Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Poprire pt angajat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Poprire pt angajat

1 reply to this topic

#1 yoyo23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 June 2014 - 06:54 PM

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am un angajat care are o imputatie cu o valoare foarte mare, jumatate a platit-o iar pt cealalata jumatate a actionat firma in instanta dar a pierdut, in timpul cat nu a mai platit, sefu a hotarat sa ii trimitem suma in debit la Administratia Financiara, iar cei de acolo ne-au trimis o instiintare de poprire, adica in fiecare luna sa ii fac retinere din salar si sa le platesc lor mai departe. Cum sa inregistrez aceasta suma trimisa la finante in debit pt angajatul meu?!
Pt prima jumatate platita am facut urmatoarele contari: imputatie 4281= 462 iar cand a platit 5311/ 421= 4281.
Multumesc anticipat!
Cristina



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2014 - 02:17 PM

evidenta retinerilor si popririlor din salarii, datorate tertilor se tine folosind contul 427 - "Retineri din salarii datorate tertilor".

inregistrari contabile:
1. retinerea sumei:
421 = 427
2. virarea sumei:
427 = 5121







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL