Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura lipsa, plus la inventar in gestiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Factura lipsa, plus la inventar in gestiune

9 replies to this topic

#1 -Oana-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:AG

Postat 07 February 2014 - 05:03 PM

Buna ziua!

Va supun atentiei urmatoarea situatie:
La 31.12.2013, in urma inventarului s-au gasit marfuri care nu au fost inregistrate in gestiune in momentul receptiei si nici facturile corespunzatoare in contabilitate. Am solicitat furnizorului facturile aferente. Pentru a regla acesta situatie, pot inregistra in 2014 aceste facturi in contul 371, fiind vorba de marfa?Cunosc prevederile OMF 3055 referitoare la inregistrarea erorilor semnificative in contabilitate prin inregistrarea lor in contul 117.Deasemenea stiu ca trebuie sa fac rectificative la D394, iar referitor la decontul de TVA, pot veni pe regularizare in luna ianuarie?

Va multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2014 - 03:17 PM

ca sa faci rectificativa la declaratia 394 trebuie sa se fi schimbat ceva in datele de raportat, ori daca tu faci corectia erorii in 2014 inseamna ca in 2013 datele raportate in D394 corespund cu facturile primite in per. respectiva.
corect ar fi ca fact. sa fie inreg. in evidenta contabila a lunii in care au fost emise si abia apoi sa faci rectificativa la 394.

mai mult, de vreme ce dif. au fost constatate cu ocazia inventarierii, corectiile trebuie facute in per./ anul la care se refera omisiunea fiindca astfel se corecteaza totul : stoc, inreg., sold fz., etc ...
pana la valorificarea definitiva a inventarului nu puteati incheia anul 2013 si nici bilantul, deci inca mai pot fi operate corectii ale gestiunii din anul trecut pe seama conturilor anului trecut.

ar mai fi o varianta : sa incarci gestiunea in 2013 prin ct. 408 "furnizori - facturi nesosite", apoi sa inreg. fact. prin 408=401 in 2014 si sa le cuprinzi in D394 chiar in luna in care ai inreg. intrarea fact., insa va ramane dif. intre ce a raportat fz. tau in D394 pt 2013 si ce ai raportat tu - caz in care riscul unui control creste substantial, asta fiind si baza unor controale incrucisate.

alte pareri, va rog ??




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 February 2014 - 12:17 PM

In acest caz corectarea soldului de marfa nu are implicatii fiscale asupra anului anterior- nu genereaza profit sau pierdere dar determina schimbarea situatiilor financiare aferente exercitiului precedent deoarece marfa este existenta in stoc, nu este vanduta; in opinia mea, corectarea omisiunii se poate efectua astfel:
- intrarea in gestiune se evidentiaza - in urma inventarierii prin 408, iar lichidarea contului 408 se face la data primirii Facturii;
- rectificativa D394 aferenta datei intocmirii facturii;
- TVA aferent – evidentiat la rubrica de regularizari a perioadei in care s-a primit afctura
In cazul in care suma este semnificativa, corectia se face la data constatarii omisiunii prin inregistrarea 371=1174, iar la data primirii facturii se face inregistrarea 1174=371 si inregistrarea normala a facturii prin 401 - marfa nefiind vanduta nu influenteaza profitul impozabil al anului 2013, nu implica corectarea D101, fiind doar o eroare/omisiune de inregistrare contabila.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2014 - 12:54 PM

din enuntul initial al pbl. nu reise ca toata marfa intrata fara acte in 2013 ar fi stoc in 2014 (cel putin eu n-am inteles asta), asa ca este posibil ca o parte din ea sa fi fost vanduta chiar in 2013 ... caz in care avem si o dif. de chelt. la ct. 607.

cred ca ai o eroare in nota contabila 371=1174, ea ar trebui sa fie 371 = 401 si numai descarcarea de gest. sa se faca prin ct. 1174, astfel : 1174 = 371 (1174 in loc de 607)
daca faci 371 = 1174 si 1174 = 371, operatiunile se anuleaza reciproc.

ms frumos pt interventie ! :biggrin:



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 February 2014 - 01:52 PM

Nu este vorba despre anulare-sumele raman in rulajele conturilor
In cazul in care nu exista factura ptr. intarea marfurilor in stoc se face nota contabila 371=1174, inregistrare in anul curent, suficienta ptr. evidentierea si reglarea stocului de marfa aferent perioadei fiscale precedente daca marfa nu a fost vanduta. Ulterior acestei inregistrari apare Factura de achizitie, care se inregistreaza tot in anul curent, prin 401 si se inchide 371 ptr. a nu dubla suma de achizie, prin inregistrarea 1174=371; in cazul in care se analizeaza si suntem in cazul in care marfa/o parte din marfa a fost vanduta in 2013 se evidentia prin 1174 doar diferenta de cheltuiala, adica 1174=371 cu suma costului marfii vandute si implicit recalcularea impozitului pe profit si rectificarea D101.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2014 - 02:55 PM

daca toate inreg. se fac numai in 2014, eu as inreg. asa (vorbind strict de conturile 371, 401, 1174, 607):

- intrare marfa : 371=401 (exista factura, dar ea nu a fost inreg. in 2013)
- descarcare gest. marfa 2013 : 1174 = 371 (daca e cazul) - se fol. contul 1174 in loc de 607 !!
- descarcare gest. marfa 2014 : 607 = 371

... si atat !! :smile:

in 2014, in urma acestor inreg. va avea:
- 401 in sold corect
- 371 in sold la zi
- 1174 incarcat cu chelt. (contului 607) afer. 2013

daaar... , repet, eu as fi mai riguroasa si as inreg. ce trebuie in 2013, asa cum am zis in primul mesaj.
e corect sa inreg. omisiunea si in 2014 - prin contul 1174, insa apar niste neconcordante la D394, intre fz. si client.
mi-am explicat pct. de vedere, nu mai revin ... :smile:



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 February 2014 - 06:28 PM

desigur-daca factura exista; din titlul topicului si din cele relatate de user am dedus ca nu exista deocamdata nici o factura – „am solicitat furnizorului facturile aferente”=citat, dar marfa trebuie inregistrata in contabilitate in 2014, caz in care va exista sigur un decalaj (o luna, doua, un an..) intre data inregistrarii marfii – plus de inventar si data inregistrarii unei facturi- cea initiala aparuta ulterior uitata in sertar sau una noua care sa inlocuiasca factura lipsa; eu asa am tratat cazul- date amanuntite, clare nu avem ca sa putem trata cazul in evolutia lui.



#8 -Oana-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:AG

Postat 20 February 2014 - 01:40 PM

Va multumesc mult pentru pareri, si vin cu precizarile de rigoare:
- marfa s-a gasit "fizic" in urma inventarului , nu a fost vanduta in anul 2013 fiind depozitata intr-un loc separat, din cauza aceasta nici nu s-a sesizat nimeni de plusul ei pana la inventar.
- am mers apoi pe invenatrierea soldului la furnizor si asa am gasit ca facturile nu apareau in evidenta noastra contabila;
- nimeni nu stie unde s-au pierdut facturile, si ca atare am solicitat furnizorului copii ale facturilor, pe care la momentul de fata le-am si primit cu mentiunea "conform cu originalul".
Ca atare, cum sa procedez cu reglarile de deconturi, solduri la marfa, si declaratiile informative D394?
Va multumesc!



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2014 - 03:28 PM

dupa parerea mea, daca marfa apare in inventarul la 31.12.2013 NU ai cum s-o "omiti" in evidenta contabila a anului 2013.
eu zic ca esti obligata sa o inreg. la data inventarului cand ti-a aparut ca un plus de inventar.
mai mult, cred ca trebuie inreg. in 2013 si pt a fi prinsa in soldul din bilant, posturile din bilant trebuind sa coincida cu cele din registrul inventar - registru care se completeaza pe baza inventarierii patrimoniului.
mai este si pbl. extrasului de cont primit de la fz. respectiv, in care o sa apara fact. pe care tu nu le ai in sold la 31.12.2013 si va trebui sa-i trimiti nota explicativa, adica alta complicatie inutila.

daca nu optezi pt inreg. in dec. 2013, atunci o rezolvi in 2014 doar cu nota contabila 371 (si tva, daca e cazul) = 401; lucrurile sunt mai comode asa fiindca nu ai chelt. cu marfa vanduta, dar nu sunt si suficient de riguroase din motivele aratate mai sus.

in ambele cazuri vei avea "decalaj" la D394, iar pt var. cu dec. 2013 mai ai si rectificativa de facut, dar macar nu mai treci in alt an.
de asemenea, va trebui sa faci regularizarea de TVA in decontul pt. ianuarie 2014 (ca pe cel pt dec. l-ai depus deja) - daca esti platitoare de tva.

in concluzie, eu n-as lasa marfa asta neinreg. in 2013 (linistita vei putea accepta si extrasul de conta al fz., pt soldul de sfarsit de an), dar e adevarat ca-s excesiv de prudenta cu evidenta contabila - suflu si-n iaurt :blush: si uneori poate ca nu e cazul sa fiu chiar asa, insa pt linistea mea adopt var. pe care le consider ca au riscul cel mai mic !

tu faci cum crezi ca e mai bine pt tine... :smile: si tine cont ca Lexiroxi este o profesionista de exceptie, deci te poti baza pe sfaturile ei.



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 March 2014 - 01:27 PM

Otilia iti multumesc mult pentru apreciere
Mult respect- esti un trainer de exceptie, contribuind la imbunatatirea cunostintelor forumistilor
O Primavara frumoasa






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL