Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxa Radio-TV, pt. firme ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Taxa Radio-TV, pt. firme ?

s.r.tv
101 replies to this topic

#1 Lucisor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 January 2008 - 03:13 PM

Am primit o notificare da la Soc Romana de Radiodifuziune prin care ma anunta ca am de platit taxa radio incepand cu anul 2005 pe pers juridica.
Daca sediul social al SC pt care eu am primit notificarea este acelasi cu adresa mea de domiciliu si taxa radio o platesc odata cu fact de energie electrica credeti ca sunt obligata sa platesc taxa radio si pe pers fizica si pe pers juridica?
este corect?
aici in notificare este enuntata Legea 41/1994 dar nu am regasit obligativitatea pers juridice sa plateasca aceasta taxa.
Si inca ceva. Detin un singur aparat radio, trebuie sa platesc taxa Radio de 2 ori?
o data pe pers fizica si o data pt pers juridica pt acel singur aparat de radio?

Cum imi spuneti ca ar trebui sa procedez?
Multumesc anticipat


Si inca ceva....
daca la aceiasi adresa are domiciliul o pers fizica si isi au sediul 2 persoane juridice taxa radio se va plati de 3 ori? o data pt pers fizica si de 2 ori pt pers juridica?
Multumesc frumos inca o data!



#2 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 10 January 2008 - 06:25 PM

Taxa radio tv o platesc toate firmele indiferent daca ai sau nu radio sau tv este o taxa de solidarizare.Este o lege anormala.Eu am avut control la un magazin de la uniunea compozitorilor si m-au pus sa le platesc si lor taxa pt ca aveam un aparat de radio in magazin,daca nu i-mi faceau dosar penal . Asa-i la noi.




#3 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 12 January 2008 - 07:57 PM

Persoanele juridice platesc taxa radio si cea tv, obligatoriu, indiferent de locatia acestora si daca poseda sau nu aparate pentru receptionarea posturilor nationale transmise pe teritoriul Romaniei.

P.S. La uniunea compozitorilor, de ce? In baza a ce iti dadeau amenda? Astia sunt nebuni de legat.

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 12 January 2008 - 07:59 PM




#4 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 12 January 2008 - 11:06 PM

Da cum platiti voi aceasta tax?.Eu nu am facturi . In baza HG977/2003? Si aceasta taxa este 30 lunar? Cum inregistrati in conta?



#5 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 12 January 2008 - 11:54 PM

In caz ca ai factura de energie electrica pe baza acesteia. Daca ai notificare din partea Soc. De radio din Romania, in baza respectivului document.
30 lei la radio? Cred ca e mai putin pe luna.

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 12 January 2008 - 11:56 PM




#6 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 13 January 2008 - 10:21 AM

Vezi postareaIaro, la Jan 13 2008, 12:54 AM, a spus:

In caz ca ai factura de energie electrica pe baza acesteia. Daca ai notificare din partea Soc. De radio din Romania, in baza respectivului document.
30 lei la radio? Cred ca e mai putin pe luna.
Nu am factura si nici notificare.Trebuie sa astept notificarea? Eu asa stiu ca este 30-radio si 50-Tv.



#7 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 January 2008 - 03:13 PM

Potrivit HG 977/2003, art.4, de fapt Anexa, cuantumul lunar este:
1. Pers juridice care nu au salariati: 2,5 RON
2. Pers juridice care intra sub incidenta OG24/2001 (microintreprinderi) 10 RON
3. Pers juridice, altele decat cele de mai sus 30 RON

Amenda e de la 100 la 500 RON.



#8 mihalista

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 January 2008 - 02:14 PM

Nu sunt contabil, dar de cand e notificarea temei de plata?



Vezi postareaIaro, la Jan 13 2008, 12:54 AM, a spus:

Daca ai notificare din partea Soc. De radio din Romania, in baza respectivului document.
30 lei la radio? Cred ca e mai putin pe luna.




#9 Lucisor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 15 January 2008 - 11:27 AM

Notificarea este din data de 08.01.2008.
Dar eu platesc deja la adresa respectiva taxa radio pe pers fizica odata cu factura de energie electrica si daca mai au sediul inca 2 SRL, mai o platesc inca inca de 2 ori chiar daca detin un singur aparat radio?
Adica pt un aparat radio platesc taxa radio de 3 ori?



#10 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 15 January 2008 - 11:43 AM

Vezi postareaLucisor, la Jan 15 2008, 12:27 PM, a spus:

Notificarea este din data de 08.01.2008.
Dar eu platesc deja la adresa respectiva taxa radio pe pers fizica odata cu factura de energie electrica si daca mai au sediul inca 2 SRL, mai o platesc inca inca de 2 ori chiar daca detin un singur aparat radio?
Adica pt un aparat radio platesc taxa radio de 3 ori?
Chear daca e absurd asa trebuie se pare :lostit (13): Ce-i intereseaza pe ei ca tu ai vrut sa-ti faci 3 firme intr-un apartament?



#11 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 January 2008 - 01:20 PM

Pai o platesti numai daca te-au notificat ei, in acest sens. Nu te apuci sa paltesti tu ca asa vrei. Daca nu ai document in baza caruia sa platesti nu platesti. Eu am primit notificare de la Radio, prin intermediul unei firme de recuperari debite, datorii, etc. si am achitat in baza respectivului document. Ca in caz ca nu plateam ma dadeau in judecata si mai achitam si cheltuieli de judecata de-aiurea, asa ca vor ei. Am platit si am terminat cu ei, pe perioada 2003-2005. Din 2005 imi apare pozitie distincta pe factura emisa de catre Electrica. :lostit (13):

Intrebare de baraj: de unde stiu cei de la Electrica ca la respectiva adresa consuma energie 10 firme, 2 firme sau numai o persoana fizica? Daca firmele nu au contract de furnizare a energiei electrice, nu are cum Electrica sa notifice radioul, iar acestia din urma sa iti ceara sa paltesti taxa radio?

Aceasta postare a fost editata de Salsa: 15 January 2008 - 01:18 PM




#12 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 January 2008 - 06:16 PM

Te-ai prins. Altfel te costa radio + tv mult mai mult decat curentul.
Problema este ca, din cand in cand, isi actualizeaza si ei baza de date si mai adauga cativa fraieri pe lista lor.



#13 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 23 January 2008 - 08:19 AM

Art.21 Persoanele juridice care nu au contracte de furnizare a energiei electrice încheiate cu societățile mandatate și sunt consumatori/subconsumatori în baza unor convenții sau înțelegeri încheiate cu titularii de contracte de furnizare a energiei electrice sau își asigură pe cont propriu energia electrică au obligația de a plăti taxa pentru serviciul public de radiodifuziune direct la SRR, în contul RO25RNCB0072020805170001 deschis la BCR, Filiala Sector 1, București.


incredibil!!! deci dc o firma are pt sediul social/punctul de lucru contract de inchiriere/comodat si plateste deja taxa radio aceasta fiind inclusa in factura de energie pe care o primeste proprietarul, doar pt faptul ca firma respectiva nu are contract incheiat cu firmele mandatate trebuie sa mai achite o data acea taxa...suma nu mi se pare mare doar ca va fi un op in plus...desi raman la parerea mea ca posturile publice de radio si tv beneficiaza de prea multe surse de finantare(au si publicitate la fel ca celelalte posturi tv si radio si mai primesc si de la populatie si pers juridice banii acestia). Ma intreb de ce UE nu are nimic de spus despre aceasta taxa.
Revenind la subiect: eu acum ar trebui sa o platesc din urma sau cum? ar trebui sa astept sa-mi trimita ei ceva pe firma?
multumesc



#14 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 05 February 2008 - 01:59 PM

Buna,

am avut si eu somatie de plata, dar nu de la Radio, de la Televiziune. Legea e facuta prost. Mai bine spuneau ca toate firmele sunt obligate sa cotizeze la bugetul Televiziunii si radioului de stat. Legea a fost data in an electoral, ca sa aiba televizunea si radioul bani sa faca campania electorala, si asa a ramas, se pare ca le-a placut. Eu am doua firme, la acelasi sediu, iar sediul e proprietatea unei a treia firme. drept urmare,ar trebui sa platim toti trei cf faimoasei legi. La momentul cand a aparut legea, contabila de atunci a platit vreo cateva luni pe una dintre firme ( cealalta s-a infiinta ulterior), asa ca suntem in baza de date a TVR. Anul trecut mi-au trimis somatie sa platesc 18 milioane. Am sunat sa-i intreb daca sunt inregi la cap :laugh: Mi-a raspuns o domnisorica, destul de nesigura pe ea, ca legea ma obliga sa platesc. Am spus ca ma judec cu ei, iar raspunsul a fost ca mai sunt si altii, dar ca nu crede ca vom castiga. Oricum mi-a notat numele si pozitia " nu platesc!". Si s-a facut liniste. Despre dosarul penal, eu cred ca e de sperietura. Sa vad cand se vor judeca cu toate firmele din Romania :tongue:



#15 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2008 - 05:20 PM

Am o societate care a primit notificare de plata(pentru per 2004-2006), am sunat la numarul de telefon precizat in antet, un domn amabil mi-a explicat ca daca-i lege, nu-i tocmeala, am solicitat factura pentru a face plata in baza unui document justificativ :pullhair: si au trecut 3 luni de atunci fara sa mai primesc vreun semn...
Din pacate, asa cum ati constatat toti, nu prea avem ce face, tre` sa platim...
Madalina



#16 tora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 March 2008 - 04:10 PM

Noi ne-am judecat cu ei, anul trecut parca, si am castigat. La unele firme tine, la altele nu, a fost raspunsul avocatei lor.



#17 alexutzaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 14 April 2008 - 06:57 PM

Vezi postareatora, la Mar 27 2008, 05:10 PM, a spus:

Noi ne-am judecat cu ei, anul trecut parca, si am castigat. La unele firme tine, la altele nu, a fost raspunsul avocatei lor.



Si firma unde lucrez eu a primit somatia prin octombrie 2007 si nu am platit iar in februarie 2008 am primit citatie ptr tribunal,atunci am platit pe baza somatiei si am transmis op-ul pe fax,pentru a nu ne mai judeca cu ei.



#18 marcelabogatean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 12 May 2008 - 06:13 PM

Daca sunt firma fara activitate de 7 ani , nu realizez nici un venit de 7 ani , trebuie sa achit taxa pt.serviciul public de radiodifuziune conform HG 977/2003 LEGEA 533/2003 ? ROG RASPUNS COMPETENT .



#19 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2008 - 07:22 PM

Conform H.G. nr. 977/2003 : 1. Alineatul (1) al articolului 3 se modifică și va avea următorul cuprins :
“Art. 3 (1) Persoanele juridice cu sediul în România, care se încadrează în categoria microîntreprinderilor potrivit prevederilor Legii nr. 346/2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii, cu modificările și completările ulterioare, au obligația să plătească pentru sediul social o taxă lunară pentru serviciul public de radiodifuziune.”

In textul de lege nu se precizeaza faptul ca taxa are legatura cu obtinerea de venituri, deci existenta legala a societatii duce la asumarea raspunderii de respectare a prevederilor legale.
Madalina



#20 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 06 September 2008 - 11:55 AM

Sunt din Timisoara si am aceeasi problema cu taxa radio. Spre deosebire de voi mie imi trimit factura prin posta de vreo 2 -3 ori pe an. Anul trecut mi-au trimis factura cu data de 30 iunie in 18 oct si le-am trimis-o inapoi s-o inregistreze ei unde vor. mi-au refacut-o cu oct si le-am platit-o cu toate ca mai platisem si pe pers fizica la aceeasi adresa. Si mi-au facturat 30 lei. Vad aici ca la microintreprinderi e 10 lei/luna. Stie cineva sa-mi spuna unde scrie chestia asta, undeva in lege.
Merci!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL