Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plan conturi "Asistent in Brokeraj" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

plan conturi "Asistent in Brokeraj"

2 replies to this topic

#1 ciplog26

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 May 2014 - 12:17 AM

Va rog sa-mi spuneti dupa ce plan de conturi functioneaza un intermediar in asigurari - Asistent in Brokeraj? Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13416 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2014 - 01:31 PM

http://www.csa-isc.r...exe/a232801.pdf

Reglementari contabile conforme cu directivele europene aplicabile domeniului

asigurarilor
CAPITOLUL III. PLANUL DE CONTURI GENERAL




#3 ciplog26

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 May 2014 - 06:32 PM

Multumesc. Dar am vazut o noua reglementare si anume:
ORDINUL nr. 3129 din 21 decembrie 2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene specifice domeniului asigurarilor

si care zice ca:

Prezentele reglementari se aplica de catre urmatoarele categorii de persoane juridice
(denumite în continuare entitati):
a) societatile de asigurare, de asigurare – reasigurare si de reasigurare denumite în
continuare asiguratori;
b) brokerii de asigurare si/sau de reasigurare denumiti în continuare brokeri de asigurare.

iar mai departe:

Art. 7. - Prezentul ordin intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2006.
Art. 8. - La data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă:
- Ordinul ministrului finanțelor publice și al președintelui Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor nr. 2.328/2.390/2001 privind aprobarea Reglementărilor contabile specifice domeniului asigurărilor, armonizate cu Directivele europene și Standardele internaționale de contabilitate, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 34 și nr. 34 bis din 18 ianuarie 2002, și orice alte dispoziții contrare prezentului ordin.


deci eu cred ca planul de conturi la care ati facut referire si dupa care si Asistentul in Brokeraj a functionat cel putin din 2001 pana in 2005 si care era acelasi cu cel al Brokerului nu mai e valabil pentru ca ordinul
Nr. 2328/2390 din 28 decembrie 2001

s-a abrogat in 2005. Deci intrebarea mea este: Asistentul in Brokeraj revine la planul de conturi dupa care functioneaza si societatile comerciale?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL