Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registru inventar pt I.I. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Registru inventar pt I.I.


8 replies to this topic

#1 ClaudiuG

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 31 August 2009 - 02:41 PM

Salut!
Am din 2008 Intreprindere Individuala. Imi tin contabilitatea in partida simpla cu ajutorul unui program (pCont) plus RJIP.
Am doua intrebari:
1. Am gasit de curand o factura ratacita din decembrie 2008 (ultima achizitie pe 2008 - cheltuiala) si nu stiu cum sa repar aceasta greseala. Cum se procedeaza in astfel de situatii mai ales ca au trecut 8 luni de la inceputul anului. Apreciez orice sfat, sugestie.

2. (off topic) Cum se procedeaza cu Registrul Inventar? Care sunt pasi ce trebuie urmati pentru completarea lui?
Eu am notat in el cu ce am inceput activitatea, dar intre timp s-au mai strans obiecte de inventar.

Multumesc anticipat!



#2 adrianw140

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 22 June 2012 - 07:36 PM

Detin un ii neplatitor de tva ( bar ) si am o masa de biliard si 3 canapele pe care nu doresc sa le trec in registru inventar. Vreau sa va intreb: pot face pe ele un contract de comodat cu o terta persoana, gen cum sunt frigiderele de coca-cola, bere, etc, iar in acest caz daca am contract de comodat pe ele trebuie sa le trec in registrul inventar sau nu? Multumesc




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2012 - 12:04 PM

daca sunt inreg. in I.I. ca bunuri proprii sau le ai in custodie / folosinta cu acte in regula de la terti, atunci OBLIGATORIU le treci in inventar.

deci, obiectele aflate in custodie / folosinta de la terti sau date la terti se inreg. in contabilitate ca atare (cu siguranta) si sunt elemente patrimoniale supuse inventarierii, asa ca tot nu scapi, chiar daca le ai sau nu le ai fizic acolo ... sorry :sad:



#4 adrianw140

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 25 June 2012 - 11:48 PM

Am inteles, eu credeam ca nu se inregistreaza daca sunt pe contract de comodat. Multumesc :sad:



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2012 - 11:41 AM

citeste aici :

OMFP nr. 2861/09.10.2009 pentru aprobarea Normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii,

publicat in Monitorul Oficial nr. 704/20.10.2009.

extras :

ANEXA 1


NORME privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii

1. - (1) Inventarierea elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii reprezinta ansamblul operatiunilor prin care se constata existenta tuturor elementelor respective, cantitativ-valoric sau numai valoric, dupa caz, la data la care aceasta se efectueaza.

(2) Inventarierea are ca scop principal stabilirea situatiei reale a tuturor elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii ale fiecarei entitati, precum si a bunurilor si valorilor detinute cu orice titlu, apartinând altor persoane juridice sau fizice, în vederea întocmirii situatiilor financiare anuale care trebuie sa ofere o imagine fidela a pozitiei financiare si a performantei entitatii pentru respectivul exercitiu financiar.



:smile:



#6 AndreeaSilvia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 January 2014 - 01:02 PM

Buna ziua,
Am si eu o intrebare cu privire la o II: am facut inventarul acum la sfarsit de an insa soldul din registru nu este egal cu ceea ce se gaseste in gestiune. Sunt unele pierderi, cum ar fii marfa expirata, produse sparte etc, si nu stiu cum ar trebui sa contabilizez asta.
Care ar trebui sa fie noul sold acum? Cel final sa fie soldul initial pe 2014 sau ceea ce am in gestiune?
Va multumesc!



#7 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 January 2014 - 05:13 PM

In registrul inventar se trec bunurile din patriminiul I.I. de natura mijloacelor fixe si a obiectelor de inventar, la data intrarii si, daca e cazul, la data vanzarii sau casarii lor (date la distrugere prin firme specializate pe baza de proces verbal si factura pentru valoarea materialelor vandute ca deseuri).
Evidenta marfii, a stocurilor de produse comercializabile, se tine in registrul de gestiune zilnic. Diferentele se regleaza tot in acel registru pe baza procesului verbal.
Din codul fiscal art. 48 alin (5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
.......
e) pierderile privind bunurile perisabile, în limitele prevăzute de actele normative în materie;
In rest nu.



#8 AndreeaSilvia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 January 2014 - 09:14 PM

Multumesc mult!



#9 nicole2619

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 May 2014 - 12:18 PM

Buna ziua,

am un II infiintat de curand, neplatitor de TVA si sunt foarte nelamurita cu toata partea contabila. La cererea inspectorului de la ANAF am achiziotionat RJIP si RI, insa nu stiu care este situatia cu registrul intrari-iesiri corespondenta, fisele de operatiuni diverse si altele asemenea. Am activitate de prestari servicii, cursuri, nu am punct de lucru, doar sediu profesional, pe care am contract de comodat cu parintii mei, ei fiind proprietarii.

Am inceput sa completez in RJIP cu chitantele de pana acum, nu am incasat inca nimic pe II, ca atare nu stiu exact cum procedez cu chitanta de la intretinere, dat ffind ca am inteles ca trebuie sa trec suma in intregime si abia apoi suma deductibila. Totodata, nu am idee ce trebuie sa trec in RI, dat ffind ca eu lucrez doar cu manuale, caiete de lucru si alte copii xerox. Nu am un calculator ori desktop achizitionat pe II si , deci, nu vad de ce sa le trec in R. inventar. In privinta consumabilelor de birou (coli hartie, cartus, pixuri, plicuri...), cheltuiala pentru acestea o trec in RJIP.
In privinta fisei de operatiuni diverse, incerc sa mai documentez, dar e tare greu, in sensul ca nu stiu exact mecanismul de lucru cu plati deductibile plafonat, etc.

va multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL