Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate I.I. - balta de pescuit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contabilitate I.I. - balta de pescuit

4 replies to this topic

#1 mira77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 January 2014 - 05:13 PM

Buna ziua,sunt membra noua pe acest forum si va rog frumos sa ma ajutati si pe mine daca puteti.
Am o multime de intrebari.
Am infiintat o i.i in 2011 neplatitoare de tva in care activitatea principala este acvacultura in apele dulci,in acel an am populat balta cu peste si nu am avut nici un venit doar cheltuieli pana in momentul de fata.
Anul acesta ne-am gandit sa incepe cu vanzarea pestelui in piete si pescuit sportiv la balta,acum intrebariile mele ar fii:
1.Ce fel de document trebuie sa am asupra mea pentru pestele pe care il duc la vanzare in piata ?
2.Ce fel de registre trebuie sa detin la i.i.
3.Se poate tine contabilitatea pe calculator s-au este obligatoriu de mana in registre speciale?
4.Cand se face recoltarea din balta a pestelui pana a fii dus la vanzare se inregistreaza undeva anume?
5.Pentru a cumpara cereale pentru hrana pestilor de la persoane fizice este nevoie de borderou de achizitie,daca da cum se procedeaza?
6.Trebuie contract de comodat pentru masina care transporta pestele ea fiind pe persoana fizica?
7.Cum se procedeaza cu foile de parcurs si care ar fi demersul pentru ea.


Va rog frumos sa ma scuzati daca am formulat gresit intrebarile,dar sunt la inceput de drum si nu prea stiu cum sa procedez.


Va multumesc pentru intelegere.



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 January 2014 - 11:48 AM

1. daca desfaceti pestele prin magazine proprii, va trebuie aviz de insotire a marfii. Daca il transportati si apoi in piata il vindeti catre o firma care are acolo magazin specializat, atunci va trebuie factura completata catre acea firma.
2. pentru intreprinderea individuala trebuie sa completati registrul jurnal de in casari si plati in care completati valorile cu tot cu tva, la data trecuta pe documentele de incasare/plata efectiva (nu dupa facturi). In acest RJIP treceti sumele de la plati in totalitate, chiar daca o parte din cheltuieli sunt deductibile limitat (cum ar fi cheltuielile cu carburantul, reparatii si piese de schimb auto daca folositi auto care nu e pe intreprinderea individuala).
Pentru cheltuieli deductibile limitat deschideti fise de operatiuni diverse si jurnalul operatiunilor diverse unde treceti totalurile lunare din fise dar la care aplicati procentul de deducere.
3. Puteti tine RJIP si pe calculator, faceti inregistrarile, la sfarsit de luna totalul si listati la imprimanta. In acel RJIP cumparat si vizat la vinante treceti doar totalurile.
4. completati un raport de productie.
5. da, achizitia de la persoane fizice o faceti cu borderou de achizitie.
6. Da, un contract de comodat. Exemplu de mai sus referitor la cheltuielile cu combustibilul si celelalte, deductibile limitat tocmai la acest caz se refera. Doar o parte din cheltuieli le puteti deduce pe intreprinderea individuala. De exenplu amortizarea, impozitul pe auto, asigurarea auto nu.
7. Nu va trebuie foi de parcurs pentru situatia cand auto nu il folositi doar in interesul afacerii.




#3 mira77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 January 2014 - 01:10 PM

Multumesc pentru informatii !



#4 mira77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 March 2014 - 11:51 AM

Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu cateva intrebari.

1. Ce se intampla cu avizul daca este facut ex.(100 kg peste) ,iar eu vand doar 20 kg.cum procedez ?

2 Pot credita II eu ca persoana fizica ? daca da ,exista o suma anume ?

3.Pe ce baza se face restituirea creditului acordat i.i ( ce fel de document se face ?)

4.In legatura cu reg.inv. la o balta de pescuit la ce trebuie sa fac inventar si la cat timp

5.Pentru auto care transporta pestele in piete am facut contract de comodat,.Este obligatoriu sa fie facut in fata notarului sau inregistrat undeva anume ?

6.Este obligatoriu sa am autorizat CAEN la transport pentru a transporta pestele la piata ?




Multumesc !



#5 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 March 2014 - 12:12 PM

1. Nu e nicio problema, diferenta se regaseste in bani. In cazul dumneavoastra avizul de insotire a marfii va foloseste ca document de transport marfa pentru comercializare.
2. Da, puteti pe baza unui contract de imprumut catre I.I. Din codul fiscal art. 48 (3) Nu sunt considerate venituri brute (si nu se trec in registrul jurnal de incasari si plati):
a) aporturile în numerar sau echivalentul în lei al aporturilor în natură făcute la începerea unei activităţi sau în cursul desfăşurării acesteia;
b) sumele primite sub formă de credite bancare sau de împrumuturi de la persoane fizice sau juridice;
3. Nu e nevoie caci nu se trece in contabilitate.
4. Nu stiu concret la piscicultura. In general inventarierea se face la 31 decembrie obligatoriu si ori de cate ori considerati ca mai e nevoie.
5. Nu se face la notar si nici nu se inregistreaza nicaieri, la finante.
6. Nu caci transportati doar marfa proprie..






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL