Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit obtinut pentru venituri din jocuri. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit obtinut pentru venituri din jocuri.


1 reply to this topic

#1 Gabriel08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 February 2015 - 08:06 PM

Buna ziua,

Este un joc care permite sa se poate vinde anumite obiecte(armuri, arme, bijuteri) din joc pentru bani adevarati.
Am vandut asemenea obiecte in valoare de 500 de Euro la inceputul acestui an si dupa ce au fost cumparate de alti jucatori mi-a fost trimisa suma in contul de paypal de unde am trimis-o in contul meu bancar.
Intrebarile pe care le am sunt :
1)Cand depun declaratie 200 la inceputul anului urmator trebuie mentionata si aceasta suma?Trebuie venit cu un extras de cont pe tot anul 2014 unde sa apara aceasta intrare?
2)Trebuie achitat un impozit de 16%?

Daca are cineva vreo idee va rog frumos sa imi spuneti.
As dori sa completez declaratia 200 cat de curand, si avand in vedere ca am si alte venituri de declarat as dori sa stiu daca trebuiesc adunate toate ( deoarece unele se deduc cum sunt niste castiguri din activitatea bursiera) pe aceasi declaratie sau trebuie completata cate una pentru fiecare tip de venit.

Multumesc.



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 03 February 2015 - 06:19 PM

In declaratie se cumuleaza veniturile din aceeasi categorie si se completeaza in anexa corespunzatoare.
Iar pe pagina 1 se cumuleaza toate veniturile din anexele completate.

Intrebare: cum arata explicatia incasarii din jocul mentionat pe contul paypal ? Este precizat complet platitorul sumei (nume, adresa, cod fiscal sau asemanator) sau sunt prinse numai sumele partiale fara alte mentiuni clare ?
In functie de explicatiile din extrasul paypal se poate stabili daca intra in D200 sau nu.

Care este jocul respectiv ? Se mentioneaza la termeni si conditii cum se pot monetiza achievement-urile din joc, daca au sau nu caracter de venituri de declarat de catre participanti ?

O seara buna !







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL