Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
proiect plafon plati/incasari numerar 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


proiect plafon plati/incasari numerar 2014


28 replies to this topic

Poll: limitare plati cash (134 membri au votat)

sunteti de acord cu limitarea platilor in numerar la un plafon de 2.000 lei, cf. proiectului de ordonanta ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#1 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 January 2014 - 02:06 PM

ardeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :)))))))
http://www.mfinante....acasa&locale=ro

Proiect Ordonanță pentru întărirea disciplinei financiare privind operațiunile de încasări și plăți în numerar și pentru modificarea unor acte normative - publicat în data de 27.01.2014

Art. 1 -(1) Operațiunile de încasări și plăți efectuate de persoane juridice, persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, liber profesioniști, persoane fizice care desfășoară activități în mod independent, asocieri și alte entități fară personalitate juridică de la/către oricare din aceste categorii de persoane, se vor realiza numai prin instrumente de plată fără numerar.
Art.2 - (1) Prin derogare de la prevederile art.1, alin.(1), se pot efectua operațiuni de încasări și plăți în numerar, în următoarele condiții:
a) încasări de la persoanele prevăzute la art.1, alin.(1) în limita unui plafon zilnic de 2.000 lei de la o persoană ;
b) încasări efectuate de către magazinele de tipul Cash&Carry, care sunt organizate și funcționează în baza legislației în vigoare, de la persoanele prevăzute la art.1, alin.(1) în limita unui plafon zilnic de 10.000 lei de la o persoană;
c) plăți către persoanele prevăzute la art.1, alin. (1), în limita unui plafon zilnic total de 2.000 lei/ persoană, dar nu mai mult de un plafon total de 5.000 lei/zi ;
d) plăți către magazinele de tipul Cash&Carry care sunt organizate și funcționează în baza legislației în vigoare, în limita unui plafon zilnic total de 10.000 lei;
e) plăți din avansuri spre decontare, în limita unui plafon zilnic de 2.000 lei stabilit pentru fiecare persoană care a primit avansuri spre decontare.



#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 28 January 2014 - 02:31 PM

Bravo, popor! Ai ales mai prost decat esti!




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2014 - 02:35 PM

Daca as plati un comision de 0,1% respectiv maxim 2lei/operatiune .... nu m-ar deranja cu nimic.
Dar atata timp cat bancile in RO functioneaza pe stil cartel ... sa ma lase in pace!

Adica tot pe astia care au generat criza ii ingrasa ... asa ca premiu!
Deci vinde un magazin cash, ia cash-ul, il duce la banca, il depune (comision1), apoi depune si op-ul (comision2), pleaca banii la furnizor si intra in contul furnizorului (comision3). La toate astea ai un comision (comision4) de gestionare lunar.
Daca indraznesti sa incasezi cu card pe POS ... ai pus-o, ca mai platesti cam 1-2% comision in plus ca ai tupeul sa accepti carduri.Si uite asa o banca isi revendica 2-4% din incasari, adica recalculat in adaos iese vre-o 3-5%.

Asta-i facuta sa-i mai jupoaie pe cei care lucreaza pe acte.
Ca doar nu va inchipuiti ca celor care lucreaza la negru (traficantii de tigari/alcool/cereale/legume/combustibili/lemn/fier ... etc.) le pasa de plafoanele din chitantier :angry2:



#4 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 29 January 2014 - 10:22 AM

Ai dreptate cu exceptia unul singur lucru: pentru depunere la banca nu se percepe comision.
ADITA



#5 marteli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buftea
  • Interests:contabilitate firme mici

Postat 29 January 2014 - 05:45 PM

De acord cu tine mgabi.Ingrasam bancile.Inchidem firmele .Facem someri.Doar unele banci nu iau comision depunere.Unele iau 0.1 la suta minim 10 ron la sume < 10000 ron.Iar dobanzi la contul curent nu mai dau sa nu te imbogatesti cu cei 2-3ron pe ca ii dadeau odata
elenat



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2014 - 02:22 PM

ce porcarie !! :angry2:

dupa ce ca si cu actualul plafon era destul de greu, acum ii pun capac de tot, de parca nu ar fi de ajuns ca statul isi permite sa intre in afacerea fiecarei firme impunandu-le instrumentele de plata ... adica e deja co-administrator de firma, mai oameni buni !! :angry2:

nu mai e suficient ca stabileste in mod discretionar politica de taxe si impozite, ci vrea sa fie partas nemijlocit si la deciziile administrative ale firmelor, dictandu-le cum sa faca platile si restrangandu-le tot mai mult libertatea de a alege modalitatea de lucru cu numerarul propriu.

peste toate, ca bomboana de pe coliva, bancile cresc constant valoarea si nr. comisioanelor practicate - cum f bine arata si @magabi, ceea ce plaseaza statul in postura de japcar al firmelor pana si in aceasta zona, luandu-le cu forta niste bani pe care ii redirectioneaza bancilor, saracutele .... :sad:

poate c-ar trebui sa facem o petitie online, un topic aici (cu voturi), ceva ...
trebuie sa ne impotrivim de data asta !! data trecuta am inghitit-o si iata unde am ajuns ...



#7 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 30 January 2014 - 05:50 PM

de accord cu o petitie , ar trebui sa ne impotrivim , sa vada opinia noastra si chiar sa tina cont de ea
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2014 - 06:36 PM

AM PUS CHESTIONARUL !

votati si comentati, va rog ! :smile:



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2014 - 04:59 PM

oameni buni, cei care votati "Da" va rog frumos sa faceti si o scurta (sau mai lunga) expunere de motive !! eu una chiar sunt f curioasa sa stiu de ce va convine situarea plafonului de plati nr. la 2.000 lei. :blink:



#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 February 2014 - 09:31 AM

Am votat cu un NU categoric, nu trebuie sa mai inghitim toate aberatiile lor! De acord in totalitate cu kmkz, mgabi si Otilia!!! Bancile ne-au adus in criza, statul ne jecmaneste pe fata, acum ii ajuta din nou pe bancheri, saracii :angry2: , si dau din nou in cap privatilor, privati care asa cum sunt aduc veniturile la buget si tin in spate toti trantorii cu eforturi f. mari. Marii evazionsti sunt si vor fi in continuare protejati, scuzele acestea pt. diferite masuri sunt de-a dreptul penibile. Pana cand mai accepta firmele private toate aberatiile? Este incredibil, in fiecare zi apar proiecte care nu credeam ca pot fi mai proaste unele fata de altele.
DE ACORD cu PETITIA!!! Dar la cat sunt de mari, tari, ingamfati, multi si prosti sunt astia, nu vor tine cont de nimic.
Si eu sunt curioasa ce argumente au cei care voteaza cu da.

Dana




#11 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 07 February 2014 - 09:16 AM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la 29 January 2014 - 10:22 AM, a spus:

Ai dreptate cu exceptia unul singur lucru: pentru depunere la banca nu se percepe comision.
banca transilvania taxeaza atat plata, cat si incasarea unei facturi (din vremuri imemoriale) si cel putin din 2013 daca nu din 2012 taxeaza chiar si depunerea la banca (la ghiseu) cu 1-2 %. si nu cred ca e singura banca sa faca miscarea asta.

Vezi postareaOtilia Alupei, la 05 February 2014 - 04:59 PM, a spus:

oameni buni, cei care votati "Da" va rog frumos sa faceti si o scurta (sau mai lunga) expunere de motive !! eu una chiar sunt f curioasa sa stiu de ce va convine situarea plafonului de plati nr. la 2.000 lei. :blink:
am votat nu ma intereseaza. pt ca sunt PFA (IT) si n-am avut in 7 ani nici o incasare in cash de la entitati juridice si nici plata in cash la entitati juridice mai mare decat 1800 cat era limita la deductibilitate. Fiind IT-ist, am boala asta sa fac totul de la calculator, inclusiv cumparaturile pt echipamente iar platile prin OP sau card. Inclusiv in plan privat. Si or mai fi cativa ca mine.
Plus cativa utilizatori cartita de la anaf :)



#12 publicitate

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 February 2014 - 09:59 AM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la 29 January 2014 - 10:22 AM, a spus:

Ai dreptate cu exceptia unul singur lucru: pentru depunere la banca nu se percepe comision.
la ce banca nu se percepe comision? la raiffeisen este de 0,001%



#13 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 February 2014 - 11:06 AM

Categoric : NU!

Pentru firmele mai mari si asa este foarte greu si cu plafonul actual. Nici nu-mi imaginez cum am lucra cu un plafon de 2000.

Cred ar trebui sa le explicam si celorlalti ce se intampla. Nici eu nu lucrez cu toate spetele, dar incerc sa ma pun in locul celor care le intalnesc si se lovesc de mai multe situatii.

La o firma mai mare, cu mai multi angajati, cu diferite tipuri de activitati, se intampla ca un astfel de plafon sa te blocheze pur si simplu. Lucram cu foarte multe firme mici lunar (>300) care incearca sa-si diminueze costurile cu comisioanele bancare si lucreaza cu incasari/plati in numerar. Cam cum ar proceda domnii initiatori de proiect? Cum ar programa la plata atatia parteneri, intr-o singura luna? Au idee ce se intampla cu adevarat? Da' poate mai avem de platit cate un RCA, o rovinieta, niste piese auto, combustibil, chirii, comisioane, reparatii catre PFA, servicii, marfuri, .... In ziua in care am platit o factura de 1950 catre PFA, cam ce plati as mai putea face??? Media zilnica a platilor in numerar depaseste 5000 acum.

Si la incasari ne este greu. Avem de incasat o factura de 2001,58. Cum facem? Incasam astazi 1900 si mai venim si maine pentru diferenta? Inca un drum, inca o chitanta? Avem rute de trasee impartite pe zone, pe zile... nu strabatem tot orasul in fiecare zi.... Are idee cineva de realitatea din teren?



#14 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 07 February 2014 - 11:31 AM

Vezi postareapublicitate, la 07 February 2014 - 09:59 AM, a spus:

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la 29 January 2014 - 10:22 AM, a spus:

Ai dreptate cu exceptia unul singur lucru: pentru depunere la banca nu se percepe comision.
la ce banca nu se percepe comision? la raiffeisen este de 0,001%

BRD, Carpatica spre exemplu.
ADITA



#15 TaniaLidia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 February 2014 - 12:54 PM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la 29 January 2014 - 10:22 AM, a spus:

Ai dreptate cu exceptia unul singur lucru: pentru depunere la banca nu se percepe comision.

Stiu (din pacate) celputin o banca la care se percepe comision si pt.incasare!
La BRD se percepe comision si pt. incasarile prin virament!!



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2014 - 03:29 PM

la Transilvania nu se percepe comision la plata cash la ghiseu (plata in contul fz.) !
la fel si la Raifessen, CEC, BRD.

BCR percepe 4 lei la depunere numerar in contul fz., ING parca si mai mult.

Oricum, platile astea nu-s plafonate, asa ca nu ne prea afecteaza. Ca sa stai la cozi la ghisee e o aventura fiindca toate bancile si-au concediat din personal si au trecut la caserie cam orice operatiune vrei sa faci cu banca, nu doar cele plati/incasari numerar.
Am patit-o nu o data si v-o jur ca m-am umplut de nervi cat cuprinde fiindca sa stai la coada 45 de min pt plata este inacceptabil; dar ce le pasa astora ??

Oameni buni, este o lipsa de respect crasa fata de client, la ghiseele bancilor suntem tratati ca ca ultimele rame - bune doar sa le dea bani !! Parca niciodata pana de vreo 2 ani incoace n-am vazut si simtit bataia asta de joc, ajungem sa ne certam cu salariatii de acolo pt chestiuni evident defecte in functionarea institutiei si tot ei au "clontu' " mare ...

In conditiile astea, devine obligatoriu sa fol. internet banking - pt ca macar sa nu-i mai vezi in ochi, insa si asta costa si onor ANAF care a mai scazut inca o data plafonul ala nenorocit, o sa avem chelt. tot mai mari cu serviciile bancare, iar pe cei care lucram cu publicul si incasam aproape numai numerar o sa ne afecteze cel mai mult acesta masura.

Nu mai poti sa iei cant. mai mare din ce ai nevoie, ca sa te stii asigurat o per., va trebui sa ne aprov. cu tzraita ca sa intram in plafonul de 2.000 lei daca vrem sa nu mai irosim comisioane pe la banci.
Poate parea putin cei cativa lei pe care ii pierdem la fiecare tranzactie bancara in plus fata de faceam inainte, insa va asigur ca in timp se aduna niste sume de veti fi uimiti, sume carora li se poate gasi o utilitate mult mai buna decat sa ingrosam punga bancilor !! :angry2:



#17 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 February 2014 - 03:51 PM

eu nu cred ca totusi se va aproba o astfel de masura, ingradirea e prea mare si perturba mult activitatea firmelor si, de fapt a tuturor celor care folosec numerar
iata ce spune guvernatorul M. Isarescu in legatura cu acest subiect :
„Măsurile avute în vedere de guvern
Limitarea plăţilor în numerar, în special la tranzacţii cu terenuri, aminteşte de dictonul „drumul spre iad e pavat cu intenţii bune.“ Nu cunosc ţări în lume unde să nu se mai facă plăţi cash, deşi problema economiei gri şi a spălării banilor apare în multe state. Am văzut că se penalizează cumpărarea de teren cu numerar. Să-mi spună cum reuşim să aducem la bancă un biet bătrân cu 2.000 de metri pătraţi, să-i facem cont, să parcurgă toate procedurile de cunoaştere a clientului.
Comisioanele interbancare au fost relativ exagerate în România, dar pe termen lung se vor alinia la nivel european prin concurenţă, prin jocurile pieţei. Câteodată trebuie să forţezi. Nu ştiu dacă, acum, a forţa prea mult nu va avea efecte inverse. Colegii de la BNR au trimis observaţii la Ministerul Finanţelor pe acest proiect.

Articol publicat în ediţia tipărită a Ziarului Financiar din data de 07.02.2014”
http://www.zf.ro/eve...nsumul-12035459

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 07 February 2014 - 03:55 PM




#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2014 - 04:07 PM

Slava Domnului ca intervine si BNR !! :smile:

Toata porcaria asta cu plafonarea platilor in numerar vine de la disperarea ANAF de a colecta mai mult din creante prin popririle puse pe conturi, asta-i f clar !

Ce nu inteleg guvernatii este ca masura-i derizorie fiindca ceva f important s-a stricat fundamental in tara asta : INSEMNATATEA EDUCATIEI SI RESPECTUL FATA DE LEGE !!

Stricaciunile au plecat de la varful societatii, adica de la statul insusi si s-au propagat cu repeziciune pana la baza - la populatia obisnuita care si asa avea un un bagaj prost din comunism unde legea se respecta mai mult de nevoie decat din mentalitate, unde totul era al tuturor si al nimanui !!
In loc sa se produca asanarea morala atat de necesara, sa se insufle intregii populatii respectul fata de lege - facand legi bune, insistand pe factorul "educatie" si chiar masuri coercitive functionale - s-a furat ca in codru in tara asta amarata, s-a promovat coruptia/smecheria ca pe o calitate umana si asta incepand cu conducerea de la varf !! Cand spun "furat" ma refer si la risipa din banul public - desantata, sub orice critica, practicata cu seninatate si lipsa totala de raspundere, cu o perseverenta absolut uluitoare !

Pai, de ce sa-si plateasca intreprinzatorul taxele si impozitele cand vede ca altii nu si le platesc si nu li se intampla nimic, cand nu (mai) are educatia civica minima si respectul elementar pt lege - cum nu le au nici mai-marii nostri ?? De ce sa se conformeze legilor fiscale cand acestea sunt atat de impovaratoare si, mai ales, cand vede ca alti mai bogati le ignora si o duc f bine ??

Scurtandu-mi "disertatia", masuri ca aceasta cu plafonul de plati/incasari in numerar sunt "potcoave pt, cai morti" fiindca raul fundamental este in alta parte, iar eu cred ca guvernantii gresesc profund cand isi inchipuie ca vor obtine rezultate care sa merite pbl. create intreprinzatorilor de buna credinta - ca victime colaterale. :sad:



#19 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 February 2014 - 09:59 PM

De acord in totalitate cu Otilia!!!
L-am auzit si eu pe Mugur Isarescu, spunea ca nu exista nici o tara din lume in care sa se plafoneze cash-ul si dadea un mic exemplu care se refera la PF, un biet batran taran care doreste sa isi vanda terenul, sa trebuiasca sa mearga la banca, sa intocmeasca cele n-spe formulare si sa semneze pt.ele, in conditiile in care omul nu are habar sa scrie si nici nu poate intelege formularistica bancilor...cum nu inteleg nici eu de altfel...

Dana




#20 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2014 - 08:53 AM

Sunt de acord cu voi, mi se pare absurda o asemenea initiativa !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL