Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA - activ. fotografice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA - activ. fotografice

3 replies to this topic

#1 artfoto

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj
  • Interests:fotografie

Postat 02 June 2014 - 11:07 AM

Buna ziua, sunt pfa cu domeniu "activitati fotografice" si intrebarea este daca pot deconta benzina pe pfa-ul meu? (masina nu e cumparata pe pfa) de asemenea daca m-ati putea lumina unde pot gasi o lista cu ce pot deconta.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 June 2014 - 12:08 PM
eliminare reclama neautorizata ! citeste regulamentul ! avertisment public !




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13948 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2014 - 12:22 PM

ca sa se poata deconta benzina (trece pe chelt. si recupera banii), intre masina respectiva si PFA trebuie sa existe o legatura contractuala.
acest ctr. poate fi
* de vanzare/cumparare a masinii pe PFA
sau
* ctr. de inchiriere (cu plata) - poate fi doar 1-2-3 ore/zi
sau
* ctr. de comodat (inchiriere fara plata) - de asemenea, poate fi pe durata limitata.

daca, in plus, poti dovedi ca masina este folosita strict in interesul PFA pe per. contractuala, atunci chelt. respective pot fi chiar deductibile.
daca nu - nu; adica le vei putea deconta (recupera banii), dar nu le vei putea scade din baza de impozitare (din suma la care vei plati impozit de 16%)!

conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile pentru a putea fi deduse pe PFA, se gasesc in art. 48 din CF si in normele sale metodologice.
pe scurt, aceste conditii sunt :
* sa fie efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile,
* sa fie justificate prin documente.
* sa respecte regulile privind amortizarea.
* sa fie cuprinse in evidenta anului in care au fost platite;

tot in acest art. gasesti si chelt. nedeductibile, precum si cele cu deductibilitate limitata.




#3 artfoto

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj
  • Interests:fotografie

Postat 08 June 2014 - 11:24 AM

la ctr. de comodat (inchiriere fara plata) , daca masina este tot pe numele meu si pfa-ul tot pe numele meu pot face ctr. de comodat?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13948 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2014 - 02:50 PM

da, se poate !
ctr. se face intre tine - ca pers. fizica obisnuita si tine - ca PFA (sunt diferite unele date de identificare) :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL