Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate constructii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


contabilitate constructii


90 replies to this topic

#81 lauramino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 30 November 2007 - 01:50 PM

Am si eu o nelamurire...
Daca restitui niste materiale scoase pe BC inapoi in magazie cu bon de predare-restituire,mai trebuie sa le fac NIR?



#82 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 30 November 2007 - 08:32 PM

Spune-mi te rog , lunar faci 332=711 cu valoarea devizului pana la momentul respectiv (luna respectiv)?
iar la inceputul lunii viitoare 711=332 cu aceeasi valoare ?




#83 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 30 November 2007 - 08:37 PM

Lucrezi cumva cu 332=711?
Adresa mea de mail anghel.doina@yahoo.com ,

as vrea sa stiu ,aceasta inregistrare se face pe baza devizului lucrarii efectuate pana acum ?
La sfarsitul lucrarii , valoarea devizului ar trebui sa fie egala cu factura de vanzare .
As vrea sa mai vorbim pe mail daca doresti .



#84 rhode_acc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 March 2008 - 11:13 PM

Referitor la modelul de deviz, as vrea si eu modelul, va rog! Am incercat sa il descarc, dar nu mai merge... Multumesc anticipat!



#85 boghita b

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 May 2008 - 07:18 AM

buna, am si eu o intrebare, pentru o firma, destul de mica, 3-5 angajati, de constructii, care presteaza lucrari in acest domeniu, cu un capital social de 500 lei, deci care lucreaza cu materialele clientului, cum se poate tine contabilitatea firmei? trebuie facut deviz de lucrari pentru emiterea facturilor? (cam cel mult 2-3 facturi pe luna, estimativ, iar lucrarile nu sunt foarte mari). Sunt cheltuieli pentru scule de lucru. Profitul se poate investi fara nicio problema? adica venituri=cheltuieli? macar scriptic. Ce inregistrari contabile se pot face pentru nu a avea dureri de cap cu fel si fel de controale? Ce alte obligatiuni are firma catre stat pentru a fi OK? Pretul manoperei pentru fiecare lucrare in parte este stabilit de firma in negocierile cu beneficiarul, aceste preturi trebuie sa fie aceeasi pentru toti beneficiarii sau ele se stabilesc independent in functie de volumul de lucrari al beneficiarului respectiv? Trebuie fixate preturile pentru aceste prestari si inregistrate la vreo instituatie a statului? In fine, in mare, m-ar interesa pentru a fi in regula, cum se tine contabilitatea unei firme de constructii care peresteaza servicii.



#86 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 14 May 2008 - 08:59 AM

Vezi postareastefan mihaela, la Jun 18 2005, 05:59 PM, a spus:

URGENT :!: doresc sa ma consult cu cineva care stie cum se tine contabilitatea la o firma de constructii si documentele aferente acestui domeniu de activitate.multumesc!


Buna ziua!
Va rog sa imi raspundeti si mie la urmatoare intrebare:
am primit de la administratorul unei societati la care tin contabilitatea, factura de deplasare externa( cazare+transport).Aceasta cheltuiala este deductibila?



#87 freddy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 May 2008 - 09:15 PM

O firma nou infiintata are ca activitate principala constructii de exemplu face exterioare de bloc deci placheaza blocurile pe dinafara la final face o factura pentru aceasta lucrare, este necesar ca pentru aceasta factura sa intocmeasca un deviz de lucrari? cum trebuie fact acesta? ce trebuie sa contina? ce alte documente mai trebuiesc intocmite? Sau pur si simplu se face decit factura de prestari servicii 411 %
704
4427
si un bon consum pentru materialele folosite. 6021 = 3021
Va rog sa ma ajutati nu am avut nici o societate cu aceast activitate de constructii, este o microintreprindere la inceput de activitate care se va ocupa cu imbinatatiri de apartamente , zugraveli. placari exterioare si zidarie au ceva specific in plus fata de alte prestari de servicii?

daca se face acel deziv va rog s/mi spuneti ce trebuie sa cuprinda si cum se calculeaza? VA MULTUMESC!



#88 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 27 May 2008 - 07:00 AM

se fac receptii de aprovizionare, bonuri de consum,devize de lucrari (contin costul cu materialele pentru lucrare, manopera angajati,alte costuri ale firmei).



#89 iulia.k

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 June 2008 - 08:40 PM

Vezi postareaMIHAELA NEDELCU, la Jun 30 2005, 07:09 PM, a spus:

daca ai nevoie de ajutor te pot ajuta si eu doar sa-mi spui exact ce anume te intereseaza; eu lucrez la o firma de constructii de 8 ani si pot spune ca m-am intalnit cu tot soiul de situatii .... si controale
am citit postarile, si am si eu o intrebare..eu am preluat acum o firma, dar de amenajari. ma gandeam daca poti sa ma ajuti cu cateva sfaturi, firma acum s-a infiintat si eu nu stiu nimic despre genul asta de activitate.:(..mail-ul meu, este k.iulia@yahoo.com..numai daca se poate:)..



#90 iulia.k

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 June 2008 - 08:57 PM

Vezi postareafreddy, la May 26 2008, 10:15 PM, a spus:

O firma nou infiintata are ca activitate principala constructii de exemplu face exterioare de bloc deci placheaza blocurile pe dinafara la final face o factura pentru aceasta lucrare, este necesar ca pentru aceasta factura sa intocmeasca un deviz de lucrari? cum trebuie fact acesta? ce trebuie sa contina? ce alte documente mai trebuiesc intocmite? Sau pur si simplu se face decit factura de prestari servicii 411 %
704
4427
si un bon consum pentru materialele folosite. 6021 = 3021
Va rog sa ma ajutati nu am avut nici o societate cu aceast activitate de constructii, este o microintreprindere la inceput de activitate care se va ocupa cu imbinatatiri de apartamente , zugraveli. placari exterioare si zidarie au ceva specific in plus fata de alte prestari de servicii?

daca se face acel deziv va rog s/mi spuneti ce trebuie sa cuprinda si cum se calculeaza? VA MULTUMESC!
aceeasi problema o am si eu:(..societate care se ocupa de amenajari, zugraveli, etc...nu stiu nimic despre asa ceva si mi-ar prinde bine un raspuns..daca ai aflat ceva folositor, ti-as multumi mult de tot:)



#91 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 07 June 2008 - 09:06 PM

La firma la care lucrez eu devizele le face inginerul .Are un program de devize unde introduce cantitatea de materiale folosite,preturile,alte cheltuieli indirecte,manopera.Orice factura intocmita este insotita de deviz.Am avut rambursare de tva si am fost foarte amanuntit controlati.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL