Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Anularea inregistrarii TVA (2014) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Anularea inregistrarii TVA (2014)


8 replies to this topic

#1 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 17 April 2014 - 02:12 PM

In urma anularii inregistrarii de platitor TVA, ca urmare a neevidentierii in decontul de TVA de operatiuni taxabile timp de 6 luni (art. 153 alin.9 lit e) a ramas in soldul 4424 TVA de recuperat o anumita suma.

In luna urmatoare, ca urmare a ajustarii de TVA aferent stocurilor (Decont 307) si a facturilor emise in perioada cu anularea inregistrarii TVA (Decont 311), s-a inregistrat TVA care trebuie platit.

Se poate face compensarea TVA de recuperat la data anularii inregistrarii de TVA cu TVA datorata prin Decont 307 si Decont 311, sau sumele trebuie platite integral?

Se poate "utiliza" in vreun fel acest TVA de recuperat la data anularii inregistrarii de TVA, eventual cu sumele datorate dupa ce societatea se reinregistreaza ca platitor de TVA, peste 2 luni, sa zicem?

Altfel spus, cum se regleaza soldul TVA de recuperat?

Aceasta postare a fost editata de kmkz: 17 April 2014 - 02:17 PM




#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 April 2014 - 01:25 PM

In opinia mea ar trebui ca cele doua sume sa se compenseze-fiind acelasi cont bugetar, sa platesti eventual doar diferenta. Incearca eventual sa depui o Cerere de compensare si vei afla oficial raspunsul; in caz contrar, intradevar trebuie sa platesti TVA-ul de plata declarat in D311 si sa recuperezi TVA-ul de recuperat declarat in ultima D300 TVA depusa, prin primul Decontul de TVA intocmit dupa reinregistrarea in scopuri de TVA.




#3 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 April 2014 - 05:55 PM

Multumesc pentru raspuns.
Problema mea este ca nu sunt convins ca este vorba de acelasi cont bugetar, daca ar fi asa, ar fi oarecum simplu. Cred ca sumele reprezentand TVA de plata prin D311 se platesc in alt cont decat TVA datorata prin D300.
Iar de la finante mi s-a atras atentia, in mod neoficial, ca nu pot face nimic privind compensarea sumelor, fara un control. Adica, ce am de plata, trebuie sa platesc, iar ce am de recuperat, pot recupera doar pe baza de control.



#4 hajnal02

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 April 2014 - 01:32 PM

Mi s-a anulat codul de TVA, am emis factura cu TVA in total 1240 lei din care 240 lei e TVA, dar nu stiu care sunt monografiile contabile (am inteles ca nu se mai trece pe 4427). Ma puteti ajuta?



#5 hajnal02

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 May 2014 - 10:28 AM

Mi s-a anulat codul de TVA, am emis factura cu TVA in total 1240 lei din care 240 lei e TVA, dar nu stiu care sunt monografiile contabile (am inteles ca nu se mai trece pe 4427). Ma puteti ajuta?



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2014 - 09:15 PM

TVA-ul de 240 de lei reprezinta un cost al societatii, nu trebuie evidentiat pe factura, deoarece beneficiarul nu-l poate deduce- de ce sa-l plateasca furnizorului daca nu-poate deduce? In schimb societatea care are anulat codul de inregistrare in scopuri de TVA este obligata sa colecteze TVA-ul aferent, sa-l plateasca si sa-l declare in D311.
Se inregistreaza prin 635=4427
Daca l-ai evidentiat in Factura si beneficiarul ti-l plateste fara sa-l deduca, inregistrezi in mod obisnuit 411=4427
In mod analog cu beneficiarul din acest caz, nici societatea al carui cod de TVA nu este valid nu are dreptul sa deduca TVA-ul aferent achizitiilor cu TVA.



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2014 - 09:52 PM

@ kmkz
In cazul in care faci Cerere de rambursare a TVA-ului de recuperat din ultimul decont de TVA nu se aplica prevederile Ordinului 491/2014 pentru modificarea si completarea Procedurii de solutionare a deconturilor cu sume negative de TVA cu optiune de rambursare, publicat in MO 249/7.04.2014 deoarece in Decontul de TVA nu a fost bifata optiunea de rambursare; cererea de rambursare se intocmeste cf. Instructiunilor de corectare a erorilor materiale din deconturile de TVA cuprinse in Ordinul 179/2007
Poti renunta la restituire, sa nu faci cerere de rambursare, sa evidentiezi contabil scoaterea din evidenta a TVA-ului 6588=4424 si sa depui la adm. o notificare cu scoaterea din evidenta a sumei evidentiata in ultimul Decont de TVA depus anterior anularii inregistrarii in scopuri de TVA



#8 hajnal02

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 May 2014 - 08:43 AM

Beneficiarii care achiziţionează bunuri şi/sau servicii de la contribuabilii persoane impozabile stabilite în România, cărora li s-a anulat înregistrarea în scopuri de TVA conform prevederilor art. 153 alin. (9) lit. b) - e) şi au fost înscrişi în Registrul persoanelor impozabile a căror înregistrare în scopuri de TVA conformart. 153 a fost anulată, nu beneficiază de dreptul de deducere a taxei pe valoarea adăugată aferente achiziţiilor respective, cu excepţia achiziţiilor de bunuri efectuate în cadrul procedurii de executare silită şi/sau a achiziţiilor de bunuri de la persoane impozabile aflate în procedura falimentului potrivit Legii nr. 85/2006, cu modificările şi completările ulterioare.

Societatea caruia s-a anulat codul de TVA se afla in procedura falimentului, conf. art.11 beneficiarul care achiziotioneaza de la aceasta societate poate sa deduca TVA-ul, deci vanzarea trebuie sa facturez cu TVA, intrebarea mea este cum inregistrez aceasta operatiune in contabilitate.




#9 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 January 2015 - 05:03 PM

In urma anularii inregistrarii de platitor TVA, ca urmare a neevidentierii in decontul de TVA de operatiuni taxabile timp de 2 trimestre a ramas in soldul 4424 TVA de recuperat o anumita suma.
Au trecut 180 de zile si firma nu s-a reinregistrat si nici n-a avut activitate (a depus D100 pe zero).
Ce se intampla cu soldul din 4424 si cum s-ar eminte facturi de vanzare marfa (in stoc la pret de achizitie fara TVA) ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL