Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 112 - topic 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 112 - topic 2014

declaratie 112
35 replies to this topic

#1 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 29 January 2014 - 04:25 PM

In cazul unei microintreprinedri cu cifra de afaceri < 100.000 euro si 5 angajati cu 4 ore/zi pe 2013, cum depun 112 in 2014? Nr. mediu de salariati este 5 sau 2.5?
Eu in Codul Fiscal am gasit ca se calculeaza ca medie aritmetica a nr de angajati din 112 pe tot anul 2013.



#2 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 February 2014 - 03:02 PM

12 - Declarația privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit si evidența nominală a persoanelor asigurate - conform Ordinului comun al ministrului finanțelor publice nr.1977/ 09.12.2013, ministrului muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice nr.2757/ 23.12.2013 și al ministrului sănătății nr. 1580/ 23.12.2013, valabil incepand cu 01/2014 - publicat în data de 31.01.2014

http://static.anaf.r...atii_R/112.html




#3 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 18 February 2014 - 11:18 AM

Ati depus declaratia 112 pentru ianuarie 2014? Au modificat formularul si au introdus mai multe sectiuni, E1, E2 si E3, care in versiunea anterioara a formularului nu existau. Din cate vad, nu se completeaza campurile automat, asa cum ar trebui, ci trebuie completate manual.



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2014 - 03:48 PM

Da, trebuie completate manual, in final ajungi sa "declari" si statul de plata, din cate am observat eu.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 18 February 2014 - 03:49 PM

Dana




#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 February 2014 - 07:01 PM

Nici nu se poate completa chiar totul automat, pentru ca venitul brut contine tot (salariu, tichete masa,tichete cresa, alte avantaje impozabile).
Contributiile se declara pentru fiecare tip de contract in parte (hi,hi, ... problema cu rotunjirea la contracte multiple)
Deducerea o pot calcula din nr.de pers. in intretinere si venit brut ... dar nu s-au incurcat.
Impozabilul ... iarasi nu se stie clar (impozit final 16% ... impozit 10% ... se calculeaza diferit impozabilul)

Iar aberatia aia de suma incasata (care ar fi de fapt un castig net ... n-are legatura cu "incasat"-ul) ... aici sunt prea multe de zis despre cel care a inventat-o!

In ultimele variante iti incarca parca ceva campuri, nici nu mai stiu care ... ca astazi a aparut alta versiune :laugh:



#6 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 18 February 2014 - 08:39 PM

Din ce am observat dupa ce am completat declaratia, dupa ce completezi sectiunea E3, E1 si E2 sunt completate automat. Totusi, multe rubrici puteau fi calculate automat. Pana la urma, nu mai depunem Statul de plata la ITM, dar depunem 112 la ANAF, e cam acelasi lucru.



#7 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 09 March 2014 - 11:38 AM

Pentru luna februarie am de completat in declaratia 112 un concediu medical pentru lehuzie. Din cate am citit, se completeaza sectiunile B si D, insa nu mi-e foarte clar ce trebuie sa completez si la ce rubrica. Am citit explicatiile aferente, insa nu se specifica clar in acest caz.



#8 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 18 March 2014 - 10:31 PM

Intre timp am avansat cu completarea declaratiei, insa am ramas la 2 erori si am constatat ca nu sunt calculate bine contributiile, in sensul ca dupa introducerea concediului medical pentru o angajata a aparut randul "(448)- Contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată de angajator pentru persoanele care se află în concediu medical pentru incapacitate de muncă, urmare unui accident de munca".
Presupun ca nu am completat cum trebuie declaratia, altfel nu ar fi trebuit sa apara.
Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi?



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 March 2014 - 08:56 AM

Ai completat ceva la zile indemnizatii pentru accidente de munca sau la alte rubrici care se refera la concediitle platite de cas (tu ai conc.de sarcina platit de FNUASS nu de CAS).



#10 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 19 March 2014 - 08:58 AM

Cred ca problema apare pentru ca am completat concediu medical platit din FAAMBP in loc de FNUASS.



#11 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 19 March 2014 - 09:09 AM

Later edit: Gata, am rezolvat, am scapat de erori. Complicat de completat declaratia 112 pentru concedii medicale. Multumesc Gabi pentru ajutor.



#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 March 2014 - 08:39 PM

Cu placere, ma bucur ca ti-a fost de ajutor.



#13 -ina-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Arad

Postat 28 March 2014 - 06:03 PM

Buna,
Vreau sa fac o rectificativa la 112 pt luna august2013, dar pdf inteligent nu ma lasa sa modific anul in 2013, il tot corecteaza si il face 2014. Cum sa procedez?

Aceasta postare a fost editata de -ina-: 28 March 2014 - 06:04 PM




#14 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 28 March 2014 - 09:48 PM

Nu ti-ai pastrat PDF-ul pentru fiecare luna? Eu asa fac, daca nu reusesti, poti incerca sa descarci o versiune mai veche de aici:

http://static.anaf.r...atii_R/112.html

Eventual incearca cu cea din 19.09.2013.

Aceasta postare a fost editata de cristian nastase: 28 March 2014 - 09:48 PM




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2014 - 12:49 PM

Vezi postarea-ina-, la 28 March 2014 - 06:03 PM, a spus:

Buna,
Vreau sa fac o rectificativa la 112 pt luna august2013, dar pdf inteligent nu ma lasa sa modific anul in 2013, il tot corecteaza si il face 2014. Cum sa procedez?

ai bifat casuta de "rectificativa" ?



#16 -ina-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Arad

Postat 29 March 2014 - 04:08 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 29 March 2014 - 12:49 PM, a spus:

ai bifat casuta de "rectificativa" ?

Da, normal si corecteaza automat anul in 2014...
O sa incerc cu o varianat mai veche. Am salvat si PDF-ul..
Multumesc...

Vezi postareacristian nastase, la 28 March 2014 - 09:48 PM, a spus:

Nu ti-ai pastrat PDF-ul pentru fiecare luna? Eu asa fac, daca nu reusesti, poti incerca sa descarci o versiune mai veche de aici:

http://static.anaf.r...atii_R/112.html

Eventual incearca cu cea din 19.09.2013.
Multumesc...Asa o sa fac, am si PDF-ul salvat...



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2014 - 05:16 PM

mira-m-as sa accepte sistemul ANAF o var. mai veche, online ...
sa dea D-zeu sa fie asa, macar pt rectificativa ! :smile:

eu am facut toate rectificativele pe prg. valabile la momentul intocmirii decl., adica ultima varianta data de ANAF si chiar nu tin minte sa fi trebuit vreodata sa fol. o var. mai veche, cel putin de cand le trimit online, adica de prin 2011 (daca nu ma insel)... dar poate ca n-am avut de refacut decl. din anii trecuti, ci doar din anul curent si de aceea nu mi-a trebuit o var valabila in anul precedent ...

oricum, ciudata chestie ... te rog frumos sa ne spui daca ai rezolvat-o si cum ! :smile:



#18 -ina-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Arad

Postat 29 March 2014 - 09:16 PM

Cred ca ultima varianta are aceasta problema...Am reusit s-o transmit cu varianta anterioara, dar a trebuit sa modific de mana, ca programul imi exporta in ultima varianta...Deci se preiau si cu varianata anterioaara, cel putin rectificativele...



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2014 - 01:57 PM

multumim, Ina ! :smile:



#20 tudor0907

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 12 July 2014 - 05:01 PM

Tichetele de vacanta acordate salariatilor in luna iunie se trec in sectiunea E3 randul 10.Contravaloarea tichetelor de masa ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL