Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plati prin internet banking - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Plati prin internet banking

9 replies to this topic

#1 Cianok

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 January 2014 - 11:23 PM

Buna seara,
Sunt PFA (CMI) , neplatitor de TVA, va rog mult sa ma ajutati cu cateva intrebari
1. In cazul in care am facturi , fara chitanta/bf, deoarece plata s-a facut prin internet banking de pe contul personal a unei terte persoane , care nu este angajata la CMI, ce trec in RJIP? deoarece am decat factura
2. Daca am completat in RJIP facturi, dar toate facturile la randul lor au chitante si bf, adica suma oricum ar fi aceeasi pt calculul impozitului, ce fac? trebuie anulat tot si retranscris cu chitante?

Multumesc.



#2 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 22 January 2014 - 10:04 AM

1 Nu ai ce trece, nu ai document justificativ ca pfa-ul a efectuat vreo plata pt. facturile respective. Puteai sa faci internet banking si contul pfa-ului.
2 Daca mai ai loc in rubrica, cred ca poti trece acolo si nr.chitantei sau bf.




#3 Cianok

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 January 2014 - 07:23 PM

Buna seara, multumesc pt raspuns, vroiam sa va mai intreb daca la pct 1 poate este totusi posibil sa se treaca in RJIP dispozitia de plata catre caserie, adica sa fac dispozitii de plata pentu facturile respective care nu au chitante. Doar ca persoana care a facut platile nu este angajata la cabinet :( . Ce credeti?
Multumesc



#4 laureti30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 28 July 2014 - 10:16 PM

buna,sunt un pfa neplatitor de tva si am un contract de prestari servicii cu un srl,
-srl doreste sami plateasca prin cont bancar
-eu am facturier si chitantier pe aceasi foaie,ce fac cu chitanta?
-trebuie sami deschid cont pe pfa?
-imi cere si proces verbal la fiecare interventie...
-va rog sa ma ajutati,multumesc



#5 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 July 2014 - 10:06 AM

Ii dati numai factura daca va va face plata prin contul bancar al pfa. In rest toate celelalte sunt normale asa cum va cere, cu acel proces verbal si cu contul bancar pentru pfa.



#6 laureti30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 31 July 2014 - 11:24 AM

multumesc,
Dar nu am chitantier separat, este pe aceasi foaie cu factura,pot sa trag un x pe chitanta?ce as putea face? multumesc



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2014 - 04:01 PM

cel mai sigur e sa tai/ rupi chit. de acolo si sa-i dai doar fact. :smile:



#8 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 July 2014 - 09:45 PM

Nu e bine totusi sa aveti factura si chitanta pe aceeasi foaie. Va puteti intalni si cu situatia in care sa cadeti de acord cu clientul ca plata sa se faca la un alt termen. Ce faceti atunci caci factura trebuie sa i-o dati la inceput si chitanta dupa cateva zile?



#9 laureti30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 31 July 2014 - 10:42 PM

Da se pare ca n-am facut o alegere buna cu chitantierul si facturierul pe aceasi foaie...
Este vreo nelegalitate daca tot anulez chitante?



#10 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 August 2014 - 09:30 AM

Nu e nicio problema.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL