Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabil cu pregatire si practica in strainatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contabil cu pregatire si practica in strainatate


8 replies to this topic

#1 AlexH

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2014 - 01:07 PM

Buna ziua tututor,

Ma numesc Alex si sunt foarte interesat de domeniul contabilitaii din Romania.

Eu am emigrat din tara in 2006 in Australia. Am facut facultatea de contabilitate in Australia si la sfarsitul acestui an voi temina cursul pentru a deveni Chartered Accountant (cea mai inalta treapta profesionala pentru contabili in Australia http://www.chartered...untants.com.au/). De asemenea de 6 ani lucrez aici la o firma mijlocie de contabilitate cu client incepand cu firme mici pana la firme internationale.

Am ajuns la un moment in care trebuie sa ma gandesc daca sa rama aici sau nu. Am optiunea sa ma duc in Anglia unde toate calificarile mele sunt recunoscute si as putea sa devin automat membru ICAE (Institute of Chartered Accountants of England and Wales) fiindca au acord cu institutul din Australia.

Intrebarea mea este daca as vrea sa incerc sa vin in tara as avea vreo sansa sa imi gases de lucu? Bineinteles va trebui sa invat toate legile locale, sa fa niste cursuri ca sa inteleg termenii de contabilitate in limba romana fiindca sunt obisnuit cu engeza. Dar in rest inteleg totul legat de contabilitate, standarde internatonale (IFRS, IASB), standarde interntionale de audit, consolidari etc.

As fi foarte recunoscator si curios sa aud parerile celor din domeniu.



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 February 2014 - 05:51 PM

Eu nu iti voi raspunde...singurul lucru pe care ti-l spun este ca in locul tau as merge in Anglia :smile: .

Dana




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 March 2014 - 02:39 PM

trebuie sa te interesezi la Ministerul Educatiei daca Diploma ta se poate echivala in Romania

http://www.edu.md/ro...elor-de-studii/



#4 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 March 2014 - 09:55 AM

oricum trebuie sa devii expert contabil ca sa poti profesa si acest lucru dureaza 3 ani asa ca mai bine alege alta locatie unde sa lucrezi
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2014 - 01:50 PM

daca studiile contabile ii sunt recunoscute in Romania si se angajeaza cu contract de munca (nu cu contract de prestari servicii), atunci NU trebuie sa fii expert contabil si poti lucra de indata ce-ti gasesti un job ! :smile:



#6 AlexH

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 June 2014 - 06:11 AM

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Intre timp m-am interesat si imi pot echivala diploma de facultate in Romania. Trebuie sa depun niste acte la Ministerul Educatiei si am inceput deja demersul.

De asemenea am citit ca ICAEW au lansat si in Romania calificarea ACA in 2008. Eu voi obtine aceasta calificare la sfarsitul acestui an.

Din cate am inteles in Romania calificarea ACCA este mult mai populara decat calificarea ACA. ACCA au acord cu CECCAR si membrii ACCA pot fi admisi in CECCAR. Din pacate calificarea ACA nu pare a avea vreun acord. Desi pe plan international calificarea ACA este mai recunoscuta si mai prestigioasa.

Eu in Romania nu as avea mari pretentii fiindca nu am experienta locala. Momentan partea financiara nu este asa de importanta, mai important pentru mine fiind sa invat sistemul din Romania si legile.

Intrebarea mea este daca as avea sanse sa gasesc vreun job chair si 'entry level' in domeniul contabil in Romania?

Mentionez ca firma pentru care lucrez in Australia face parte dintr-o retea internationala (DFK International) care are o sucursala si in Romania. Ii voi contacta si pe cei din DFK Romania pentru a vedea daca exista posibilitati pentru vreun schimb de experienta etc.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2014 - 10:29 AM

multumim pt detalii, sunt f binevenite ! :smile:

dupa parerea mea, angajarea la nivel entry nu cred ca va fi o pbl. pt tine avand in vedere ca studiile tale contabile sunt mult peste acest nivel, chiar daca nu-s facute in Romania, pe sistemul de aici.
superioritatea acestor studii se va vedea in modul tau economic de a gandi, in modul familiar de a pune pbl. in diverse sit. contabile si financiare - ceea ce un contabil incepator n-o poate face.

eu cred ca vei fi un asset pt orice companie serioasa si-ti doresc mult succes ! :smile:



#8 AlexH

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 July 2014 - 11:50 AM

Va multumesc foarte mult pentru incurajare.

Pentru cei interesati mentionez ca am intrat in contact cu CECCAR si chiar au fost foarte amabili si mi-au trimis niste informatii foarte folositoare.

Initial planul meu era ca anul viitor sa ma transfer de la ICAA (institutul din Australia) la ICAEW (institutul din Anglia).

CECCAR-ul recunoaste calificarile din partea ICAEW in felul urmator:

Potrivit reglementărilor CECCAR în domeniul recunoaşterii calificărilor profesionale, titlul acordat de ICAEW poate fi echivalat în cadrul organismului profesional care reglementează profesia contabilă în România, prin susţinerea unui interviu. Interviul vizează cunoaşterea tematicii în vigoare şi constă în prezentarea şi susţinerea unui studiu de caz în care să fie tratate probleme de contabilitate, de fiscalitate şi de organizare şi funcţionare a unei societăţi comerciale.

Dar dupa mai multe email-uri am aflat ca imi pot echivala direct calificarea din Australia. Bineinteles ca regulamentul este acelasi, si anume trebuie cunoscute regulile de contabilitate specifice din Romania care sunt testate in cadrul unui interviu.

Aceasta postare a fost editata de AlexH: 10 July 2014 - 11:52 AM




#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2014 - 12:28 PM

multumim frumos pt bunavointa de a ne transmite aceste informatii deosebite ! :smile:

multa bafta !





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL