Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Penalitatea de NEdeclarare ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Penalitatea de NEdeclarare !


3 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2014 - 08:16 PM

credeati ca domnii guvernanti au renuntat la jacmaneala daca au eliminat obligativitatea certificarii decl. fiscale ?? daca asa ati crezut .... ei, bine, v-ati inselat ! :sad:

oameni buni, ia cititi si va minunati, daca va mai poate uimi ceva in tara asta ... :blink: :wacko:

Vezi postareacosmin0304, la 15 February 2014 - 05:00 PM, a spus:

Proiect Ordonanţă de urgenţă pentru modificarea şi completarea unor acte normative şi alte măsuri fiscal-bugetare - precizăm că prezentul proiect de ordonanţă reprezintă forma refăcută a proiectului Proiect Ordonanţă a Guvernului pentru întărirea disciplinei financiare privind operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar şi pentru modificarea unor acte normative , ca urmare a preluării Capitolului I – Măsuri pentru întărirea disciplinei financiare privind operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar şi a Art. 32. referitor la completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plată, de la Capitolul II – Modificarea unor acte normative, în proiectul de Lege pentru întărirea disciplinei financiare privind operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plată, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr.250/2003 cu modificările ulterioare, publicat pe site-ul Ministerului Finanţelor Publice în data de 10.02.2014 - publicat în data de 14.02.2014


.............................................................................
„ARTICOLUL 1202

Penalitatea de nedeclarare în cazul creanţelor fiscale administrate de organele fiscale din cadrul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală


(1) Pentru obligaţiile fiscale principale nedeclarate de contribuabili şi stabilite de organele de inspecţie fiscală prin decizii de impunere, contribuabilii datorează o penalitate de nedeclarare, astfel:
a) de 10% din obligaţiile fiscale principale nedeclarate de contribuabil şi stabilite de organele de inspecţie fiscală prin decizii de impunere, dacă suma stabilită nu depăşeşte 10% faţă de fiecare creanţă fiscală declarată de contribuabil în declaraţia aferentă unei perioade fiscale;
b) de 25% din obligaţiile fiscale principale nedeclarate de contribuabil şi stabilite de organele de inspecţie fiscală prin decizii de impunere, dacă suma stabilită depăşeşte 10% faţă de fiecare creanţă fiscală declarată de contribuabil în declaraţia aferentă unei perioade fiscale.
(2) Cu excepţia situaţiei prevăzute la alin. (4), penalitatea de nedeclarare este 100.000 lei ori de câte ori prin aplicarea procentelor potrivit alin. (1) aceasta depăşeşte 100.000 lei.
(3) Penalitatea de nedeclarare stabilită potrivit alin. (1) sau (2) se reduce, la cererea contribuabilului, cu 50% dacă obligaţiile fiscale principale stabilite prin decizie:
a) se sting prin plată sau compensare până la termenul prevăzut la art. 111 alin. (2);
b) sunt eşalonate la plată, în condiţiile legii. În acest caz, reducerea se acordă la finalizarea eşalonării la plată.
(4) Penalitatea de nedeclarare prevăzută la alin. (1) se majorează cu 100% i în cazul în care obligaţiile fiscale principale au rezultat ca urmare a săvârşirii unor fapte de evaziune fiscală, constatate de organele judiciare, potrivit legii.
(5) Aplicarea penalităţii de nedeclarare prevăzută de prezentul articol nu înlătură obligaţia de plată a dobânzilor şi penalităţilor de întârziere prevăzute de prezentul cod.
(6) Penalitatea de nedeclarare este creanţă fiscală accesorie în sensul prezentului cod şi constituie venit al bugetului de stat. Penalitatea de nedeclarare prevăzută la alin. (1) se stabileşte prin decizie.
(7) Organul fiscal nu stabileşte penalitatea de nedeclarare prevăzută de prezentul articol dacă aceasta este mai mică de 50 de lei.
(8) Penalitatea de nedeclarare nu se aplică dacă:
a) obligaţiile fiscale principale nedeclarate de contribuabil şi stabilite de organele de inspecţie fiscală prin decizii de impunere rezultă din aplicarea de către contribuabil a unor prevederi ale legii fiscale evident neclare. Prevederile legii fiscale sunt evident neclare în situaţia în care contribuabilul şi organul fiscal sunt în dezacord cu privire la modul de aplicare a prevederilor legale la o situaţie de fapt fiscală;
b) obligaţiile fiscale principale nedeclarate de contribuabil şi stabilite de organele de inspecţie fiscală prin decizii de impunere rezultă din aplicarea unor prevederi ale legii fiscale, de către contribuabil, potrivit îndrumărilor emise de administraţia fiscală reprezentând norme, instrucţiuni, circulare, opinii şi alte asemenea documente.
(9) Procedura de aplicare a prezentului articol se aprobă prin ordin al ministrului finanţelor publice.”




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2014 - 10:55 AM

Sa vezi acum jecmaneala la controale ... cate diferente vor inventa doar sa sara de pragul de 500 lei (sa le dea peste 50 lei penalizarea) :angry2:
Acum le va da mana sa vina sa verifice chiar si un an, ca te capsusesc cu accesorii substantiale ... nu doar acei 0.6%

PS: Otilia, au eliminat certificarea oficial ? Ai vre-o informatie "pe surse" , cand se publica?
Am cunostinte cu ONG-uri care trebuie sa predea 101 pana pe 25 febr. ... si tare bine ar fii sa stim sigur.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2014 - 11:08 AM

Vezi postareamgabi, la 16 February 2014 - 10:55 AM, a spus:

PS: Otilia, au eliminat certificarea oficial ? Ai vre-o informatie "pe surse" , cand se publica?
Am cunostinte cu ONG-uri care trebuie sa predea 101 pana pe 25 febr. ... si tare bine ar fii sa stim sigur.
nu e vb de info "pe surse", ci de cum arata noul proiect de ordonanta - vezi topicul cu suspendarea/abrogarea certificarii. :smile: discutam acolo, ca sa nu amestecam subiectele, da ?

legat de penalitatea de nedeclarare, art. 8 mi se pare uimitor din cel putin 3 pdv :
1. admit PUBLIC ca au emis prevederi legale neclare !! pt. mine una, aceasta autocritica mai indirecta nu repara anii multi in care mi-am tocat nervii cu prostiile lor.
2. o stam la discutii cu "organul" mult si bine si nu vom fi de acord unii cu altii, prin urmare nu vor putea aplica penalitatea cf. enuntului din articol
3. au adoptat o reglementare de bun-simt elementar : daca ai un punct de vedere emis de MF (bun / prost, asa cum e) si l-ai aplicat, atunci nu te mai poate penaliza ! era chiar culmea sa te penalizeze pt greselile lor, dar probabil ca au existat cazuri destul de dese in care la controale nu s-au admis solutii emise in scris de la asistenta contribuabil.
faza tare e ca textul din finalul oricarui raspuns primit de la MF care zice ca "acesta opinie nu e opozabila tertilor" a cam cazut si ar trebui sa dispara din formulare !

eu cred ca nu vom mai primi aceste pct. de vedere si asta fiindca se vor teme ca le vom folosi tocmai impotriva "organului", iar daca totusi ni le vor da ele vor fi si mai in 2 peri decat pana acum.



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2014 - 04:03 PM

Pot sa va spun ca deja este o jecmaneala in cel mai adevarat sens al cuvantului la controale-am prevazut acest lucru cand s-au trimis acele oribilitati de hartii la firme, in care din start erai considerat infractor; am avut un control si sunt atat de dezgustata incat nu va povestesc acum nimic, decat ca nici macar nu te lasa sa vorbesti si nu ii intreseaza decat sa ia bani cu lopata, am avut senzatia ca sunt instruiti la militie.
In ceea ce priveste aceasta inventie nu ma mai mira, au nevoie de bani pt. ca au furat tara asta si inventeaza si vor inventa orice , chiar si penalitate la penalitatea penalitatii numai sa poata lua bani de la amaratele de firme, pentru a putea fi tinuti in functii cateva sute de trandavi si prosti.
Mie nu mi se pare NORMAL sa se calculeze aceasta penalitate, NU suntem perfecti si legea este facuta atat de prost, incat sa lasa loc la n-spe mii de interpretari; pe langa majorarile si penalitatile care oricum se calculeaza la sumele constatate diferenta se mai adauga aceeasi Marie cu alta palarie?
Din pacate noi suntem cei prosti si de vina... :sad: !

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL