Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Persoane fizice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Persoane fizice


6 replies to this topic

#1 mitim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 27 March 2014 - 05:49 PM

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Ce evidenta trebuie sa tina o persoana fizica( nu PFA), care construieste apartamente pe care apoi le vinde . Trebuie sa taie facturi , chiar daca vanzarea - cumpararea se face pe baza de contract de vanzare-cumparare intocmit de notar? Daca da, trebuie sa taie facturi si pentru sumele pe care le primeste la data incheierii antecontractului de vanzare cumparare?Ce declaratii trebuie sa depuna? Mentionez ca persoana fizica(nu PFA) este inregistrata ca platitor de tva.

Va multumesc

Aceasta postare a fost editata de mitim: 27 March 2014 - 05:49 PM




#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 March 2014 - 04:38 PM

In opinia mea, daca construieste apartamente si apoi le vinde inseamna ca desfasoara activitati economice si obtine venituri in mod constant din acea activitate - trebuie sa se autorizeze la Reg.com. si in functie de forma de organizare aleasa - PFA,II,SRL, isi va organiza evidenta specifica si va intocmi documentele reglementate in acest caz-facturi si bonuri fiscale pentru vanzari catre persoane fizice .




#3 mitim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 28 March 2014 - 08:29 PM

Nu vrea sa se inregistreze ca PFA. Poate sa construiasca si sa vanda si ca persoana fizica atata timp cat este inregistrata ca platitor de tva



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2014 - 12:42 PM

daca este inreg. ca platitoare de tva, in mod cert este inreg. si intr-o forma organizatorica. iar daca zici ca nu este PFA, atunci poate fi doar AF sau II - ca pers. fizica.

o pers. fizica obisnuita (ca mine si ca tine), nu poate fi inreg. la fisc ca platitoare de tva DACA nu se inreg. mai intai la ONRC - intr-o forma organizatorica specifica, sau nu practica o profesie liberala - dupa legi speciale !!
in lista cu profesii liberale nu figureaza constructorii, deci nu poate fi vb de inreg. doar la fisc, prin decl. 070 si atat.

am impresia ca nu detii toate datele necesare despre pers. respectiva ... caz in care nu prea te putem ajuta cu informatiile pe care le doresti fiindca eu cred ca plecam de la premise inexacte. :sad:



#5 mitim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 29 March 2014 - 07:49 PM

Nu este inregistrata la Registrul Comertului. Construieste apartamente ca persoana fizica si atat. In urma unui control de la ANAF l-a obligat sa se inregistreze ca platitor de TVA si atat.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 March 2014 - 10:45 AM

Da, stiu ca se poate inregistra doar dpdv tva, dar (asa cum ti-a spus si lexiroxi) daca le contruieste si le vinde inseamna ca desfasoara o activitate economica si ar trebui sa se inregistraze ca atare.

Altfel inseamna ca si eu pot sa-mi fac o fabrica de mobila, dau in sub-antrepriza unei firme sa produca pentru mine , le primesc la pret de productie (plus un 2% de ex) si le vand ca persoana fizica la dublu.
Si nu mai platesc impozite (m-am scos!).



#7 mitim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 30 March 2014 - 11:15 AM

Multumesc pentru raspunsuri.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL