Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casa de marcat mobila - taxi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Casa de marcat mobila - taxi

taxi
  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 leorot

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 February 2014 - 10:41 AM

Buna ZIUA,

Supun atentiei urmatoarea problema: soferul de taxi incaseaza contravaloarea curselor, o inregistreaza in casa de marcat, insa conform intelegerii dintre mine si el preda o suma fixa pe zi, de 50 de lei. In decurs de 3 luni a acumulat treptat o restanta totala de 800 de lei. Eu nu reusesc sa il determin sa imi predea acesti bani, singura solutie fiind sa il dau afara, el avand contract de munca.

Intrebare: cum procedez in contabilitate cu sumele incasate de catre sofer si nepredate catre mine ? Exista un cont in care sa inregistrez acesti bani pe care urmeaza sa ii primesc, intr-un fel sau altul ? * judecata, dosar penal etc *

daca inregistrez ceea ce se afla pe casa de marcat in registrul de casa asta echivaleaza cu incasarea banilor de catre mine, dpdv legal. deci iese din calcul inregistrarea sumei de 800 lei in registrul de casa, cu toate ca aceasta suma se regaseste pe casa de marcat.

va multumesc pentru timpul si interesul acordat.


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL