Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
adaos comercial-comertul cu ridicata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


adaos comercial-comertul cu ridicata


3 replies to this topic

#1 blondina_albastri

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 May 2014 - 01:35 PM

Bună ziua, sunt noua pe acest forum și imi cer în avans scuze daca gresesc cu ceva.
Am de facut pentru lucrarea de licenta o monografie contabilă in cazul comertului cu ridicata.
Evidenta marfurilor se tine cantitativ-valoric la cost de achizitie.
Problema apare atunci cand trebuie sa inregistrez adaosul comercial (asa mi s-a cerut, în mod expres). Mi s-a spus sa incarc adaosul comercial in 378 la vazare si sa-l dau jos la soaterea din gestiune a valorii mărfurilor vândute, am ințeles ideea dar nu stiu care ar putea fi articlolul contabil.
Poate cineva, va rog, sa ma ajute cu aceste doua articole contabile?
Vă multumesc.



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2014 - 08:21 AM

Adaosul comercial (ct.378 ) se foloseste doar in comertul cu amanuntul .
La comertul cu ridicata , asa zisul adaos rezulta din diferenta intre venit si cheltuiala. Iata un exemplu simplu pentru a intelege mai bine :

Se achizitioneaza 10 kg x 5 lei/kg = 50 lei (pret achizitie )
371 = 401 50 lei

Se plateste furnizorul
401 = 5311 50 lei

Se vinde cele 10 kg x 8 lei/kg = 80 lei
5311 = 707 80 lei

Se descarca gestiunea cu cele 10 kg vandute
607 = 371 50 lei

Se face inchiderea ct de venituri si cheltuieli
707 = 121 80 lei
121 = 607 50 lei

-> de aici rezulta ca, ct.121 va avea sold creditor .....deci, un profit de 30 lei .

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 May 2014 - 08:45 AM

... in schimb nu te opreste nimeni sa inregistrezi si valoarea adaosului, daca vrei sa apara in balanta (este o informatie pe care unii vor s-o "citeasca" direct).

In acest caz faci 371=378 si 378=371 (la descarcarea/vanzare) cu aceeasi valoare.

Personal imi inregistrez adaosul cu 378=378 , fara sa trec prin 371 , ca sa nu-mi "stric" rulajul marfurilor. Si uite asa am in balanta (in rulaje) si valoarea adaosului distinct si nu mai trebuie sa calculez diferenta.

Avand in vedere ca este vorba de lucrare de licenta, probabil ca trebuie sa faci cele cele 2 inregistrari, dar ar trebui sa specifici undeva ca in mod normal nu se inregistreaza adaos in cazul tau.



#4 blondina_albastri

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 May 2014 - 02:36 PM

Multumesc pentru raspuns.
Stiam ca asa se procedeaza la cometul cu ridicata, dar totusi profesoara mi-a cerut sa inregistrez in 378 și asta ma nelamurea ca nu reusesc sa mi dau seama care ar putea fi articolul contabil.

in orice caz am sa las fara si am sa intreb profesoara daca as putea face asa cum mi-ai zis.
Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL