Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
proiect plafon plati/incasari numerar 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


proiect plafon plati/incasari numerar 2014


28 replies to this topic

Poll: limitare plati cash (134 membri au votat)

sunteti de acord cu limitarea platilor in numerar la un plafon de 2.000 lei, cf. proiectului de ordonanta ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#21 IonelaO

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 February 2014 - 08:27 AM

Mi se pare absurd. Aceasta masura nu va reduce evaziunea fiscala nicidecum, ci va duce la cresterea ei. Este ciudat cum ajung oameni care nu au nici o tangenta cu economia sa dea legi in tara asta. Mi se pare absurd sa ma oblige sa lucrez cu banca mai ales ca angajatii bancilor omit intentionat sa-ti aduca la cunostinta toate informatiile motivand ca scrie in contractele sale (undeva mic, mic de tot). Mi se pare abuz faptul ca in loc sa fie stimulate firmele sa creasca, de pe urma carora traieste "grasul", li se taie aripile in favoarea bancilor sub presupusa diminuare a evaziunii fiscale. Mi se pare absurd ca pentru un laptop de exemplu sa fac plata prin banca daca sunt persoana fizica. NU SUNT DE ACORD CU ACEST PROIECT. Oare nu-si dau seama ca isi taie singuri craca de sub picioare?



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2014 - 01:48 PM

probabil in urma avalansei de critici, guvernatii s-au mai gandit la acest proiect de ordonanta si au modificat "schimbarea" fara sa schimbe nimic din fondul pbl., ci doar modul in care se vor aproba prevederile legale respective fiindca diferenta dintre ordonanta si lege este aceea ca ordonanta trebuia aprobata doar de guvern, pe cand in forma de lege ea trebuie supusa votului celor 2 camere ale parlamentului, apoi promulgata de catre presedinte - ceea ce poate dura si ani de zile, cf. "bunelor" uzante ale forului legislativ.
http://www.mfinante....acasa&locale=ro

dupa parerea mea, singurele imbunatatiri notabile fata de forma anterioara stau in definirea unor termeni, cum ar fi fragmentarea platilor/ incasarilor in numerar - chestiune mult discutata acum cativa ani, cand s-a instituit plafonul de 5.000 lei.

cat de actual este Caragiale... Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele... esenţiale... Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!

v-am atasat textul proiectului de lege (document din 10.02.2014) si textul proiectului de ordonanta (text din 27.01.2014)

Fisiere atasate





#23 Gratiela Gabriela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 February 2014 - 10:33 AM

Cred ca ar fi bine sa incepem sa luam masuri directe in aceasta privinta. Eu una ma voi intelege cu furnizorii / clientii si daca va trebui sa incasez / platesc sume mai mari de 2000 lei, voi emite sau le voi cere sa imi emita cate o factura pe zi, in valoare de 2000 lei, pana se va atinge suma de care am nevoie. Si la banca tot nu voi merge. Daca toti ar face la fel ( ma refer la cei care-si pot permite si nu la firmele mari), atunci acesta ar fi un adevarat protest.



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2014 - 01:02 PM

crezi ca ei nu s-au gandit la asta ?? ei bine, DA - s-au gandit si au adaugat si aceasta interdictie inca din faza de ordonanta fiindca au constatat ca exact fragmentarea facturilor a fost solutia adoptata la vechiul plafon stabilit acum cativa ani.

citeste cu atentie legea si ai sa vezi interdictia de a se fragmenta facturile.

dupa parerea mea, daca te aprovizionezi de la acelasi fz. (eventual cu aceeasi marfa) in zile consecutive, fara a putea dovedi ca noua aprovizionare se datoreaza unor factori obiectivi (stoc mic, oferte, etc...), Garda Financiara (ca ei se ocupa cu d-astea) te va amenda cu siguranta invocand fragmentarea facturilor pt a evita plafonul de plati, iar ca sa contesti amenda in instanta implica un mare consum de resurse; dpv financiar procesul te poate costa cat amenda, ba mai ai sanse reale sa si ramai cu ea daca nu castigi procesul (ceea ce, de regula, se intampla fiindca instantele tind sa favorizeze organele de control), iar asta inseamna o chelt. dubla - fara a mai pune la socoteala timpul si nervii tocati maruntel.
asa caaaa... decat sa ajungi in instanta cu Garda, mai bine esti prudenta (chiar exagerat de prudenta) si eviti pe cat posibil sa le oferi motive solide pt amenda.



#25 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 February 2014 - 05:00 PM

Proiect Ordonanță de urgență pentru modificarea și completarea unor acte normative și alte măsuri fiscal-bugetare - precizăm că prezentul proiect de ordonanță reprezintă forma refăcută a proiectului Proiect Ordonanță a Guvernului pentru întărirea disciplinei financiare privind operațiunile de încasări și plăți în numerar și pentru modificarea unor acte normative , ca urmare a preluării Capitolului I – Măsuri pentru întărirea disciplinei financiare privind operațiunile de încasări și plăți în numerar și a Art. 32. referitor la completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plată, de la Capitolul II – Modificarea unor acte normative, în proiectul de Lege pentru întărirea disciplinei financiare privind operațiunile de încasări și plăți în numerar și pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plată, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr.250/2003 cu modificările ulterioare, publicat pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice în data de 10.02.2014 - publicat în data de 14.02.2014



#26 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 February 2014 - 06:22 PM

http://www.mfinante....acasa&locale=ro

Anunţ
“Ministerul Finanţelor Publice organizează dezbatere publică pe marginea Proiectului de Ordonanţă de urgenţă a Guvernului privind supravegherea macroprudenţială a sistemului financiar naţional în data de 28.02.2014 ora 10.00, la sediul autorităţii din str. Apolodor nr.17, sector 5, sala 315. Participarea se face în limita locurilor disponibile din sală”



#27 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 March 2014 - 12:30 PM

Plafoanele se mai pot modifica - dezbaterile au avut loc

http://www.zf.ro/eve...mobile-12158769



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2014 - 12:47 PM

... si iata ca s-au modificat !! a 3-a oara !!

COMUNICAT DE PRESA

Ministerul Finanţelor Publice a publicat astăzi pe site-ul instituţiei, la rubrica Transparenţă decizională, o nouă formă a proiectului de lege pentru întărirea disciplinei financiare privind operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plată.
Spre deosebire de forma proiectului de lege publicat în 10.02.2014, actualul proiect de lege include o serie de modificări, urmare a consultării publice şi interministeriale şi a discuţiilor din cadrul Comisiei de Dialog Social şi Consiliului Economic şi Social.
Astfel, o modificare notabilă adusă de noul proiect de lege o reprezintă eliminarea prevederii potrivit căreia contravaloarea achiziţiilor de bunuri imobile şi autovehicule se achită numai prin instrumente de plată fără numerar, indiferent de valoarea acestora. În acest sens, potrivit noului proiect de lege, aceste tranzacţii urmează să se efectueze cu încadrarea în limita generală privind tranzacţiile efectuate între persoanele fizice, respectiv în limita plafonului zilnic de 10.000 lei/tranzacţie. În cazul operatorilor economici, aceste tranzacţii se vor efectua în limita plafonului de 10.000 lei pe zi.
De asemenea, în actualul proiect de lege au mai fost introduse următoarele elemente de noutate:
  • În relaţia operatori economici-persoane fizice, exceptarea de la aplicarea plafonului de încasări în numerar stabilit de lege, respectiv de la interdicţia de fragmentare a încasărilor şi a livrărilor/prestărilor de servicii, în cazul livrărilor de bunuri şi prestărilor de servicii care se efectuează cu plata în rate, cu condiţia existenţei contractelor de vânzare-cumpărare legal încheiate care prevăd o astfel de modalitate de vânzare, respectiv de încasare a sumelor;
  • Posibilitatea ca operatorii economici să restituie persoanelor fizice sumele în numerar, indiferent de nivelul acestora, în cazul returnării de bunuri de către persoanele fizice sau neprestării de servicii către persoanele fizice, în condiţiile în care la data restituirii acestea din urmă declară pe propria răspundere că nu mai deţin cont bancar.

Menţionăm, totodată, faptul că în cazul operaţiunilor efectuate între operatorii economici, în actuala formă a proiectului de lege, plafoanele de plăţi în numerar au fost menţinute la nivelul celor instituite prin Ordonanţa Guvernului nr.15/1996, respectiv la suma de 5.000 lei/zi/persoană, dar nu mai mult de 10.000 lei/zi, respectiv de 10.000 lei/zi în cazul magazinelor de tipul cash&carry.
În varianta anterioară a proiectului de lege erau propuse plafoane de plăţi zilnice în numerar de 2.000 lei/zi/persoană, dar nu mai mult de 5.000 lei/zi.
O situaţie similară se înregistrează şi în cazul încasărilor în numerar, pentru care, în actuala formă a proiectului de lege, se propune un plafon zilnic de 5.000 lei de la o persoană, faţă de 2.000 lei de la o persoană, cât era în varianta anterioară a proiectului de lege.
În ceea ce priveşte relaţia operatori economici - persoane fizice, în actuala formă a proiectului de lege, plafonul de încasări în numerar efectuate de operatorii economici de la persoane fizice, reprezentând cesiuni de creanţe, primirea de împrumuturi sau alte finanţări, a fost majorat la 5.000 lei/persoană/zi, faţă de 2.000 lei/persoană/zi propus în varianta anterioară a proiectului de lege. Şi în cazul plăţilor în numerar efectuate de operatorii economici către persoanele fizice reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de împrumuturi sau alte finanţări, a fost propus un plafon zilnic de 5.000 lei/persoană, faţă de 2.000 lei/persoană cât era în varianta anterioară.
Proiectul de lege postat astăzi pe site-ul Ministerului Finanţelor Publice are ca obiectiv dezvoltarea instrumentelor de verificare a realităţii operaţiunilor economice evidenţiate în documente de livrare-achiziţie, prin urmărirea fluxurilor băneşti.
“Voi promova acest set de măsuri, un important instrument de combatere a evaziunii fiscale şi a fraudei fiscale, unul dintre cele mai importante obiective ale mandatului meu”, consideră ministrul Finanţelor Publice, Ioana Maria Petrescu.
Proiectul de lege pentru întărirea disciplinei financiare privind operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plată urmează să intre în dezbatere pe agenda şedinţei de Guvern.

VEDETI NOUA FORMA, AICI :

Fisiere atasate





#29 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 March 2014 - 01:54 PM

“Voi promova acest set de măsuri, un important instrument de combatere a evaziunii fiscale și a fraudei fiscale, unul dintre cele mai importante obiective ale mandatului meu”

Aceeasi minciuna nesimtita ... pai cum sa spuna ca trebuie sa ingrase bancile , ca de, cotizeaza (mai mult sau mai putin) direct in buzunarele lor.

Aproape toata evaziunea fiscala provine din piata neagra (produse/servicii la negru) , iar aici n-au nici un impact legile care restrictionea tot ce se opereaza PE ACTE !!

Ori astia vin de pe marte si ne cred pe toti tampiti (ma rog, pe marea majoritate) ... ori am cazut eu de pe marte si nu m-am prins ca intr-adevar asa suntem.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL