Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata in euro consumatie restaurant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

plata in euro consumatie restaurant

5 replies to this topic

#1 dana22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 15 May 2014 - 09:06 AM

Va rog sa-mi spuneti daca la un restaurant pot face meniul in lei si euro si daca pot face incasarea consumatiei in euro.
Multumesc!



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2014 - 08:25 AM

Meniul il puteti face in cele 2 monede, dar incasarea o veti face in lei.

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2014 - 01:06 PM

poti face incasari in valuta daca ai casa de marcat in valuta si daca te incadrezi la exceptiile prevazute in Regulamentul 4 din 2005 (art. 3 si anexa 2) al BNR - unde sunt reglementate operatiunile pt care incasarile si platile se pot efectua in valuta - MODIFICAT prin regulamentul BNR nr. 6/2012 !!
vezi aici : http://www.bnr.ro/ap...04&actid=325175


in caz contrar, intre rezidenti se pot face incasari si plati numai in lei.
daca clientul este nerezident, trebuie sa faci dovada acestui fapt pt a putea incasa in valuta. dovada consta in domiciliul pers. din strainatate, iar asta se vede din actul sau de identitate, act dupa care va trebui sa ai o copie (dar cine accepta asa ceva ?? ). prin urmare, este f dificil sa poti dovedi ca plata a facut-o un client nerezident, asa ca cel mai sigur ramane tot operatiunea in lei.



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 May 2014 - 05:51 PM

cred ca poti incasa in orice valuta si sa emiti BF in lei la cursul de schimb - apoi schimbi valuta in lei; am vazut ca se practica acest lucru si la benzinarii- nu stiu insa cat este de legal si care este procedura oficiala; plata cu ajutorul unui card este sigur legala si valuta o transforma in lei indiferent de valuta contului de provenienta



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2014 - 07:58 AM

Am vazut ca si la anumite hoteluri se practica tarifele in valuta dar incasarea o fac in lei, la cursul BNR din acea zi.
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2014 - 11:28 AM

nu stiu daca zic bine, dar ma gandesc ca daca ti-ar plati cu cardul si POS-ul "aferent" casei de marcat in valuta s-ar "descarca" in cont(uri) valutar(e), atunci ai putea avea dovada ca acel client este nerezident (din datele de cont).

multumesc frumos, dragelor, pt participare ! :wub:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL