Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NIR doar cu aviz de insotire a marfii si plata marfii periodic, la vanzare, cu posibilitate retur - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

NIR doar cu aviz de insotire a marfii si plata marfii periodic, la vanzare, cu posibilitate retur

3 replies to this topic

#1 danielpop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 May 2014 - 08:10 PM

Buna seara,

Un furnizor imi ofera marfa in valoare de X lei pe baza unui aviz de insotire. Intelegerea este ca ceea ce nu vand sa trimit inapoi, iar pe ce vand, periodic, sa mi se intocmeasca factura + chitanta. Eu fac NIR initial pe toata suma aceea, insa cum scot din gestiune produsele trimise inapoi catre furnizor? Trebuie sa fac eu aviz de insotire sau cum s-ar putea proceda?

Va multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2014 - 11:05 AM

ai intuit f bine, trebuie sa faci si tu aviz de insotire a marfii ... si atat.
cata vreme marfa retur nu a intrat cu factura, ci numai cu aviz, avizul tau de insotire pt returul respectiv este suficient.

inreg. in contabilitate a intrarilor de marfa o vei face prin contul 408 - fz. - fact. nesosite.
in momentul in care ai factura, vei face "compensarea" cu ct. 401 (adica 408 = 401) fara a mai inreg. inca o data marfa deja intrata in gestiune cu aviz si nereturnata (pt ca s-a vandut).

:smile:




#3 danielpop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 May 2014 - 01:28 PM

Multumesc mult pentru raspuns! O zi excelenta!

Totusi mai am o intrebare... Firma respectiva este neplatitoare de TVA, evident imi completeaza aviz fara TVA. Eu cand returnez marfa nevanduta, fiind platitor de TVA, completez aviz cu TVA sau fara?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2014 - 06:11 PM

fara tva, desigur ! trebuie sa pastrezi valoarea cu care marfa ti-a intrat in gestiune, cata vreme nu ai primit vreun discount ulterior.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL