Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Incasare bani - PFA in pending - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Incasare bani - PFA in pending


27 replies to this topic

#21 MrDerpson

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 07 May 2014 - 07:21 PM

Buna seara,

Am revenit.
Cu PFA-ul inca sunt in pending. Astazi m-au intors din drum pentru ca nu erau trecuti ambii parinti pe contractul de comodat si pentru ca pe aviz-ul de la asociatia de locatari specificasem doar sediu social (nu si "cod caen 7022). Am rezolvat si maine ma duc din nou cu dosarul.


Intre timp as vrea sa stiu daca plicurile care mi se vor trimite acasa de la ANAF (banuiesc ca voi primi doar de la ANAF), mi se vor trimite mie, ca persoana fizica, la adresa de domiciliu sau mie, ca persoana fizica autorizata, la adresa sediului?

Ideea este ca as vrea sa primesc toata corespondenta (mai ales acele plicuri, decizii etc etc) la o casuta postala inchiriata (ca sa fiu mai sigur). Am fost la Posta sa-mi fac o casuta postala si mi-au spus ca ar fi mai bine sa-mi fac casuta pe persoana fizica autorizata (imi dadusera o cerere pentru persoane juridice :| ) ca sa fiu sigur ca o sa primesc toata corespondenta de la ANAF.
Dar eu nu inteleg rostul.

Nu ma bine imi fac eu o casuta postala ca persoana fizica, la adresa de domiciliu (care oricum coincide cu adresa sediului PFA), fac o cerere la posta prin care toata crespondenta pe care o primesc sa fie redirectionata la acea casuta postala?
Dar asta e, ca mi-e teama ca nu cumva acele scrisori de la ANAF sa nu fie redirectionate catre casuta (daca sunt trimise catre numele meu PFA si nu catre numele meu).

Ma poate lamuri cineva?

Multumesc frumos!



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2014 - 10:14 AM

toata corespondenta ti se va trimite la domiciliul fiscal, care, daca nu e declarat in alta parte, este chiar sediul social.
ANAF nu se complica cu casute postale si alte locuri de primire a corespondentei, mai ales ca pt mai toate plicurile de ei trebuie sa semnezi de primire, deci var. cu casuta postala nu cred ca va functiona.




#23 MrDerpson

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 12 May 2014 - 04:56 PM

Dar cand vin acele plicuri pot semna si parintii mei in locul meu?
Trebuie sa existe o solutie, pentru ca omul poate nu e acasa atunci cand vine nenea postasul. Daca nu-l gaseste pe om acasa, nu-i mai da plicurile?

In urmatoarele luni o sa ma mut si nu o sa vreau sa-mi schimb domiciliul in acte (in buletin o sa am aceeasi adresa).


Imi puteti recomanda un program bun pentru facturare (factura in engleza, sa fie eliminat campul cu TVA etc)?

Multumesc!



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2014 - 07:39 PM

daca nu esti acasa, postasul iti lasa aviz pt recomandata si te duci la posta sa ridici plicul personal.

nu pot sa-ti recomand un prg. de conta in afara celor care sunt in capitolul "programe de contabilitate" fiindca inseamna reclama neautorizata.
pt. model de invoice, uita-te la "modele fisiere..."



#25 MrDerpson

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 12 May 2014 - 08:17 PM

Am inteles. Multumesc.

Ai idee daca trebuie trecuta si suma in RON cand trimite factura (invoice-ul)?
Pe invoice este clar ca trebuie suma in EUR, dar banuiesc ca trebuie trecuta si in RON ca sa inregistrez in contabilitate.
Daca da, nu stiu exact cum sa fac. Daca eu emit factura in EUR + specific si RON (la cursul zilei in care emit), pana primesc eu banii dureaza cateva zile bune, iar suma primita in cont sigur va fi diferita de cea trecuta intre paranteze pe factura (RON).

Hmm



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2014 - 10:51 AM

nu trebuie trecuta suma in ron.



#27 MrDerpson

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 14 May 2014 - 07:44 PM

Stie cineva de cand voi incepe sa platesc avand in vedere ca am PFA-ul infiintat pe data de 9 Mai 2014?
Mentionez ca saptamana viitoare, luni/marti (19/20 Mai) voi depune declaratiile 220, 600 si 070.

In cat timp se emit acele decizii de impunere si de cand voi fi nevoit eu sa platesc?
Ma puteti indruma catre un site unde sa se precieze exact data limita pana cand trebuie platit?


Am inteles ca ar trebui sa platesc trimestrial, pana la data de 25 a ultimei luni din fiecare trimestru (atat impozit pe venit, cat si sanatate + pensii).
Prima rata ar trebui platita pana in 25 martie.
A doua pana in 25 iunie.
A treia pana in 25 septembrie.
A patra pana in 25 decembrie.


Eu nu mai am cum sa platesc prima rata, ca a trecut data de 25 martie, asadar banuiesc ca acum o sa mai platesc doar 3 rate (prima pana la 25 iunie)?

Este corect?



#28 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 May 2014 - 09:03 PM

Mai multe informatii poti obtine de la organul fiscal competent-unde ai obligatia sa te inregistrezi fiscal
http://static.anaf.r...ri/Ghid_PFA.htm
http://static.anaf.r...hid200_2013.pdf





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL