Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Emitere factura ONG - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Emitere factura ONG

6 replies to this topic

#1 dutzu2005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 April 2014 - 11:18 PM

Buna ziua,
Sunt presedinta unei asociatii , ne ocupam cu terapie pentru copii afectati de autism la domiciliul acestora.Avem o situatie in care parintii unui copil solicita factura fiscala sau chitanta .Am voie sa emit factura si daca da , pot sa specific pe ea "terapie recuperare"?Am mai emis chitante pe care am scris DONATIE, insa parintilor nu li se pot deconta banii daca pe chitanta scriu donatie. Astept un raspuns.
Multumesc.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 April 2014 - 09:56 AM

Donatia este una, plata unui serviciu este alta.

Daca terapia se face cu plata, atunci ONG-ul desfasoara si activitate economica si daca depaseste 15000euro (sau 10% din veniturile non-profit) devine platitor de impozit pe profit.
Pentru donatie se elibereaza chitanta, pentru servicii insa se elibereaza factura si chitanta la firme ,respectiv bon fiscal (si factura la cerere) la persoane fizice.




#3 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 April 2014 - 10:19 AM

Emiteti chitanta pe care scrieti contravaloare serviciu terapie recuperare. Sa aveti si un contract cu persoana in cauza, cu unul dintre parinti (date de identificare), in care sa detaliati in ce consta serviciu prestat pentru copilul..., perioada in care il prestati, locul, tariful cu data platii si alte conditii. Daca beneficiarul solicita expres fi factura, ii dati si factura.



#4 adriana t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 10 May 2014 - 05:28 PM

Inteleg ca daca la un ONG emiti doar chitante la membrii care platesc cotizatia anuala sau taxa de inscriere in asociatie este fara activitate economica.
Daca emit facturi pentru un serviciu este cu activitate economica dar nu trebuie sa depasim 15000 euro pe an , altfel devine platitor de impozit pe profit.
Pe chitanta emisa la membrii avem obligativitatea de a trece CNP si adresa? sau serie si numar buletin si orasul?
Dar in cazul in care emitem factura? Trebuie cnp-ul obligatoriu ? in cazul acesta trebuie chitanta sa emitem catre persoane fizice? sau bon fiscal?



#5 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 May 2014 - 08:58 PM

La incasarea cotizatiilor de la membrii cu drepturi depline se foloseste doar chitanta sau incasarea in contul bancar al ong. Urmariti spatiile de completat din chitanta. Acolo nu se cere cnp sau serie si numar buletin.
Se ia suma cea mai mică dintre echivalentul a 15000 EUR calculata la cursul de la finele exercițiului financiar și 10% din totalul veniturilor scutite obținute de ong. E vorba pentru calculul impozitului pe profit cand aveti si venituri din activitati economice.

Aceasta postare a fost editata de GEORGE NEAGU: 10 May 2014 - 09:00 PM




#6 MIRE29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 June 2014 - 10:18 AM

Lucrez la un Ong care se ocupa cu protectia mediului si mebrii acestei asociatii sunt administratiile locale din zona.Pentru a-si plati contributiile la asociatie le-am trimis fiecarui membru o adresa cu suma de plata pe care o au, contul unde trebuie sa depuna banii si unii dintre ei au solicitat factura.In cazul acesta pot sa emit factura desi suntem un ONG?



#7 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 June 2014 - 10:38 AM

Vedeti cum e trecut in statut. Aceasta valoare reprezinta cotizatie de membru sau reprezinta contravaloare pentru un serviciu prestat de ong chiar si pentru membrii ei? Doar in acest din urma caz se emite factura.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL