Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate scoala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contabilitate scoala


16 replies to this topic

#1 lili.ana.10

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 February 2014 - 05:34 PM

sunt contabila la o scoala generala. am cumparat un carnet de cec de la trezorerie. plata am facut-o prin ordin de plata, dar nu am factura.
va rog frumos sa-mi spuneti cum fac inregistraraea contabila



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 19 February 2014 - 02:07 PM

Pentru carnetul de CEC trezoreria nu emite factura.
Inregistrarea intrarii:3028=401
plata: 401=banca cu sursa de finanatre, art. alin. bugetar.




#3 adrian valeanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 March 2014 - 12:31 PM

sunt contabil la un liceu care are toate cele trei cicluri: primar, gimnazial si liceal. Bugetul il am aprobat global dar evidenta contabila trebuie tinuta, incepand cu 1 ian.2014 separat pt cele trei cicluri. Va rog respectuos sa-mi spuneti cum procedez, avand in vedere faptul ca am dubla subordonare, primarie si inspectorat, va multumesc mult.



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 04 March 2014 - 02:38 PM

In primul rand va defalcati bugetul pe cicluri de invatamnt, sau faceti o deparatjare pin zone si purtatori de cheltuiala/venit, care sa va ajute la centralizarea veniturilor si cheltuililor. Si, imbinat cu celelalte, faceti si o departajare pe surse de finanatre(buget local si buget de stat) pentru ca asa va trebui sa faceti si raportarile.



#5 loredana loricica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 March 2014 - 09:58 PM

vreau sa stiu cecul de la ce art sau aln il platesc, luand cazul de mai sus (contabilitate scoala). daca trezoreria nu emite facura at inregistrez 3028 cu 770, pot da in consum cecul 6028 cu 3028



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 13 March 2014 - 10:51 AM

Eu, pe baza exemplarului cereii catre trezorerie pentru eliberarea CEC-lui, fac receptia , iar curtea, cand a venit in 2012, nu a zis nimic.
3028.20.01.01=401, iar plata tot din 20.01.01



#7 Mara-Dv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 May 2014 - 11:23 AM

Vezi postareaadrian valeanu, la 04 March 2014 - 12:31 PM, a spus:

sunt contabil la un liceu care are toate cele trei cicluri: primar, gimnazial si liceal. Bugetul il am aprobat global dar evidenta contabila trebuie tinuta, incepand cu 1 ian.2014 separat pt cele trei cicluri. Va rog respectuos sa-mi spuneti cum procedez, avand in vedere faptul ca am dubla subordonare, primarie si inspectorat, va multumesc mult.

Sunt in aceeasi situatie la o scoala gimnaziala cu 3 cicluri de invatamant (prescoalr, primar si gimnazial). La inceputul anului, inainte de a avea bugetul, am hotarat impreuna cu ordonatorul principal de credite si trezoreria de care apartinem, sa mergem pe un singur buget (capitol). Asa ca am mers pe treapta cea mai inalta de invatamant, 65.04.01. Este mult mai simplu si mai util pentru toata lumea, mai ales la salarii.



#8 Mara-Dv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 May 2014 - 11:43 AM

Vezi postarealoredana loricica, la 11 March 2014 - 09:58 PM, a spus:

vreau sa stiu cecul de la ce art sau aln il platesc, luand cazul de mai sus (contabilitate scoala). daca trezoreria nu emite facura at inregistrez 3028 cu 770, pot da in consum cecul 6028 cu 3028

Si eu, pe baza exemplarului cereii catre trezorerie pentru eliberarea CEC-lui, fac receptia si bon de consum, plata din 20.01.01, NC 302.08.00 - 401.01.00, 602.08.00 - 302.08.00, 401.01.00 - 770.00.00.02.



#9 cristi mot

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 February 2015 - 10:33 AM

Va rog sa ma ajutati, sunt nou si nu stiu.... Trebuie sa inregistrez in contabilitate niste manuale digitale si program informatic inca nu am primit; ce fac in cazul asta, le inregistrez scriptic? Nici documente nu am... Va rog un raspuns, care sunt pasii de urmat.... Multumesc



#10 adela75

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 March 2015 - 03:21 PM

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu o inregistrare,
am incasat c/v garantie de participare si caiet de sarcini pt participare la licitatie.



#11 Larisa Ion

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 March 2015 - 12:02 PM

Buna ziua,
Am nevoie de o solutie pentru urmatoarea speta:
Contabilul scolii si-a dat demisia din functie. in perioada de preaviz a acesteia s-a organizat concurs dar nu s-a prezentat nimeni avand in vedere ca norma nu este intreaga(0.50), salariul foarte mic. Personalul din cadrul primariei de care apartine unitatea de invatamant sunt functionari publici, deci in incompatibilitate de a prelua si functia de contabil scoala, iar din cadrul unitatii de invatamant nu i se poate delega niciunui salariat atributiile aferente acestui post deoarece nu are nimeni pregatirea necesara si nici nu este dispus nimeni sa preia aceste atributii.Cum se poate rezolva aceasta situatie avand in vedere ca intreg procesul de invatamant este intrerupt?



#12 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 26 March 2015 - 01:19 PM

Puteti opta pentru contractarea unei fime de prestari servicii (expert contabil), pana la ocuparea postului prin concurs.



#13 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 09 September 2015 - 06:40 PM

buna ziua

are cineva o monografie contabila pentru principalele operatiuni in cadrul unei scoli? pt cineva care a lucrat in domeniul privat, contabilitatea institutiilor publice poate crea mari batai de cap... cu atat mai mult cu cat s-a schimbat planul de conturi iar omfp 1917 este incarcat cu foarte multe precizari vis-a-vis de acea modificare....



#14 Bodor Ramona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 November 2016 - 10:38 AM

buna, este cineva care ar putea sa ma ajute un pic cu o monografie contabila privind bugetul unui liceu? ccare sunt inregistrarile contabile?



#15 steffs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 November 2016 - 03:16 PM

Buna ziua,as dori o monografie contabila pentru evidenta la o scoala.Mentionez ca am lucrat doar in domeniul privat.
Va multumesc



#16 cristi mot

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 December 2016 - 11:06 AM

Buna ziua,

Sunt contabil la o scoala generala si am cumparat diverse produse si servicii de la agenti economici in limita bugetului aprobat.
Intreabarea este daca trebuie sa fac plati prin SEAP, sau cand trebuie sa ma inregistrez in sistem... Nu mi-e clara treaba, am citit legea 98/2016 dar nu sunt lamurit.

Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.



#17 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 23 December 2016 - 11:53 AM

Prin seap se face achizitia nu plata.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL