Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Corectii baza de date in Revisal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Corectii baza de date in Revisal

4 replies to this topic

#1 Licorn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 April 2014 - 08:49 AM

Buna ziua,
Am nevoie urgent de indrumarea voastra intr-o problema legata de Revisal,
Recent m-am angajat la o societate si am avut neplacerea sa constat ca din 2013 iunie nu s-a mai operat nimic in Revisal, (desi s-au mai angajat persoane, cateva contracte au incetat, si la alti salariati s-au facut majorari de salariu in acest timp.)
Intrebarea mea este cum sa operez eu acum, ca sa nu duc mai departe eroarea? Prima data inregistrez cei incetati din activitate si cei nou angajati dupa care transmit, si dupa ma apuc sa operez si majorarile de salarii? Ca nu mi se pare normal sa introduc contractul deja modificat prin act aditional, odata ce a lucrat pe salariul mai mic (sau mai mare) o vreme..
Stau agitata pentru ca din aceasta cauza inca nici contractul meu nu e transmis, vreau sa fac ordine, urgent prin acte, si in Revisal, ajutati-ma va rog. :sad:



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2014 - 01:45 PM

sa fiu in locul tau, eu as proceda asa : as inreg. in program fiecare ctr. cu toate modificarile aduse, formand, astfel, intreaga baza de date dintr-o singura "mutare" - ca sa zic asa.
apoi as trimite toate datele la un loc - asta daca prg. tau poate sa inreg. asa - eu lucrez in Saga si asta poate !
oricum, baza de date noua va cuprinde toate ctr., fie ca ele sunt abia inreg. sau au fost inreg. anterior.

daca metoda aceasta nu ti-e functionala (din diverse motive), atunci nu ai alta solutie decat sa transmiti datele pas cu pas, insa cred c-o sa-ti iasa peri albi tot transmitand Revisal... :sad:

parerea mea ...




#3 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 27 April 2015 - 08:41 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 23 April 2014 - 01:45 PM, a spus:

sa fiu in locul tau, eu as proceda asa : as inreg. in program fiecare ctr. cu toate modificarile aduse, formand, astfel, intreaga baza de date dintr-o singura "mutare" - ca sa zic asa.
apoi as trimite toate datele la un loc - asta daca prg. tau poate sa inreg. asa - eu lucrez in Saga si asta poate !
oricum, baza de date noua va cuprinde toate ctr., fie ca ele sunt abia inreg. sau au fost inreg. anterior.

daca metoda aceasta nu ti-e functionala (din diverse motive), atunci nu ai alta solutie decat sa transmiti datele pas cu pas, insa cred c-o sa-ti iasa peri albi tot transmitand Revisal... :sad:

parerea mea ...

Ma aflu in aceeasi situatie: Revisal neupdatat de vreo 2 ani, cu modificari de functie/salariu/etc. Dar n-am inteles exact ce-ati vrut sa spuneti in unele momente. Ceea ce am inteles eu este:

1) operez manual fiecare modificare in Revisal (datele de la care produc efecte fiind intotdeauna cele corecte, din actele aditionale, chiar daca sunt din trecut) formand astfel acea baza de date dintr-o singura "mutare". Asta o fac folosind din meniu "Corectie" scriind la "Alte detalii" o motivatie scurta, gen "preluare contabilitate - revisal neupdatat" sau imi chem singur ITM-ul pe cap?
1) dupa ce am facut toate modificarile lipsa din trecut, trec la operarea modificarilor mele? (pentru ca am toate salariile modificate de la 1 mai) Sau intai trimit cu modificarile din urma ca sa ajung cu ele la zi, si apoi fac modificarile mele si trimit din nou revisalul? Fiind responsabil pentru a doua depunere, dar nu si pentru prima, dar am facut-o pentru a ajunge cu lucrurile la zi si sa aiba si cei de la ITM modificarile.
3) de abia dupa aceea creez registrul .rvs pe care-l trimit in format electronic cu o adresa la ITM (n-am parola preluata inca, o sa-mi fac dupa ce scap de haosul asta)

Nu e bine/de ajuns? Cum adica sa trimitem toate datele la un loc daca permite programul (mentionand de Saga)? Ce legatura are Saga cu Revisal?
Sau de ce sa nu mearga toate odata de trebuie sa le trimitem pas cu pas si sa trimitem .rvs dupa fiecare modificare din urma?

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 27 April 2015 - 08:50 PM




#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 April 2015 - 10:14 AM

In orice revisal ai lucra (inclusiv aplicatia de la ITM) , fisierul generat pentru ITM contine contractele in forma curenta, dar nu contine si operatiunile de modificare/corectie din trecut (astea sunt normele/specificatiile).

Aceasta este procedura aleasa si nu este optionala :))
Asadar, orice aplicatie ai folosi pentru generarea rvs-ului, acesta va arata la fel (conform specificatiilor)!

Daca operezi modificarile vechi, apoi cele de acum, cand transmiti, transmiti starea CURENTA a fiecarui contract (deci modificarile vechi si netransmise nu vor exista la ei).

Daca vrei sa apara la ei si modificarile anterioare netransmise (de sal.minim de ex.), trebuie sa transmiti pe rand (asta in varianta in care s-ar uita cineva la ei pe istoria transmiterilor, aici am mari dubii ca ar face-o!)
Personal, nu mi-as bate capul, as transmite dupa aducerea la zi.

@Otilia : asta este valabil si pentru Saga, nu au cum sa genereze un rvs cu alt continut decat cel prevazut in specificatii.
Uita-te in rvs si ai sa-ti dai seama ce se transmite la un moment dat.

PS: Ca sa te uiti in xml-ul din rvs, faci asa: dai click dreapta pe rvs si dai extrage ... iti va rezulta un folder in care vei gasi un fisier .xml.pcs . Acum dai iar click dreapta pe fisierul pcs si dai iar extrage .... si iar apare un folder in care in sfarsit vei gasi fisierul xml.
De fapt rvs-ul este o arhiva ( a unei alte arhive !), daca deschizi cu winzip/winrar poti vedea ce este in el.



#5 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 28 April 2015 - 12:21 PM

@mgabi Multumesc frumos pentru raspuns.

Eu am folosit direct Revisalul, introducand manual orice modificare, deoarece n-am avut foarte multe de-alungul anilor, sa fiu sincer, deci nu stiam ca se poate face prin diverse programe direct.

Nu stiam ca in acel fisier .rvs nu se pot vedea si modificarile din urma, ca doar este o baza de date. Deci eu nu pot inregistra un contract nou pt 3 zile spre exemplu si inceta in acelasi timp printr-un singur .rvs. E bine de stiut, multumesc.

In cazul asta, pot face cate o modificare la fiecare contract, sa-l transmit, apoi repet procedeul pana cand il aduc la zi. Asta pentru a avea doar o singura modificare per contract, per .rvs generat, corect?

In cazul unui contract inregistrat cu un salariu gresit, folosesc meniul "Corectie" (pentru ca teoretic nu modific contractul, ci corectez raportarea lui in Revisal), punand data de la care produce efecte, data inceperii activitatii (ca sa am Revisalul la fel cu situatia reala). Iar in cazul in care n-au fost introduse toate actele aditionale, atunci folosesc "Modificare" pentru ca nu este o corectie a unei inregistrari gresite ci o lipsa a operarii unei modificari de contract prin act aditional.

La "modificare" introduc ca explicatie nr. actului aditional ca de obicei, dar la corectie ... ? Si eu ma indoiesc ca se uita cineva peste ele, dar tare n-as dori sa fiu raspunzator pentru ce-a fost in trecut in cazul in care nu dau explicatia corecta.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL