Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contribuabil mijlociu -nelamuriri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Contribuabil mijlociu -nelamuriri

4 replies to this topic

#1 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2014 - 09:04 AM

Am primit de la AFP S 5 o instiintare prin care informeaza societatea ca incepand cu 01.01.2014, conform OPANAF nr.3582/2013 figuram in lista contribuabilor mijlocii si vom fi preluati de catre AFCM din cadrul Directiei Generale Regionale a Finantelor Publice Bucuresti. Ma poate ajuta cineva cu niste informatii in legatura cu aceasta trecere de la intreprindere mica la mijlocie ?
Trebuie sa depun 010 sau 050 la AFCM ?
Se depun declaratii in plus fata de ce depuneam pentru intreprinderea mica ? care sunt diferentele privind evidenta contabila ?
Pana sa primesc instiintarea pe e-mail am apucat sa depun 100, 112, 300 si 394 ...va trebui sa le depun din nou ? Eu zic ca nu, dar mai bine intreb ca sa fiu sigura !

Va multumesc anticipat pentru orice informatie in plus !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#2 marco2358

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 22 January 2014 - 01:31 PM

dosarul fiscal pleaca automat la dgfp bucuresti(p-ta rosetti) directia contribuabili mijlocii; nu trebuie sa depuneti nimic acolo; va vor contacta si va vor comunica eventuale documente; pe decembrie depuneti (sau ati depus) declaratiile tot la sectorul 5; bilantul il veti depune toto acolo pentru 2013; toate declaratiile pe 2013 tot acolo; doar de la 01.01.2014 urmeaza sa depuneti declaratiile la dgfp contribuabili mijlocii; daca aveti cont la trezorerie la s 5, va trebui sa va deschideti la atcmpb;eventualele disponibilitati va vor fi transferate acolo; obligatiile bugetare la veti vira incepand cu cele ale lunii ianuarie 2014 in conturile de la trezoreria municipiului bucuresti; de la 01.01.2014 nu mai aveti nici o treaba cu anaf sector 5, exceptand declaratiile aferente anului 2013.
Succes!




#3 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2014 - 08:51 AM

Multumesc, dar intre timp m-am mai documentat si am aflat ca declaratiile fiind depuse online vor fi trimise direct la contribuabili mijlocii incepand cu 01.01.2014, bilantul chiar daca este aferent anului 2013 fiind depus dupa 01.01.2014 va fi trimis tot la mijlocii si toate platile le voi face incepand cu 01.01 in contul AFPC Mj Bucuresti , TREZ 700.

Stiti daca se modifica ceva in evidenta contabila , daca se depun declaratii in plus fata de ce depuneam pana acum ?

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 23 January 2014 - 08:53 AM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#4 marco2358

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 24 January 2014 - 09:31 AM

nu este nimic in plus de declarat



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2014 - 05:43 PM

Va multumesc.
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL