Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrat ROI - Declaratia 150 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrat ROI - Declaratia 150

150 certificat
3 replies to this topic

#1 alexx_88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 April 2014 - 08:46 PM

Buna ziua,

Sunt un PFA infiintat anul asta, neplatitor de TVA in Romania. Pentru a factura clienti din UE m-am inscris in ROI si am primit un CIF pentru a fi utilizat in relatia cu acestia. Deoarece doresc sa depun declaratia 390 online, am completat formularul 150, dar la "Codul de identificare fiscala" am trecut CUI-ul PFA-ului. Primind in seara asta confirmarea ca certificatul s-a activat, am vazut ca respectivul CUI a fost de fapt interpretat ca CIF.

In aceasta situatie, pe formularul 150, la codul de identificare al contribuabilului se trece de fapt CIF-ul primit atunci cand m-am inregistrat in ROI? In cazul acesta, din moment ce respectivul CIF este dedicat legaturii cu partenerii din UE, inteleg ca nu voi putea folosi depune online celelalte declaratii aferente PFA-ului?

Multumesc,
Alex



#2 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 23 April 2014 - 08:07 AM

Vezi postareaalexx_88, la 16 April 2014 - 08:46 PM, a spus:

[...] pe formularul 150, la codul de identificare al contribuabilului se trece de fapt CIF-ul primit atunci cand m-am inregistrat in ROI?

da

Vezi postareaalexx_88, la 16 April 2014 - 08:46 PM, a spus:

[...]
inteleg ca nu voi putea folosi depune online celelalte declaratii aferente PFA-ului?
nu

din moment ce te-ai inregistrat deja cu CUI-ul, vei putea depunde DEJA restul declaratiilor care se bazeza pe CUI. Iar daca ai de depus declaratii care se bazeaza pe CNP (600, 200), cred ca DEJA poti si acestea, in caz contrar vei mai depunde un 150 pt CNP (mai intai incearca, sau poate lamureste cineva, eu nu-mi mai aduc aminte daca am depus special pt CNP sau nu, intrucat CNP-ul apare in D150)
Ca o paranteza, cat priveste depunerea 200 online, desi sistemul te lasa functionarii anaf te asteapta cu el sa il depui la ghiseu impreuna cu 220 ca cica asa zice legea.




#3 levi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Reghin

Postat 23 April 2014 - 11:38 AM

Buna ziua

Cand a-ti completat formularul 091 vi s-a acordat un Cod speial de TVA, care difera de CUI.
Atat in 150 cat si pe factura respectiv in D390 trebuie sa treceti codul special.
Trebuie refacut 150 (in cel mai rau caz si procura notariala)

In cazul in care cumparati bunuri de afara trebuie depus D301.

CUI-l ve-ti folosi numai pentru D392.

Succes



#4 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 23 April 2014 - 01:32 PM

Vezi postarealevi, la 23 April 2014 - 11:38 AM, a spus:

In cazul in care cumparati bunuri de afara trebuie depus D301.
din afara inseamna "din EU" sau "din afara EU" sau ambele?





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL