Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Salariat in I.I. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Salariat in I.I.


1 reply to this topic

#1 Sorinavidat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 May 2014 - 07:52 AM

Buna ziua tocmai am înființat un ii si am o întrebare o sa am un angajat o sa- mi trebuiască stat de plata? Dacă da îmi trebuie contabil?



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 May 2014 - 09:02 AM

La momentul cand pe intreprinderea individuala apar si persoane angajate cu contract de munca, nu va trebuie neaparat contabil daca va descurcati cu evidentele, pregatirea si depunerea declaratiei 112.
Pentru salariat trebuie sa pregatiti un dosar al angajatului care trebuie sa contina:
-copie dupa culetin;
-copie dupa actele de studii/calificare in meseria pentru care e angajat;
-curriculum vitae si cererea de angajare;
-contractul de munca;
-actele aditionale care apar in timp pentru modificarea/completarea contractului de munca;
-fisa postului;
-rapoartele de evaluare ale salariatului;
-dosarul medical de la angajare si cu fisa de aptitudini de la medicina muncii.

Inainte de a transmite revisalul cu datele despre contractul de munca, trebuie sa mergeti la directia muncii de care apartineti cu adresa intreprinderii individuale, sa depuneti copii dupa actele de infiintare si sa va dea parola pentru a putea trandmite revisalul. Tot inainte trebuie sa mergeti si la finante, acolo unde ati fost la infiintarea intreprinderii individuale si sa depuneti un nou formular 070 cu completarile vectorului fiscal pentru impozitul pe salariu si celelalte contributii si taxe pentru salariati.
Revisalul trebuie transmis pana in ultima zi lucratoare dinaintea celeia in care salariatul incape munca conform contractului.
Trimestrial (pentru ca aveti maxim 3 angajati) veti depune pentru fiecare luna D112 in care sunt evidentiate impozitul pe salariu si celelalte contributii. Tot pana pe 25 a primei luni de la finele trimestrului e si termenul de plata.

Aceasta postare a fost editata de GEORGE NEAGU: 31 May 2014 - 09:08 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL