Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 112 - topic 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Declaratia 112 - topic 2014

declaratie 112
35 replies to this topic

#21 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 July 2014 - 08:12 AM

Tichetele de vacanta, de cresa ... etc (adica alte avantaje impozabile) nu se trec separat.

Deocamdata nu-i intereseaza decat cele de masa.
Oricum acea sectiune E3 care inlocuieste fisa fiscala a fost complicata inutil, astia de la metodologie din MF sunt rupti total de realitate.
Iar ultima pozitie cu restul de plata ..... intrece orice imaginatie!



#22 tudor0907

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 13 July 2014 - 03:14 PM

Vezi postareamgabi, la 13 July 2014 - 08:12 AM, a spus:

Tichetele de vacanta, de cresa ... etc (adica alte avantaje impozabile) nu se trec separat.

Deocamdata nu-i intereseaza decat cele de masa.
Oricum acea sectiune E3 care inlocuieste fisa fiscala a fost complicata inutil, astia de la metodologie din MF sunt rupti total de realitate.
Iar ultima pozitie cu restul de plata ..... intrece orice imaginatie!
Deci valoarea tichetelor de vacanta apare in sectiunea E3 astfel ?

Randul14. Venit baza de calcul al impozitului (include si valoarea tichetelor de vacanta)

Randul15. Impozit retinut (impozitul retinut pe valoarea de la randul 14)

Randul16. Suma incasata ( include si valoarea tichetelor de vacanta)




#23 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 July 2014 - 08:22 AM

Da, cam asa.

Acum intelegi prostia cu "suma incasata"?
... care numai incasata nu este :laugh:
... care de fapt este un soi de veniti net real, adica tot castigul net al salarialului (care include si salariul, si tich.de masa, si avantajele tip abonamente/reduceri,si tichetel de vacanta si toate celelalte avantaje impozabile).

Si daca un angajat isi vede anexa asta, apoi sa te tii explicatii si justificari ("da' aici scrie ca am incasat mai mult, unde-i restul de bani?")



#24 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 18 September 2014 - 03:41 PM

Buna,
Incerc sa completez D112 pentru venituri din arenda.
Am completat persoanele care primesc veniturile si am dat "Adauga/Actualizeaza creante".
Au fost inregistrate creantele

(469)-Contribuția individuală de asigurări sociale de sănătate datorată de persoanele care realizează venituri din arendarea bunurilor agricole, în regim de reținere la sursă a impozitului pe venit
(619)-Impozit pe veniturile din arendarea bunurilor agricole

Dar ... la (469) programul cumuleaza sumele CASS de la fiecare arendas. La (619) ramane valoarea 0.
Am descarcat de mai multe ori fisierul de pe site, am completat de mai multe ori datele.

A reusit cineva sa completeze D112 pentru arenda? Si cum?



#25 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 September 2014 - 04:26 PM

Treci cu manutza suma la impozit la (619)
..
Nu-ti completeaza el automat :(



#26 CDiana28

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 October 2014 - 03:54 PM

Buna ziua, ajutati-ma va rog. Ieri am depus la ghiseu D112, iar azi cand am verificat pe portalul ANAF , imi spune ca declaratia are urmatoarele erori:
F: angajator (1)
Eroare fatala de parsare: 'invalid byte 2 of 2-byte UTF-8 sequence.'

Stiti cumva ce vrea sa insemne erorile astea?
Ce ar trebui sa fac mai departe? Le corectez si le redepun in termen de 3 zile, calendaristice sau lucratoare? avand in vedere ca azi e vineri....
Le redepun doar electronic sau si pe hartie?
Pe viitor o sa le depun decat online, dar fiind prima data li-am depus la ghiseu
Multumesc anticipa



#27 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 October 2014 - 11:36 AM

Ai folosit diacritice in denumiri !
Corecteaza si depune din nou o declaratie initiala – pana nu depui o declaratie initiala valida nu se depune rectificativa



#28 Octavian.C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 October 2014 - 11:34 PM

Buna ziua!
Incerc sa aflu modul corect de copletare a declaratie 112,in legatura cu un concediu medical.
Cineva de aici a afirmat ca a reusit sa rezolve aceasta dilema.
Apreciez orice indicatii si ghiduri care sa ma ajute, caut de ore bune o rezolvare, si n-am reusit nimic, nici n-am gasit vreo sursa explicita pe web.
Multumesc!



#29 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 26 October 2014 - 08:23 PM

Eu am avut de calculat un concediu medical pentru un angajat in concediu de sarcina.
Oricum, da mai multe detalii despre problema ta si voi incerca sa te ajut, daca stiu.



#30 Octavian.C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 October 2014 - 08:53 PM

Este vorba de asemenea despre concediu de sarcina.
3 zile intr-o luna, plus urmatoarele 2 luni toate zilele concediu.
E prima oara cand lucreaza la asa ceva, iar codurile de eroare pe care le returneaza nu ajuta la identificarea completa a problemei ( mie imi par codate doar pentru ochiul celor care au facut formularul).

PS. scriu pentru o ruda, ea e contabilul in cauza, insa nu stie sa apeleze la forumuri.



#31 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 29 October 2014 - 09:20 AM

Trebuie detaliile complete, gen salariul tarifar, luna pentru care se completeaza (banuiesc ca septembrie) si nu in ultimul rand care sunt erorile generate.



#32 anys1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 November 2014 - 08:53 PM

in 2014 cum completam sarcina si lauzie in decl 112?



#33 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 02 November 2014 - 10:06 PM

La sectiunea B1, randul 6, completezi numarul de ore suspendate in luna curenta.
Sectiunea B3, randul 1 (1. Zile Indemnizații în condiții normale), se trec zilele de concediu de sarcina, la fel si la randul 5 (5. Total zile lucratoare concediu medical (cf OUG 158/2005)
Apoi urmeaza calculul, pe care il faci dupa instructiunile de mai sus. Nu uita sa completezi toate informatiile legate de certificatul de concediu medical.



#34 anys1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 November 2014 - 04:14 PM

MULTUMESC, ABIA ACUM AM VAZUT MESAJUL.SUNT UN NOU MEMBRU SI INCA NU MA DESCURC CU ACEST FORUM.



#35 LIDIOARA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 November 2014 - 12:35 PM

A făcut cineva D112 rectificativă în urma unei hot. judec. definitivă și irevocabilă?
În situația în care prin rectificativă contribuțiile sunt mai mari, în fișa de plătitor de la ANAF curg penalitățile și dobânzile?
Mulțumesc.



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2014 - 11:40 AM

DA, in cazul rectificarii prin majorare a sumelor declarate initial, se vor aplica accesoriile aferente partii majorate si, evident, neachitate in termenul legal.
accesoriile se vor calcula incepand cu data la care sumele rectificate ar fi trebuit raportate initial - nu data rectificarii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL