Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
suspendarea / abrogarea certificarii D101 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


suspendarea / abrogarea certificarii D101


36 replies to this topic

Poll: suspendarea/abrogarea certificarii decl. fiscale (401 membri au votat)

doriti suspendarea/abrogarea certificarii D101 ??

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2014 - 11:00 AM

Dorim suspendarea/abrogarea certificarii declaratiilor fiscale anuale de catre un consultant fiscal (art.

83 alin. (5) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu

modificarile si completarile ulterioare) ! !



#2 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 17 January 2014 - 12:19 PM

Cred ca ar trebui facut acest vot putin mai oficial, undeva gen petitii.ro sau asa ceva...




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2014 - 01:56 PM

desigur ca am putea, m-am gandit si eu la asta, insa te asigur ca suntem vazuti si aici - de aceea am renuntat la petitia pe portalul de petitii online.

daca o faci tu, te rog frumos sa ne anunti si pe noi, ca sa votam si acolo ! :smile:
oricum, se pare ca deja sunt discutii la MFP pt a fi optionala aceasta certificare si doar in cateva cazuri sa ramana obligatorie.

Vezi postareamariana_flo, la 17 January 2014 - 11:00 AM, a spus:

Am citit ieri pe alt site, ca sunt discutii in Minister si ca ar deveni optionala certificarea, si obligatorie doar pentru declaratiile de TVA cu solicitare de rambursare, si pentru rectificativele la declaratia 101 in care valoarea creantei depaseste 10.000 lei.




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2014 - 03:10 PM

Oficiali din MFP au confirmat pentru HotNews.ro că într-adevar, ca urmare a ne-prelungirii termenului de amânare, certificarea a devenit obligatorie. Dar, întrucât Finanțele își doresc combaterea eficienta a evaziunii fiscale, săptămâna următoare ar putea fi aprobată în Guvern o reglementare referitoare la deconturile de TVA și la declarațiile rectificative, moment în care va fi reglementată și situația certificarii anumitor declarații de către consultanții fiscali. “Unul dintre obiectivele noastre prioritare îl reprezintă diminuarea evaziunii fiscale și de aceea vom reglementa acesta situație a certificării unor declarații, fapt ce ne va ajuta în combaterea acestui fenomen”, sustin oficialii din Finante.
Tot din zona Finantelor exista informatii ca firmele vor avea de certificat Formularul 101, dar ca nu toate firmele, ci anumite categorii. Care categorii – nu se stie.
Unul din cei care au stat la baza acestei taxe a declarat HotNews.ro că ideea inițială fusese bună. Dar că, la fel ca multe alte idei, ea a fost stricată de anturaj. “Era gândită să fie opțională. Cine vrea să își certifice declarațiile de impozit pe profit, o poate face și primeste în schimb câteva mici avantaje, cum ar fi un loc mai bun pe lista rambursărilor de TVA de pilda”, spun sursele citate.

http://codfiscal.net...cali-autorizati



#5 GCRI

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 January 2014 - 03:13 PM

DA sunt de acord cu anularea certificarii D101 de un consultant fiscal. Un economist,expert contabil, contabil autorizat este certificat prin studiile pe care le-a facut sa intocmeasca o D101 corecta in conformitate cu regementarile legale in vigoare. Certificarea acestei declaratii de un consultant fiscal nu genereaza decat costuri suplimentare si o gramada de nervi.



#6 roscaklaudita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 January 2014 - 03:32 PM

Oricum e fix 0!! Nu exista sanctiune pentru lipsa certificarii d 101 de catre un consultant fiscal iar cei de la Finante nu pot refuza inregistrarea declaratiei 101 din acest motiv asa ca, deocamdata, ne poate durea in cot de asta!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2014 - 03:44 PM

Vezi postarearoscaklaudita, la 17 January 2014 - 03:32 PM, a spus:

iar cei de la Finante nu pot refuza inregistrarea declaratiei 101 din acest motiv asa ca, deocamdata, ne poate durea in cot de asta!

din pacate, in urma cu vreo 2 sau 3 ani, cei de la Finante au facut exact asta : pana s-a amanat termenul, au refuzat inreg. D101 NEcertificate; asa ca, daca aplica aceeasi strategie si acum, e posibil sa ne doara in cot - chiar f tare ... :sad:

de aceea, nu cred ca o atitudine pasiva ne ajuta ! realitatea de pana acum a dovedit ca aici (pe forum) suntem vazuti de catre factorii de decizie, asa ca ar fi pacat sa nu ne spunem doleantele, propunerile ... fiindca au fost cazuri in care ce am dorit s-a si intamplat - va pot da cateva ex. :
- amanarile anterioare ale certificarii
- o singura decl. pt toate contrib. salariale (introd. D112)
- introducerea TVA la incasare
- TVA la incasare optional de la 01.01.2014

va mai amintiti http://www.conta.ro/...lative-contaro/ ?

NU spun ca exclusiv din cauza noastra s-au produs acele schimbari, insa va pot asigura ca am contat si noi ! :smile: suntem cel mai mare forum de contabilitate (si fiscalitate) din Romania si e firesc sa fim urmariti pt a se lua pulsul comunitatii contabile.



#8 crinut

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 January 2014 - 09:57 AM

Total de acord,expertul contabil este un profesionist capabil sa intocmeasca si declaratia 101 si celelalte declaratii fiscale .Sper sa se tina cont si de parerea noastra !



#9 P G

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 18 January 2014 - 06:06 PM

Daca doriti suspendarea/abrogarea certificarii declaratiei 101, cred ca ar trebui sa existe si un motiv pentru care sustineti acest lucru. Parerea mea este ca aceasta certificare nu mai trebuie amnata si trebuie pusa in aplicare cat mai curand.



#10 crinut

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 January 2014 - 08:07 PM

Daca raspundeti dvs. la intrebarea de ce un expert contabil nu mai este "capabil" sa intocmeasca si sa certifice declaratia 101 atunci va argumentez cat se poate de obiecvtiv.



#11 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 19 January 2014 - 09:08 AM

eu nu inteleg necesitatea de a certifica decl 101 din urmatoarele motive
- societate cu cifra de afraceri 67000 euro aprox 330000 lei
- cifra de afaceri lunara aprox 27500 lei , din care plateste salarii, impozite , taxe , de toate
- plata inspector resurse umane, revisal , protectia muncii si altii
- la bilant uneri se mai cere suplimentar pentru intocmirea lui
- am cautat pe site si mai putin de 200 lei nu am gasit pentru certificare decl 101

pentru ce sa mai plateasca pe cineva , timp pierdut ,situatii noi de intocmit pentru ca nu vor muncii ei tot noi le vom face, cereri absurde din partea consultantilor care nu vor pierde ocazia sa ne umileasca si sa ne arate ce bine stapanesc ei fiscalitatea ...
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#12 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2014 - 09:43 AM

Eu ma intreb: pot oare cei cinci mii si ceva de consultanti fiscali activi sa certifice pana pe 25.03 toate cele cateva sute de mii de firme ? Si nu ma refer in mod special la societatile care nu desfasoara mare activitate fiindca, acolo lucrurile sunt relativ simple ...ma refer la cele mari, care desfasoara multe activitati si care necesita ceva munca pentru a verifica si ati face o idee despre acea activitate pentru a putea intocmi acel raport privind certificarea, fie ea cu rezerve sau nu !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#13 P G

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 January 2014 - 11:06 AM

Dragi colegi, asa cum expertii contabili au dreptul legal sa certifice situatiile financiare, asa si consultantii fiscali au dreptul legal sa certifice declaratia 101. Ce este rau in asta ? Daca sunteti contabili sau experti contabili, aceasta certificare nu va afecteaza activitatea dumneavoastra ci din contra va da un plus de siguranta ca ceea ce ati intocmit este corect intocmit si reflecta realitatea fiscala a societatii respective.
Prin Legea nr.149/2013, s-a produs delimitarea foarte clara a atributiilor fiecarei categorii de profesionisti contabili. Daca pana la aceasta data toti profesionistii contabili, aveam dreptul de a face si audit si expertiza contabila si consultanta fiscala si evaluare, odata cu intrarea in vigoare a acestei legi avem fiecare dintre noi stabilite anumite limite.



#14 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 January 2014 - 05:33 PM

aceste limitari/delimitari nu-si au rostul in ceeace priveste certificarea D101



#15 racla

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 January 2014 - 09:11 AM

O alta magarie intr-un ocean de legi halandala. Sunt PRO abrogarii alaturi de ceilalti colegi de breasla, avem prea multe pe cap pentru a mai sta la taclale pe aceasta tema.



#16 AurNick

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 January 2014 - 04:16 PM

Prea multa birocratie.
ANAF-ul doreste , daca se poate, sa ne verificam singuri si tot noi sa ne sanctionam, iar ei sa primeasca un comision din aceste sanctiuni.



#17 Daciana_S.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate, audit

Postat 21 January 2014 - 07:13 AM

De fapt si de drept Camera Consultantilor Fiscali ca și Camera Auditorilor Financiari au fost înființate pentru a aduce foloase materiale nu consultanților fiscali neapărat (ei fiind "victime" colaterale) ci celor care au stat la baza constituirii acestor "Organizații"! Ne povestea dl. Toma (R.I.P.) cum a fost chemat la discuții înainte să se înființeze Camera Auditorilor Financiari, tocmai pentru a-l avertiza să nu facă valuri! Aşa că... de aceea merge această ţară dinspre "bine" înspre "mai bine" deoarece încă mai sunt interese şi buzunare personale de umplut şi nicidecum interese publice de servit!



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2014 - 11:38 AM

Vezi postareacristib, la 21 January 2014 - 11:00 AM, a spus:


http://www.mfinante....acasa&locale=ro
Proiect Ordonanţă pentru modificarea unor acte normative - publicat în data de 20.01.2014

S-a publicat la transparenta decizionala un proiect ce clarifica situatia

...................

8. Alineatul (5) al articolului 83 se abrogă.

9. După articolul 83 se introduce un nou articol, art. 831, cu următorul cuprins:

„ARTICOLUL 831

Certificarea declaraţiilor fiscale depuse la organele fiscale

din cadrul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală

(1) Contribuabilii pot opta pentru certificarea declaraţiilor fiscale, anterior depunerii acestora la organul fiscal, de către un consultant fiscal care a dobândit această calitate potrivit reglementărilor legale cu privire la organizarea şi exercitarea activităţii de consultanţă fiscală şi care este înscris ca membru activ în Registrul consultanţilor fiscali şi al societăţilor de consultanţă fiscală.

(2) Declaraţiile fiscale rectificative prin care contribuabilii, cu excepţia instituţiilor şi autorităţilor publice, corectează creanţa fiscală aferentă unei anumite perioade fiscale se depun la organul fiscal după certificarea lor de către un consultant fiscal dacă prin corectare rezultă o diferenţă, în plus sau în minus, de peste 10% faţă de fiecare tip de creanţă fiscală declarată în prima declaraţie depusă, dar nu mai puţin de 10.000 lei, indiferent de numărul declaraţiilor rectificative.

(3) Dispoziţiile alin. (2) nu se aplică în cazul depunerii, potrivit legii, a declaraţiilor rectificative privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate dacă acestea vizează informaţii privind

asiguraţii şi care nu au ca efect modificarea creanţei fiscale.

(4) Certificarea declaraţiilor fiscale se realizează cu/fără rezerve, potrivit normelor de certificare aprobate, în condiţiile legii, de Camera Consultanţilor Fiscali, cu avizul Ministerului Finanţelor Publice. Documentele care se încheie ca urmare a certificării

trebuie să cuprindă obligatoriu explicaţii cu privire la cuantumul şi natura creanţei fiscale declarate, precum şi cauzele care au generat rectificarea, iar în cazul unei certificări cu rezerve, motivaţia acesteia.

(5) Organul fiscal primeşte şi înregistrează declaraţiile fiscale rectificative chiar dacă acestea nu sunt certificate. Depunerea declaraţiilor fiscale necertificate potrivit alin. (2) se sancţionează cu o penalitate de 2% din diferenţa rezultată în urma corectării potrivit alin. (2), dar nu mai puţin de 200 lei. Penalitatea este creanţă fiscală în sensul prezentului cod şi constituie venit al bugetului de stat. Penalitatea se stabileşte prin decizie. Pentru penalitate sunt aplicabile dispoziţiile art. 111 alin. (2) şi art. 119 alin. (2).

(6) Penalitatea se anulează de organul fiscal dacă certificarea se efectuează ulterior depunerii declaraţiei fiscale. Această prevedere nu se aplică dacă certificarea se efectuează după data începerii inspecţiei fiscale ce are ca obiect verificarea perioadei fiscale şi creanţei ce fac obiectul declaraţiei fiscale prin care se corectează creanţa fiscală.
(7) Prin ordin al ministrului finanţelor publice se aprobă procedura de depunere la organul fiscal a documentului de certificare întocmit de consultantul fiscal potrivit normelor prevăzute la alin. (4), schimbul de informaţii între Agenţia Naţională de Administrare Fiscală şi Camera Consultanţilor Fiscali, precum şi modalitatea de aplicare a penalităţii.
(8) Certificarea documentelor prevăzute la alin. (2) de către un consultant fiscal care nu este înscris ca membru activ în Registrul consultanţilor fiscali şi al societăţilor de consultanţă fiscală sau de către o persoană care nu are calitatea de consultant fiscal are ca efect lipsa certificării. Dispoziţiile alin. (5) şi (6) sunt aplicabile în mod corespunzător.”

Fisiere atasate





#19 Laccont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 January 2014 - 04:39 PM

Pai cum pot ei verifica daca D101 sunt certificate, cata vreme se depun on-line?



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2014 - 04:59 PM

probabil prin introducerea unui atasament special... zic eu ...
la primul control, fiscul verifica si acest atasament (la ei in sistem) si daca in loc de ce trebuie la certificare, ai pus altceva, atunci iti considera decl. nedepusa si te amendeaza.

... saaaauu. cei cu certificari vor depune numai la ghiseu !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL