Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant 31.12.2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bilant 31.12.2013


20 replies to this topic

#1 pvcc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 February 2014 - 07:59 PM

Buna ziua,

Am depus un bilant la 31.12.2013 care, de altfel, a fost validat corect de catre programul PDF, insa la depunerea lui pe site-ul ANAF (pe e-guvernare) mi-a dat o recipisa cu o serie de erori.
Din cate am observat erorile se afla in F30, dar ce nu inteleg eu, este cum citesc unde se afla eroarea, avand de exemplu urmatoarea eroare data de recipisa:

eroare regula: F30_37:F30_0611('lipsa')=F30_0621 + F30_0631 + F30_0641 + F30_0651 + F30_0661 + F30_0671 + F30_0681(1200)

Pe langa aceasta eroare mai am si altele, la fel codificate, dar ca idee de principiu, ce inseamna cele ":" (doua puncte) dintre F30_37 si F30_0611, si ce inseamna 0611, ca 37 presupun ca o fi randul 37?

Va multumesc!



#2 IlSimonisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 05 February 2014 - 09:05 PM

Gata cu bilantul? Eu stiam ca pe site-ul anaf tot apar versiuni pana inaintea datei de depunerie. Orice pdf. cu situatiile financiare, cel putin asa am lucrat eu de cand au aparut xml-urile si pdf-urile la bilanturi, la iesire iti face verificarea si iti afiseaza lista de erori, daca exista, daca nu inseamna ca e ok.
Ai atasat toate documentele cerute? De fapt, mai intai trebuia sa intreb, ai mai salvat si transmis vreun bilant inafara acestuia? Daca raspunsul tau este afirmativ, sa fie erore de conexiune la anaf? Dar cam multe erori...




#3 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 February 2014 - 10:31 PM

pai de unde ai formularul pt 31.12.2013 ?
ca pe anaf nu e la ora asta
http://www.anaf.ro/a...EvZ0FBIS9nQSEh/



#4 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 February 2014 - 09:51 AM

si formularul :))) publicat in viitor "publicat în data de 06.05.2014"

http://static.anaf.r.../1002_2013.html



#5 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 07 February 2014 - 11:28 AM

Dar unde te-ai grabit asa cu bilantul?
ADITA



#6 aer

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 February 2014 - 01:30 PM

Si eu caut pe site-ul Anaf, si nu doar acolo, formularul de bilant pentru asociatii fara scop patrimonial, forma lunga.
Nu a aparut inca nimic.
In mod normal, bilantul trebuie aprobat de AGA.
Ce or astepta finantele publice pentru a-l publica?



#7 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2014 - 02:37 PM

Vezi postareaaer, la 26 February 2014 - 01:30 PM, a spus:

Si eu caut pe site-ul Anaf, si nu doar acolo, formularul de bilant pentru asociatii fara scop patrimonial, forma lunga.
Nu a aparut inca nimic.
In mod normal, bilantul trebuie aprobat de AGA.
Ce or astepta finantele publice pentru a-l publica?
http://static.anaf.r.../1014_2013.html



#8 aer

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 February 2014 - 10:40 AM

Vezi postareacosmin0304, la 26 February 2014 - 02:37 PM, a spus:

Vezi postareaaer, la 26 February 2014 - 01:30 PM, a spus:

Si eu caut pe site-ul Anaf, si nu doar acolo, formularul de bilant pentru asociatii fara scop patrimonial, forma lunga.
Nu a aparut inca nimic.
In mod normal, bilantul trebuie aprobat de AGA.
Ce or astepta finantele publice pentru a-l publica?
http://static.anaf.r.../1014_2013.html

Va multumesc.
Si ca sa nu dezmint zicala, conform careia "ii dai omului un deget si iti ia toata mana", trebuie sa va spun ca nu reusesc sa deschid pdf-ul iar cele 4 arhive nu contin niciun executabil.
Ce imi scapa?
Multumesc inca o data.



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 February 2014 - 10:58 AM

Arhivele sunt pentru validator, pentru cei care "fac" bilantul din alte aplicatii. Teoretic nu se descarca , validatorul isi face singur descarcarea la actualizare.

Dvs. trebuie sa descarcati pdf-ul (nu sa-l deschideti!). Click dreapta pe softA si apoi click pe ceva de genul "save target as " , sau "descarca ..." sau cum o apare in browser-ul (si limba) folosit.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 28 February 2014 - 10:58 AM




#10 aer

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 February 2014 - 03:15 PM

Va multumesc foarte mult.
Am reusit.
Si eu care ma consideram un utilizator rezonabil al comp, internetului etc
Este evident ca ANAF-ul a inteles ca breasla contabililor este una tare priceputa la softuri.
Bilantul este sub aceasta forma de ani de zile, dar eu am luat o pauza si am uitat.
:-)



#11 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2014 - 12:25 PM

Buna ziua, am urmatoarea situatie: garantii primite respectiv acordate inregistrate in conturile 167 si 2678. Unde se inregistreaza acestea in bilant:
1. contul 2678 la rd.3 formular 10, imobilizari financiare si in formularul 40, rd.imobilizari financiare, iar in nota explicativa nr.5 la creante din active imobilizate, rd.4 si 5? nu se trece in formularul 10 la rd. 6 creante.
2.cont 167 in formularul 10 si in nota explicativa 5 se trece la termen intre 1 si 5 ani sau sub 1 an? suma provine de peste 1 an si nu se stie cand se va regla.
Multumesc



#12 ionu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 17 April 2014 - 04:09 PM

Buna ziua!
Am depus un bilant la 31.12.2013 online validat fara erori si semnat electronic, insa dupa depunere a aparut mesajul "Fisierul depus nu este un document valid.Eroare PDF-fisier completat eronat sau fisier alterat.Campul 'Suma control'<totalPlata_A>este nul." Stie cineva ce inseamna asta.P.S. Am verificat campul si corespunde cu valoarea capitalului social care este completat si nu este nul. Multumesc!



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 April 2014 - 01:21 PM

Posibil sa fie de vina versiunea programului, fa transfer in noua versiune descarcata de pe site si retransmite- ver. noua din data de 17.04.2014



#14 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 01 May 2014 - 09:45 AM

A aparut si pentru S1023 Bilanţ instituţii financiare nebancare (I.F.N.-uri) programul pentru decembrie 2013?



#15 anamaria.g

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 May 2014 - 04:23 PM

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu o idee ce sa verific pentru ca la intocmire bilant am necorelatie intre:
F10 R 41 C.2 <> F10 R(13-14-15-17-21-22) C2 , adica 7191<>22717
Suma este mare ,am verificat si partea de sus a bilantului si cea de jos.
Nu imi dau seama ce nu vad si nu stiu ce sa mai verific ca sa ii dau de capat.
In rest toate corelatiile dau
Multumesc anicipat



#16 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 May 2014 - 08:20 PM

Uita-te daca ai adunat unde trebuie soldurile conturilor in functie de tipul lor (soldul debitor pe un rand, cel creditor pe alt rand).
Sa nu fie ceva legat de datorii (mai mici de un an/mai mari de un an) sau venituri in avans .... sau de 4428 (unde poti sa ai si analitic cu sold debitor si analitic cu sold creditor) ... desi asta n-ar trebui sa influenteze.

Iar dupa ce rezolvi ... daca iti dau corelatiile in bilant, nu inseamna neaparat ca este si corect intocmit!


PS: Postac ... ar trebui introdus in COR un cod pentru aceasta meserie :laugh:
Vor fi din ce in ce mai multi "angajati" pe acest post, deja sunt foarte multi care castiga o paine din asta (desi doar un procent infim sunt profesionisti).



#17 alin70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 May 2014 - 11:42 AM

Buna ziua,

Daca o societate a indeplinit timp de 4 ani criteriile pentru auditarea situatiilor financiare, iar la finalul anului 2013 nu le mai indeplineste, este obligata sa-si auditeze situatiile financiare pentru acest an?

De asemenea, daca exista vreo prevedere legata de situatiile financiare 2013, in ipoteza ca in februarie 2014 s-a deschis procedura de insolventa a aceastei societati?

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de alin70: 05 May 2014 - 11:43 AM




#18 *ivonne*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 06 June 2014 - 12:11 PM

Buna ziua!

Anul acesta am avut ginionul e a avea probleme personale si am fost nevoita sa depun bilantul aferent anului 2013 in mare graba...pe ultima suta de metrii...Din pacae verificandu-l acum...imi au seama ca am ramas cu sold in contul 542. Stiu ca trebuia sa fac nota 461=542.....insa acum e pea tarziu si nu stiu cum sa prcedez....
Sa fac nota in contabilitate?...in bilant ramane la rd.8 la casa si conturi la banci inclus...
Ce ma sfatuiti sa fac ?
Multumesc anticipat!!!!



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2014 - 01:29 PM

in locul tau, as lasa-o asa fiindca daca iti va trebui bilantul la ceva, e posibil sa-ti ceara si balanta si atunci nu se mai potrivesc soldurile, inclusiv cu registrul inventar la 31.12.2013.
dupa parerea mea, nu e nimic grav ca nu ai transferat soldul lui 542 in 461. :smile: nu-ti mai fa atatea probleme pt asta ! sper ca ti-ai rezolvat cu bine pbl. personale.
:biggrin:



#20 *ivonne*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 06 June 2014 - 01:50 PM

Multumesc din suflet si pentru parerea dumneavoastra si pentru gandurile bune!!!!! Problemele sunt in curs de rezolvare :smile:
O zi frumoasa!

Aceasta postare a fost editata de *ivonne*: 06 June 2014 - 01:50 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL