Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contul 531 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contul 531

3 replies to this topic

#1 lorelay_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 04 March 2014 - 02:23 PM

Am si eu o nelamurire la contul de casa 531 imi cere clasificatie economica cheltuieli si atunci cum inregistrez sumele din contul de disponibil 5006? In acel cont sunt depuse sume acordate in baza unui stat de plata si care nu au fost ridicate de beneficiari, urmand ca ulterior in baza unei cereri facute de beneficiar sa se ridice si sa se achite.



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 04 March 2014 - 02:33 PM

5006?
Depinde de sursa de finanatre: 5600101..... conform OMFP 2021/2013 se foloseste doar la incasari(daca ati trecut pe noul plan de conturi)
Platile se fac din 770 -vezi anexa de la 2021.
Daca sunt salarii scoase in casa trebuie sa atasezi art. alin. de la salarii 10.01.....
Daca sunt neridicati se depun in sume de mandat in corespondenta cu drepturi salariale neridicate.




#3 patrut maria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 March 2014 - 01:39 PM

referitor la contul 531 casa in lei in ord 2021/2013 anexa 2 scrie ca se adauga cod sector sursa de finantare clasificatie functionala venituri si clasificatie cheltuieli , clasificatie economica nu am inteles daca daca cele doua clasificatii functionale se adauga impreuna sau pentru incasari doar clasificatie veniturilor iar pentru plati clasificatia cheltuielilor daca cineva stie mai mult in sensul asta il rog mult sa-mi raspunda



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 10 March 2014 - 12:19 PM

La incasari se adauga clasificatia de la venituri, iar la plati cea de la cheltuieli. Teoretic incasesi un venit si platesti o chletuiala, exceptie face 581, care este un transfer. Nici ei nu sunt inca lamuriti.
In sectiunea forexebug am pus structuta contului contabil, dupa cum au gandit-o cei de la finante.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL