Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA Grup fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA Grup fiscal


3 replies to this topic

#1 CostelStanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 29 April 2014 - 02:10 PM

Buna ziua,
Am infiintat un grup fiscal format din 3 firme si doresc sa va intreb daca cunoasteti inregistrarile contabile care se fac la reprezentat. Eu ma gandesc sa preiau rulajele 4426 si 4427 ale membrilor grupului intr-un cont 4511 cu analitice pt fiecare membru si apoi sa le inchid in 4424 si 4423 ale reprezentantului. Ce parere aveti?



#2 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2014 - 02:32 PM

Si eu am grup fiscal si asa fac prin 4511




#3 CostelStanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 29 April 2014 - 02:42 PM

Multumesc pt raspuns.
Ar mai fi varianta sa preiau direct 4423 si 4424 al membrilor grupului tot prin 4511. Dar in acest fel nu mai apar in contab reprezentantului rulajele 4426 si 4427 ca sa fie ca in decontul de TVA consolidat.
Ar mai fi o problema legata de platile membrilor care au TVA de plata: acestia sa platesca regulat reprezentantului (ca si cum ar plati la stat) si reprezentantul sa achite soldul la stat iar restul sa fie returnat celor ce au TVA de recuperat? Aceasta e o intreabre mai mult ce tine de practica economica.

Aceasta postare a fost editata de CostelStanca: 29 April 2014 - 02:43 PM




#4 CostelStanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 07 May 2014 - 04:12 PM

Nu mai are nimeni grup fiscal? Astept pareri, multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL