Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu postnatal urmat de cic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu postnatal urmat de cic


3 replies to this topic

#1 b1anca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 31 January 2014 - 08:46 AM

Buna ziua

Am o salariata care este in concediu postnatal pana in data de 31 ianuarie 2014 - vineri ( in total are 123 zile de concediu de sarcina si lauzie) urmand sa intre in concediu de ingrijire copil ulterior acestui concediu medical.

Intrebarea mea este : suspendarea contractului de munca pentru cresterea si ingrijirea copilului se face incepand cu ziua imediat urmatoare (adica sambata) sau cu ziua urmatoare lucratoare ( luni) ?

va rog, e urgent !

Va multumesc frumos.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2014 - 07:24 PM

Dupa parerea mea, suspendarea trebuie facuta cu ziua urmatoare chiar daca e sambata.
In acest sens, decizia va fi intocmita luni (data deciziei), insa cu intrare in vigoare sambata (data suspendarii), presupunand ca nici pers. care se ocupa de RU si nici directorul/patronul/admin. nu au fost la serviciu sambata, deci pontati si platiti pt activ. desfasurata - pt a putea semna acest document.
Nu uita de cererea salariatei de suspendare a CIM pt CIC si docum. necesar atasat (copie certif. nastere).




#3 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 18 June 2014 - 09:19 AM

Buna ziua! Angajata mea termina concediul postnatal la 30 iunie urmand sa intre in CIC cu 1 iulie 2014. Luna aceasta vrea sa depuna dosarul pentru CIC si ii trebuie printre altele si decizia de suspendare a CIM. Mi-a facut cerere de suspendare CIM. Eu pot sa fac decizia se suspendare luna asta ca sa ii pot da actul necesar? Daca da, cu cat timp inainte de suspendare (1 iulie) trebuie facuta decizia? Revisalul stiu ca se trimite pana la 20 ale lunii iulie. Va multumesc!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2014 - 02:30 PM

dupa parerea mea, DA ! ii poti face decizia de suspendare care va intra in vigoare pe data de 1 iulie. :smile:
Data intocmirii va fi data emiterii, iar data de aplicare va fi cea de 1.07.2014.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL