Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registru unic de control pt I.I. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


registru unic de control pt I.I.

8 replies to this topic

#1 tomsavasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 August 2010 - 09:52 AM

Vezi postareaemiliacrstn, la 26 June 2010 - 09:03 AM, a spus:

2 puncte de lucru deci 2 rapoarte de gestiune zilnice cate unul pentru fiecare punct de lucru pentru ca sunt 2 gestiuni, un singur registru de incasari si plati, 2 registre de casa, 2 registre unice de control, 2 nir-uri, 2 case de marcat
Declaratiile se depun la finantele unde intreprinderea isi are sediu chiar daca sunt din alt judet membrii dar declaratiile la casa de sanatate se depun acolo de unde apartin ei
Nu se elibereaza decat un singur registru unic de control, o singura data si are regim special. In cazul pierderii se declara pierdul la un ziar local si se poate cumpara un altul.

Restul sunt de acord



#2 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 27 August 2010 - 10:08 AM

Pentru fiecare punct de lucru trebuie sa existe cate un Registru unic de control .In cazul unui control este primul lucru care se cere , unde se completeaza scopul contolului si cine il efectueaza apoi se deruleaza controlul propriu-zis .




#3 tomsavasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 August 2010 - 10:18 AM

Vezi postareagasil, la Aug 27 2010, 11:08 AM, a spus:

Pentru fiecare punct de lucru trebuie sa existe cate un Registru unic de control .In cazul unui control este primul lucru care se cere , unde se completeaza scopul contolului si cine il efectueaza apoi se deruleaza controlul propriu-zis .

Da-mi voie sa te contrazic. Registru unic de control este UNUL este unic, si se pastreaza la sediul social. NICIODATA nu se elibereaza doua registre unice. El se cumpara pe baza certificatului de intregistrare si a cartii de identitate a celui care il cumpara, nu poti cumpara doua registre NICIODATA. Dupa ce ai cumparat un registru esti in baza lor de date si nu ti se mai elibereaza un altul decat daca l-ai declarat pierdut.
Se cumpara de obicei de la Administratia financiara a fiecarui judet si costa mai nou in jur de 26 lei si ceva. Nu demult am cumparat pentru cineva unul, iar un altul si l-a pierdut. De la Administratie mi-a dat numarul vechiului registru, am dat un anunt intr-un ziar local ca l-am pierdut, si astfel voi putea sa cumpar un altul, dar nu se cumpara pentru fiecare punct de lucru.



#4 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 27 August 2010 - 10:24 AM

LEGE nr.252 din 10 iunie 2003 privind registrul unic de control :

Art. 5. -
(1) Registrul unic de control se numerotează, se sigilează și se păstrează de reprezentantul legal al unității verificate sau de înlocuitorul acestuia.

(2) Registrul unic de control se ține la sediul social și la fiecare sediu secundar pentru care s-au eliberat avize/autorizații și/sau acorduri de funcționare.



#5 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 August 2010 - 01:13 PM

Am aceeasi situatie si am doua registre unice d econtrol.



#6 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 27 August 2010 - 08:54 PM

intr adevar trebuie RUC pt fiecare punct de lucru.
Am avut nenumarate controale de garda la punctele de lucru si mi au cerut RUC .



#7 mihaisa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 August 2012 - 07:49 AM

se cumpara pt.fiecare punct de lucru



#8 Sinzianna

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 May 2013 - 09:53 AM

Politia locala are dreptul de a completa in RUC? Mi s-a cerut RUC de catre Politia locala.
"Daca teoria mea nu corespunde faptelor, cu atat mai rau pentru fapte."



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 May 2013 - 10:11 AM

Oricine te controleaza are OBLIGATIA de a scrie intai in RUC ...

Se legitimeaza, prezinta ordinul de "control" , scrie in RUC inceputul controlului si abia dupa aceea poate incepe.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL