Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imprumut catre I.I. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


imprumut catre I.I.

1 reply to this topic

#1 mary_ly29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 December 2012 - 11:47 PM

Buna seara tuturor!
Aici am observat ca dvs sunteti persoane juridice cu experianta in domeniu, deci imi puteti da sfaturi pentru ca deja ati trecut prin inerentele temeri si stângăcii ale inceputului.
Eu am deschis o intreprindere individuala de curand, avand ca obiect de activitate alimentatie publica si pot sa spun ca despre registre si contabilitate nu am nici cea mai vaga idee de cum trebuie completate.
Am inteles ca trebuie tinuta contabilitate primara.
Am primit cu titlu de imprumut de la fratele meu o suma destul de mare(in 3 transe) necesara pentru amenajarea spatiului si dotarea cu aparatura specifica.
1. In ce registru trebuie sa o trec?
2. E necesar un contract de imprumut incheiat intre noi?
3. Daca fac un contract de comodat pentru masina, imi pot scadea cheltuielile cu transportul?
4. Ce registre trebuie completate zilnic?

Va multumesc anticipat!
Liliana



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2012 - 06:46 PM

1. Aceasta suma nu se trece in registre.
2.nu ( Dar e bine totusi sa il faceti pentru a evita eventualele discutii cu fratele dvs).
3.Depinde ce masina e ( turism sau utilitara )
4.Registru de incasari si plati,( dupa ce e inregistrat la Administratia Financiara ), Nota de Intrare Receptie


P.S. Nu a-ti mentionat daca sunteti platitor de tva sau nu.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL