din alte compartimente decat financiar contabilitate , deci pe langa valorificarea celor 90 de gestiuni ( lucru pe care oricum il faceam ,fiind in fisa postului) va trebui sa ma ocup singura de toate celelalte conturi , de trimis extrase de cont la furnizori , clienti , care sunt mai mult de 200, de disponibilitati banesti etc, deci toata inventarierea patrimoniului intra in responsabilitatea mea . Plus casarile la obiecte inventar si mijloace fixe.
Decizia refacuta nu am semnat-o , am refuzat sa o semnez si daca o semnez cu aceleasi obiectiuni. cu trimitere la OMFP 2861, poate o va citi cineva si se va reveni la decizia initiala .



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2020 - 02:48 PM

Sfatul meu este sa-ti aperi interesele, nu te lasa ! Daca renunti si le accepti pretentiile, te vor "calari" cu tot ce vor, lipsa ta de reactie ferma ii va face sa creada ca isi pot permite.

Refuza sa faci operatiuni ilegale ! Dupa stiinta mea, nu pot exista derogari de la lege fara hartii clare in acest sens emise de catre autoritatile centrale abilitate, nici chiar la stat - unde lucrurile se abordeaza mai leger decat in mediul de afaceri privat !

Nu-i lasa sa-ti puna in carca tot !

Bafta !






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL