Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CUI pe bonul de carburant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

CUI pe bonul de carburant

13 replies to this topic

#1 Vizantea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2014 - 07:08 PM

Situatia:
- institutie publica, nu este platitoare de TVA, nu deduce TVA;
- contabilul solicita inscrierea CUI pe bonurile de carburant pentru autoturismul personal folosit la deplasari.

Opinia mea este ca HG 84/2013 impune inscrierea CUI pe bon doar pentru agentii economici care deduc TVA. Ministerul de Finante se refera clar la "deducerea TVA" in instructiunea publicata la http://www.mfinante....etalii&id=35258

Ce credeti? cum procedati?

Multumesc anticipat,
Silviu



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2014 - 12:57 PM

Dupa parerea mea, NU NUMAI pt. deductibilitatea TVA este necesar ca BF sa indeplineasca conditia unei facturi simplificate si sa includa codul fiscal al cumparatorului (cf. pct. 46, alin. 3, Titlul VI din Normele de aplicare ale CF), ci si pt. cheltuiala (cf. art. 155, alin. 11, 12 si 20 din CF).

Prin urmare, BF emis cu indeplinirea conditiilor unei fact. simplificate si a carui val. in lei este <= 100 euro (cf. art. 21 alin. 4 lit. t) si art. 1451 din CF), constituie document justificativ si poate sta la baza deducerii cheltuielii in contabilitate fara a mai fi nevoie de intocmirea unui decont de cheltuieli special (cf. OMEF 3512/2008).




#3 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 26 March 2014 - 01:30 PM

Exista societati de distributie de carburanti care nu pot introduce decat coduri fiscale pentru platitori de TVA (cu RO in fata). Programul introduce in mod automat RO in fata codului fiscal. Eu am patit asta de mai multe ori la OMV Petrom Marketing.



#4 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 26 March 2014 - 01:45 PM

Mie mi se pare exagerata cerinta contabilului. Combustibilul cumparat nu intra in gestiunea institutiei ci in rezervorul masinii personale a angajatului. Bonul are rolul de justifica pretul unui litru de carburant pentru a deconta cei 7.5L/100 km. Pe biletele de tren cere CUI?



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 March 2014 - 08:50 AM

Dragilor, factura simplificata (conform cerintelor ref. la elementele obligatorii din CF) nu contine CUI beneficiar.

Nu stiu de ce se tot face confuzie intre inventia lor cu obligativitatea codului pe bonuri pentru tva si factura simplificata!
Inventia asta a lor cu CUI-ul pe bon reprezinta o restrictie suplimentara (o rubrica in plus) fata de o factura simplificata (in care nu este obligatoriu sa treci beneficiarul).



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2014 - 11:17 AM

pe o factura simplificata, NU trebuie sa treci CUI-ul beneficiarului, dar pe bf, DA - fiindca asa vrea ANAF !
asta am zis si eu :smile:

Vezi postareaOtilia Alupei, la 26 March 2014 - 12:57 PM, a spus:

este necesar ca BF sa indeplineasca conditia unei facturi simplificate si sa includa codul fiscal al cumparatorului (cf. pct. 46, alin. 3, Titlul VI din Normele de aplicare ale CF),
...............................................

Vezi postareabogdanv, la 26 March 2014 - 01:45 PM, a spus:

Combustibilul cumparat nu intra in gestiunea institutiei ci in rezervorul masinii personale a angajatului. Bonul are rolul de justifica pretul unui litru de carburant pentru a deconta cei 7.5L/100 km.

atunci faceti-i decont si gata ! ca la bileletele de tren.
in primul tau mesaj ai pus accentul pe faptul ca institutia nu este platitoare de TVA, deci nu e nevoie de CUI pe bf pt acest motiv - nu din cauza ca se cumpara carburant pe pers. fizica si apoi este decontat.
din enuntul pbl. se intelege ca interesul tau este de a afla un anumit tip de informatie, cand, de fapt, tu vizezi altceva.
in plus, fiind vb de o institutie publica, poate ca nici nu vb de deductibilitate a chelt. ...



#7 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 27 March 2014 - 03:08 PM

Eu totusi cred ca CUI e doar pt decontul de TVA.
Pe de alta parte poti deduce tva-ul cu facturi simplificate care nu contin beneficiar si CUI?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2014 - 03:39 PM

daca citim explicatiile DGFP Arges, intelegem ca DA !
... si aici intervine ciudatenia : putem deduce TVA din fact. simplificata (deci fara a avea CUI-ul cumparatorului pe fact.), dar nu putem deduce TVA din BF care indeplineste conditiile unei fact. simplificate, daca nu are si CUI-ul cumparatorului inscris automat/ de catre casa de marcat pe BF (nu de mana). :blink2:

e drept ca pt a emite fact. simplificate iti trebuie avizul MFP (dat prin ordin al ministrului finantelor publice).

Fisiere atasate





#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 March 2014 - 08:38 AM

Vezi postareabogdanv, la 27 March 2014 - 03:08 PM, a spus:

Pe de alta parte poti deduce tva-ul cu facturi simplificate care nu contin beneficiar si CUI?

Am spus mai sus ca pe fact.simplificate nu se trece CUI beneficiar , a completat si Otilia si a detaliat ... si tot nu ne crezi?
Uite, Otilia a fost draguta si a pus si textul acela de ala anaf, poate asa vei avea o oarecare siguranta ca este corect.

:laugh:

PS: Iti trebuie aviz doar daca vrei sa emiti facturi simplificate pentru valori mai mari de 100 euro (pana in 400 sau in cazurile speciale)

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 28 March 2014 - 08:47 AM




#10 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 28 March 2014 - 12:18 PM

Vezi postareamgabi, la 28 March 2014 - 08:38 AM, a spus:



... si tot nu ne crezi?


cred cum sa nu........ era asa o stare de uimire... :huh:

Dar pana la urma neplatitorii de TVA (sau chiar platitorii) pot deduce cheltuieli pe baza de BF fara cui beneficiar...?



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2014 - 03:11 PM

discutaram degeaba ... :laugh: :laugh: :laugh: ...



#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 March 2014 - 11:07 AM

:blink: :blink: :blink:

Dumnezeule mare care ai adormit in padurea de dafini !!!

(avea profesoara mea de romana o vorba - cand ajungea la disperare)

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 30 March 2014 - 11:07 AM




#13 Vizantea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2014 - 12:29 PM

Vezi postareabogdanv, la 26 March 2014 - 01:45 PM, a spus:

Mie mi se pare exagerata cerinta contabilului. Combustibilul cumparat nu intra in gestiunea institutiei ci in rezervorul masinii personale a angajatului. Bonul are rolul de justifica pretul unui litru de carburant pentru a deconta cei 7.5L/100 km. Pe biletele de tren cere CUI?

In primul rand, multumesc tuturor pentru raspunsuri.

@bogdanv
Asta era una din obiectiile mele, imi pare rau daca nu s-a inteles din intrebare. Concret, eu bag carburant azi si aflu peste 3 zile ca va trebui sa plec pe teren. In primul rand, n-are de unde sa-mi treaca prin cap ca voi pleca pe teren si, oricum, ala e combustibilul meu, nu al institutiei. Intr-adevar, bonul are doar rolul de a justifica pretul per litru.

@otilia
Multumesc pentru postarea documentului ANAF - ce inteleg eu acolo, din ce scrie mare si cu bold este ca e vorba de "deducerea TVA". Cu alte cuvinte, daca nu deduci TVA este ok sa accepti la decontare bonuri fara CUI. Cu atat mai mult cu cat nu e vorba de un bun care intra in gestiunea institutiei. Chiar si la carburatul achizitionat pentru un autovehicul al institutiei nu mi se pare obligatoriu sa treci CUI-ul pe bon atata timp cat nu deduci TVA, sau nu mi se pare ca ar reiesi de undeva din legislatie.

Avand in vedere ca eu primesc de pe site-ul ANAF urmatorul raspuns:
Persoana impozabilă XXXX, cu domiciliul fiscal XXXX nu figurează la data de 30.03.2014, (data solicitării) nici în Registrul persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, nici în Registrul persoanelor impozabile a căror înregistrare în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal a fost anulată. Această situatie poate apărea dacă persoana impozabilă nu a fost niciodată înregistrată in scopuri de TVA.

cred ca obligatia respectiva nu se aplica. Altfel ANAF nu si-ar mai fi intitulat adresa "In atentia persoanelor impozabile inregistrate in scopuri de TVA", ci "In atentia tuturor persoanelor juridice"

@bogdanv
Mda... pe biletele de tren nu cere CUI (inca), insa pot sa-ti spun ca stiu destule alte institutii publice care nu accepta la decontare decat bilete de tren achizitionate cu factura!! Ceea ce e relativ usor (hm) de rezolvat in Bucuresti la agentia CFR, dar aproape imposibil de rezolvat intr-o halta oarecare. Cu alte cuvinte, daca stii cand pleci, dar nu stii exact cand (si de unde) te intorci, ai o problema...



#14 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 15 April 2014 - 07:32 AM

In institutiile publice "asa s-a mostemit" sa se treaca CUI-l pe bonul fiscal de benzina. Poti avea surpriza ca cel cu CFPP sa iti refuze viza din acest motiv. E o chestiune mostenita si cei vechi sunt greu de dezvatat, iar la bugetari sunt multi de "102 ani " care nu mai citesc nimic dar stiu ei ca sa se facea.....
Pana se vor schimba generatiile de contabili vechi de la institutiile publice ma va....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL