Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitie Gazduire web in SUA - impozit pe venitul Nerezidentilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Achizitie Gazduire web in SUA - impozit pe venitul Nerezidentilor


2 replies to this topic

#1 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2014 - 04:02 PM

O firma din Romania are un Site web gazduit (hosted) pe un server din SUA ce apartine unei firme din SUA.

Cum calculam Impozitul pe venitul Nerezidentului (firma din SUA) ?

Eu am analizat astfel:

In Codul fiscal avem:

" ART. 115 Venituri impozabile obținute din România
(1) Veniturile impozabile obținute din România, indiferent dacă veniturile sunt primite în România sau în străinătate, sunt:
a) dividende de la un rezident;
b) dobânzi de la un rezident;
c) dobânzi de la un nerezident care are un sediu permanent în România, dacă dobânda este o cheltuială a sediului permanent /a sediului permanent desemnat; (în vigoare de la 1 iulie 2013) Norme metodologice
d) redevențe de la un rezident "


si definitia Redeventei:

"

28. redevență - orice sumă ce trebuie plătită în bani sau în natură pentru folosirea ori dreptul de folosință al oricăruia dintre următoarele:

a) drept de autor asupra unei lucrări literare, artistice sau științifice, inclusiv asupra filmelor, benzilor pentru emisiunile de radio sau de televiziune, precum și efectuarea de înregistrări audio, video;

b) orice brevet, invenție, inovație, licență, marcă de comerț sau de fabrică, franciză, proiect, desen, model, plan, schiță, formulă secretă sau procedeu de fabricație ori software.

Nu se consideră redevență, în sensul prezentei legi, remunerația în bani sau în natură plătită pentru achizițiile de software destinate exclusiv operării respectivului software, fără alte modificări decât cele determinate de instalarea, implementarea, stocarea sau utilizarea acestuia. De asemenea, nu va fi considerată redevență, în sensul prezentei legi, remunerația în bani sau în natură plătită pentru achiziția în întregime a drepturilor de autor asupra unui program pentru calculator;

c) orice transmisiuni, inclusiv către public, directe sau indirecte, prin cablu, satelit, fibre optice sau tehnologii similare;

d) orice echipament industrial, comercial sau științific, orice bun mobil, mijloc de transport ori container;

e) orice know-how;

f) numele sau imaginea oricărei persoane fizice sau alte drepturi similare referitoare la o persoană fizică.

În plus, redevența cuprinde orice sumă ce trebuie plătită în bani sau în natură pentru dreptul de a înregistra sau transmite sub orice formă spectacole, emisiuni, evenimente sportive sau alte activități similare;

"

Deci Cheltuiala firmei din Romania (cu gazduirea site-ului in SUA) reprezinta un Venit (= Redeventa) pentru firma din SUA si trebuie sa se impoziteze, in princpiu,
cu 16% de catre firma din Romania (prin retinere din tariful brut; impozitul virandu-se catre statul roman).

Dar pentru ca exista Conventie incheiata intre Romania si SUA pentru evitarea dublei impuneri SI certificat de rezidenta fiscala prezentat de Nerezident (firma din SUA) trebuie sa aplice prevederile din Conventia respectiva. Adica:

" ART. 12
Redevențe
(1) Redevențele obținute de un rezident al unuia dintre statele contractante din surse situate în celălalt stat contractant pot fi impuse în ambele state contractante.
(2) Redevențele obținute de către un rezident al unuia dintre statele contractante din surse situate în celălalt stat contractant nu vor fi impozitate de către celălalt stat contractant cu o cotă care depășește 10% din suma brută a redevențelor culturale sau cu o cotă care depășește 15% din suma brută a redevențelor industriale.
(3) În vederea aplicării prezentului articol:
a) Redevențele culturale sunt plățile de orice fel făcute pentru considerentul folosirii sau dreptului de a folosi drepturi de autor cu privire la opere literare, artistice sau științifice, inclusiv drepturile de autor pentru filme sau filme ori benzi imprimate folosite la emisiunile de radio sau televiziune.
b) Redevențele industriale sunt plățile de orice fel făcute pentru considerentul folosirii sau dreptului de a folosi brevete, desene, modele, planuri, procedee sau formule secrete, mărci de fabrica sau alta proprietate asemănătoare ori drepturi sau pentru cunoștințe, experiența, îndrumări practice (know-how).
c) Redevențele culturale și industriale includ câștiguri obținute din vânzarea, schimbul sau din alt mod de a dispune de oricare astfel de proprietăți sau drepturi, în limita în care sumele realizate din astfel de vânzări, schimb sau alt mod de a dispune sunt condiționate de productivitate, folosire sau dispunere de astfel de proprietate sau drepturi.
(4) Paragraful (2) nu se va aplica dacă beneficiarul de redevența, fiind rezident al unuia dintre statele contractante, are în celălalt stat contractant un sediu permanent și proprietatea sau drepturile care generează redevența sunt în directa legătura cu un astfel de sediu permanent. În acest caz se aplică paragraful (6) al art. 7 (Profituri din afaceri).
5) Când o sumă este plătită unei persoane înrudite și ea ar fi considerată ca redevența, dar datorită faptului ca ea depășește cuantumul care s-ar fi plătit unei persoane neinrudite, prevederile acestui articol se vor aplica numai la partea din suma care s-ar fi plătit unei persoane neinrudite. În asemenea caz suma în exces poate fi impusă de fiecare stat contractant în conformitate cu legislația sa, inclusiv cu prevederile acestei convenții unde acestea sunt aplicabile.
(6) Redevențele vor fi considerate ca venit din surse situate într-un stat contractant numai în limita în care astfel de redevențe reprezintă plati făcute pentru folosirea sau dreptul de a folosi proprietate sau drepturi descrise la paragraful (3) a) și b) situate în acel stat contractant sau câștiguri descrise la paragraful (3) c) din vânzarea, schimbul sau alt mod de a dispune de astfel de proprietăți sau drepturi."


Adica ar trebui sa se aplice un impozit de 15% pentru Redeventele Industriale. Numai ca aceste Redevente includ doar:

"brevete, desene, modele, planuri, procedee sau formule secrete, mărci de fabrica sau alta proprietate asemănătoare ori drepturi sau pentru cunoștințe, experiența, îndrumări practice (know-how). "

si nu precizeaza nimic de utilizarea (inchirierea) unui echipament industrial (server-ul pe care se afla site-ul).


Concluzia ar fi ca NU se calculeaza impozit pe venitul Nerezidentului ???

Este corect asaa?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 January 2014 - 05:33 PM

Interesanta intrebarea ... si extrasul.

Sa inteleg ca orice inchiriere (cu exceptia imobilelor) catre un strain este redeventa ....
d) orice echipament industrial, comercial sau ştiinţific, orice bun mobil, mijloc de transport ori container

O diferenta din puntul meu de vedere:
Un serviciu de hosting nu presupune doar inchirierea spatiului negociat pe calculator, ci si servicii de mentenanta, legatura internet , asistenta etc. Ca sa nu mai vorbim ca nici macar nu este un spatiu rezervat fix si invariabil ... ci mai degraba o obligatie de a-ti aloca necesarul (pana la un maxim contractual) atunci cand ai nevoie (dar unde vor ei , pe ce harddisk vor ei)
Altfel spus nu este chiar "dreptul de folosinta", ci mai degraba un serviciu de transfer de date si stocare. Si cel mai important aici este transferul de date (up-time-ul si viteza). Ca degeaba stochezi ceva care nu se poate accesa!

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 24 January 2014 - 05:35 PM




#3 ginghis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 May 2014 - 11:43 AM

Eram si eu interesata de un astfel de subiect pentru ca recent s-a incheiat perioada de prestari servicii a unei firm din sua de hosting pentru cateva dintre site-urile mele, din foarte multe motive. Eu din cate am inteles, poate fi considerat un drept de folosinta al spatiului si memoriei daca ma incadrez in resursele care mi-au fost alocate prin solicitarea mea. Am gasi aici in tara o firma care ofera mai multe pachete de servicii in functie de cat ai nevoie pentru site. Eu am povestit un pci cu ei si ei zuceau ca este un drept de folosinta, atata timp cat platesc pentru resurse. Pot fi date care nu vor fi transferate, ci doar sunt gazduite si atat, dar care oricum au nevoie de host pentru a fi vizibile pe online. Deci partea de uptime si incarcare buna depinde de mai multe aspecte, nu doar de ei. (Clausweb.ro)





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL